Piątek, 20 lipca 2018. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Podziel się:

Podziel się:

Światowy Dzień Zespołu Downa w SOSW w Giżycku

Każdy ma prawo do szczęścia, akceptacji i miłości.

21 marca to był szczególny, bardzo kolorowy i wiosenny dzień w naszej szkole. Tego właśnie dnia, na całym świecie, wszyscy obchodzą Światowy Dzień Zespołu Downa.
W tym roku w SOSW w Giżycku był obchodzony po raz pierwszy. Tego dnia zachęcaliśmy społeczność szkolną do założenia kolorowych skarpetek na znak solidarności z osobami funkcjonującymi z tym zaburzeniem. Kolorowe skarpetki – to symbol niedopasowania społecznego, ale też genotypowego, z jakim borykają się osoby nie tylko z naszego najbliższego otoczenia.
Z okazji obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa został nagrany filmik, przez nauczycielki – Panie: Edytę Augustyniak i Justynę Matelak, dotykający problemów, z jakimi borykają się osoby z tą niepełnosprawnością. W rolę aktorów wcielili się uczniowie, z tymże zespołem, z naszego ośrodka. Głównym celem filmu było zwrócenie uwagi na fakt, że osoby te są autentycznymi jednostkami i zawsze są sobą. Mają wiele zainteresowań, zdolności i umiejętności, o których mało kto wie, oprócz ich najbliższych. Każdy z nich jest wyjątkowy.
Zwróciliśmy też uwagę na tolerancję i otwartość na innych.
Cała społeczność szkolna uczestniczyła w prezentacji na temat Zespołu Downa i ludzi, którzy pomimo posiadanego zespołu daleko w życiu zaszli i osiągnęli sukces. Grupa młodszych uczniów spędziła czas kolorując skarpetki i ozdabiając nimi jabłuszka, które następnie rozdali kolegom, pracownikom szkoły i rodzicom podczas przerw. Poprzez prezentacje i filmiki w formie najlepszego przekazu – czyli obrazu, przybliżyliśmy informacje dotyczące odmiennego wyglądu i inności jako takiej.
Każdy ma prawo do szczęścia, akceptacji i miłości.
Tego dnia uczniowie uczestniczyli w Wiosennym recyklingowy pokazie mody. Mogli się wykazać, ukazując swoją kreatywność i pomysłowość oraz dać drugie życie niepotrzebnym rzeczom „śmieciom”.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Specajlny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Giżycku
Oceń artykuł:

(0)