środa, 27 marca 2019. Imieniny Ernesta, Jana, Marka

Podziel się:

Podziel się:

Nie daj się oszukać, sprawdź paragon

Trwa akcja letnia "Weź paragon". Tegoroczna kampania, oprócz zachęcania konsumentów do odbierania paragonów od sprzedawców towarów i usług, ma również na celu zwrócenie uwagi na to, że nie każdy wydawany paragon jest fiskalnym potwierdzeniem zrealizowanej operacji. Problem paragonów niefiskalnych dotyka w szczególności branży gastronomicznej, a oszuści unikający płacenia podatków przyczyniają się do rozwoju szarej strefy.

Paragon fiskalny to dokument drukowany przez kasę rejestrującą w momencie sprzedaży, potwierdza dokonanie tej transakcji. Każdy paragon fiskalny zawiera charakterystyczne elementy: centralnie umieszczony napis paragon fiskalny; NIP wystawcy, jego nazwę i adres; nazwę towaru lub świadczonej usługi; cenę; logo i numer kasy.
W przypadku niewydania paragonu, jak również wydania paragonu niefiskalnego przez podatnika, na którym ciąży obowiązek jego wystawienia, wartość podatku VAT z reguły i tak jest pobierana od konsumenta. To konsument ostatecznie płaci podatek w cenie towaru lub usługi, jednak nie trafia on wówczas do budżetu. Jest to istotne nie tylko z punktu widzenia społecznego, ale również w aspekcie uczciwej konkurencji - przedsiębiorców, którzy rzetelnie płacą podatki.

Prowadzona od kilku lat akcja "Weź Paragon" odwołuje się do takich wartości jak uczciwość i współodpowiedzialność za państwo. Jej cel jest prosty - uświadomienie Polakom, jak ważna jest ich rola w kształtowaniu uczciwego obrotu gospodarczego.

W pierwszym półroczu br. Urząd Skarbowy w Giżycku przeprowadził łącznie 223 czynności: w 218 przypadkach nie ujawniono naruszenia obowiązków w zakresie ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrujacej; w 5 przypadkach takie naruszenia zostały stwierdzone i nałożono na sprawców wykroczenia skarbowego z art. 62 § 4 i 5 kks mandaty karne na łączną kwotę 1.200zł.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Alicja Klimaszewska oraz opublikowany na portalu Giżycko: Nie daj się oszukać, sprawdź paragon
Oceń artykuł:

(0)