Piątek, 20 lipca 2018. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Podziel się:

Podziel się:

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Najpierw ich aresztowano, potem torturowano i w większości zabito, by w końcu skazać na zapomnienie.

1 marca 2017 roku obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia odbył się w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Giżycku uroczysty apel, upamiętniający ludzi, którzy przez wiele lat uważani byli za zdrajców narodowych. Najpierw ich aresztowano, potem torturowano i w większości zabito, by w końcu skazać na zapomnienie.
Dziś pozwoliliśmy zaistnieć im ponownie. W związku z tym przypomniane zostały fakty dotyczące Wyklętych Niezłomnych.
Podczas uroczystego apelu wykorzystano utwory muzyczne i liryczne dotyczące walk z reżimem komunistycznym w latach 1944-1956. Ich połączenie spowodowało, iż wydawało się, że zebrani w sali uczniowie i nauczyciele na ten czas zamarli. W skupieniu wsłuchiwali się w patriotyczne, wzruszające piosenki oraz wiersze recytowane przez uczniów Gimnazjum Nr 4 w Giżycku: Marlenę Gral, Emilię Czubińską, Magdalenę Bielińską, Kamila Kowalskiego i Krystiana Naprawskiego.
Uroczystość wzbogaciła prezentacja, w której pojawiły się wizerunki żołnierzy z 5 Brygady Wileńskiej Armii Krajowej. Ich sylwetki i dokonania przedstawiły awatary. Dzięki wykorzystaniu technik multimedialnych w tak ważnym i trudnym temacie, udało się zainteresować nawet najbardziej opornych na wiedzę uczniów. Dodatkowo, uwydatniony kontrast międzypokoleniowy, tak naprawdę pokazał młodym ludziom, że postawy bohaterów - Żołnierzy Niezłomnych - są wciąż aktualne i trzeba z nich czerpać pełnymi garściami.
Uroczystość przygotowały Panie: Alicja Śmierska i Anna Górska. Dekoracje wykonała Pani Marzena Jankowska - Lichacz. Nad sprawami technicznymi czuwał Pan Witold Pacześniak. Opiekunem pocztu sztandarowego był Pan Cezary Broszkowski.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Specajlny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Giżycku oraz opublikowany na portalu Giżycko: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Oceń artykuł:

(0)