Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Profil użytkownika Igor Hrywna

Cmentarz rodowy von Redeckerów w Godzikowie

Kiedy zobaczyłem to miejsce to od razu po głowie zaczęli mi wirować jacyś germańscy wojowie. Bo rozrzucone na wzgórzy groby von Redeckerów az krzyczą swoim germańskim pogaństwem.

Godzikowo (Gisbertshof) to niewielka wioska położona 12 kilometrów na południe od Kętrzyna. Powstała w 1838 roku...

Kwatera wojenna na cmentarzu w Wyłudach

Wyłudy (niem. Willudden) leżą w powiecie węgorzewskim, w gminie Pozezdrze, przy drodze 63, 5 kilometrów od Pozezdrza i 2 od Kruklanek. W pobliżu jezioro Gołdopiwo (3 km).

Wieś założona w 1544 roku przez braci Andrzeja i Marcina Wyłudzkich. W 1939 Wyłudy liczyły 456 mieszkańców. Do 1945 roku przez...

Pomnik Artylerzystów Giżycku

Prowadzi do niego przepiękna Aleja Lipowa. Potem jeszcze parę metrów po giżyckim Lesie Miejsim i jesteśmy nad stawem. Po jego drugiej stronie stoją resztki Pomnika Artylerzystów.

Pomnik powstał na początku lat 20tych XX wieku. Upamiętniono na nim żołnierzy 82 Pułku Artylerii Polowej, który w latach...

Cmentarz wojenny w Ostródzie

Cmentarz zachowany w stanie szczątkowym, zachował się tylko krzyż. Na cmentarz przeniesiono kamień poświęcony poległym w czasie I wojny światowej żołnierzom 18. poznańskiego pułku piechoty oraz częściowo zachowany pomnik poświęcony uczniom i nauczycielom ostródzkiego seminarium nauczycielskiego, którzy zginęli w tejże wojnie.

Cmentarz w Nowej Różynce

Na tym cmentarzu nie zachował się żaden przedwojenny czytelny nagrobek. Warto jednak na niego zajrzeć, aby zobaczyć niesamowity krzyż, który tworzą ściete drzewo i resztka metalowego ogrodzenia nieistniejącego już grobu.

Nowa Różanka (niem. Neu Rosenthal) leży kilka kilometrów za Kętrzynem...

Cmentarz w Danowie

Cmentarz? Mi cmentarz kojarzy się z nazwiskami,z grobami. W Danowie grobów już nie ma. A o tym, że kiedyś był tu cmentarz zaświadczają już tylko dwa krzyże. Stary, żelwiwny: Cathariny Rozteck z domu Wylutzki (1823-1885) i młody, drewniany: Hildegardy Sinofzik (1918-2007).

Cmentarz katolicki w Sętalu

Sętal (niem. Süssenthal) do końca lat 60-tych zamieszkiwali głównie niemieccy Warmiacy. To zresztą widać na miejscowym cmentarzu. Na starych, warmińskich grobach niewiele jest polskich nazwisk.

Sętal (niem. Süssenthal) leży na północ od Olsztyna, kilka kilometrów na wschód od drogi Olsztyn...

Wejdyki: pomnik poległych

Wejdyki (niem. Weydicken, 1938-1945 Weidicken) leżą na Mazurach, 6 kilometrów od Rynu, przy drodze Mrągowo - Giżycko. Pomnik stoi w centrum wsi. Nazwiska są nieczytelne.

Najbliższy zachowany pomnik stoi w Krzyżanach, po drugiej stronie drogi Mrągowo-Giżycko. Z kolei w pobliskim Rynie pomnik poległych...

Chrzanowo: dawny cmentarz ewangelicki

Dzisiejszy cmentarz ewangelicki w Chrzanowie dzisiaj bardziej przypomina park. Cmentarz uporządkowano w 2002 roku, ale zachowało się na nim niewiele oryginalnych grobów. Uwagę zwraca grób braci Bruna i Alfreda Bublinski. Pierwszy zginął 31.08.1941 roku "na wschodzie" a drugi dwa dni później w Grecji. Na cmentarzu zachowały się anonimowe groby 2 żołnierzy rosyjskich i 2 niemieckich z okresu I wojny światowej.

Pomnik poległych w Nowej Wsi Ełckiej

Pomnik zachował się w dobrym stanie. Stoi w centrum wsi, przy skrzyżowaniu dróg 667 i 65.

Nowa Wieś Ełcka (niem. Neuendorf) –leży 6 kilometrów na południe od Ełku. W czasie I wojny światowej w jej okolicach toczyły się zacięte walki. Spłonęła wtedy połowa budynków. Po wojnie, podobnie jak w innyc...

« Pierwsza « Poprzednia 1 2 3 Następna » Ostatnia »