środa, 21 listopada 2018. Imieniny Janusza, Marii, Reginy

Podziel się:

Podziel się:

Beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej, patronki Szkoły Policealnej "MEDYK" w Giżycku

Beatyfikacja, Hanna Chrzanowska, Medyk,

Szkoła Policealna im. Hanny Chrzanowskiej w Giżycku, kontynuująca od 56 lat kształcenie w zawodach medycznych, oczekuje na uroczystość beatyfikacji swojej patronki. Weźmie w niej udział dyrektor Joanna Rutkowska i poczet sztandarowy. Hanna Chrzanowska jest patronką szkoły od 24 stycznia 1985 r., kiedy to ówczesnemu Liceum Medycznemu Pielęgniarstwa nadano imię tej wybitnej postaci i wręczono pierwszy sztandar.
Hanna Chrzanowska (1902-1973) była pielęgniarką, nauczycielką wielu pokoleń pielęgniarek, działaczką charytatywną. Była prekursorką pielęgniarstwa rodzinnego, domowego i parafialnego. Z oddaniem opiekowała się ludźmi biednymi, samotnymi i ciężko chorymi w ich domach. Za istotę powołania pielęgniarskiego uważała pomoc i towarzyszenie cierpiącemu. Podczas mszy żałobnej kard. Karol Wojtyła wspomniał, że była dla niego "ogromną pomocą i oparciem".
Uroczystość beatyfikacji Sługi Bożej Hanny Chrzanowskiej odbędzie się 28 kwietnia 2018 roku w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Uroczystościom będzie przewodniczył kard. Angelo Amato. Sanktuarium nowej błogosławionej będzie się mieściło w krakowskim kościele św. Mikołaja, gdzie obecnie spoczywają jej doczesne szczątki.W naszej bibliotece:
Florkowska Marzena : Radość dawania : Hanna Chrzanowska we wspomnieniach, listach, anegdotach
Kubik, Kazimierz : Hanna Chrzanowska : błogosławiona pielęgniarka
Matoga, Helena : W kręgu opiekuńczego czepka

oraz:
https://hannachrzanowska.pl
https://pl.aleteia.org/.../ciocia-pielegniarka-historia-niezwyklej-hanny-chrzanowskiej/
http://niedziela.pl/artykul/21441/nd/Hanna-Chrzanowska—sumienie-pielegniarek
https://pl.aleteia.org/2017/07/21/hanna-chrzanowska-bedzie-blogoslawiona-opisujemy-cud-jakiego-dokonala/
www.kameduli.info/chrzanowska.php
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Agnieszka Patejuk oraz opublikowany na portalu Giżycko: Beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej - patronki Szkoły Policealnej "Medyk"
Oceń artykuł:

(0)