Poniedziałek, 18 stycznia 2021. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Podziel się:

Podziel się:

Matma z Kropką w tle

"Kropka" Petera H. Reynoldsa zapoczątkowała Międzynarodowy Dzień Kropki, obchodzony na całym świecie 15 września jako święto kreatywności, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności.

W książce tej przedstawiona jest historia dziewczynki o imieniu Vashti, która nie wierzyła w swoje możliwości. Na lekcji plastyki uparcie twierdziła, że nie potrafi malować. Nauczycielka cierpliwie czekała, aż Vashti podejmie próbę. Poprosiła dziewczynkę o postawienie znaku, a następnie podpisanie swojej pracy. Nazajutrz, gdy Vashti weszła do klasy zobaczyła nad biurkiem nauczycielki swoją kropkę oprawioną w piękną pozłacaną ramkę. Była szczęśliwa, że jej kropka się spodobała, wisi w tak ważnym miejscu i wszyscy mogą ją podziwiać. Pomyślała sobie, że potrafi namalować jeszcze piękniejsze kropki i wszystkim to udowodni. Otworzyła pudełko z farbkami, i zaczęła swoją przygodę z malowaniem kropek. Wszyscy mogli podziwiać kropkowe obrazy Vashti na szkolnej wystawie. Tak oto dziewczynka dzięki mądrej nauczycielce uwierzyła w siebie, odkryła w sobie talent i odwagę.
15 września w Szkole Podstawowej nr 3 w Giżycku, na lekcjach matematyki u pani Ewy Ładnej, królowały więc kropki (nie tylko na ubraniach). Każda z lekcji rozpoczęła się od obejrzenia historii małej Vashti. Następnie uczniowie klasy 4b malowali określone liczby kropek w różnych kolorach. Kiedy powstały kropkowe dzieła czwartoklasiści rzucali dwiema kostkami i otaczali pętlą tyle kropek, ile wynosiła suma oczek na kostkach. Trudniejsze zadanie miała klasa 7b, której uczniowie rozkodowywali hasła stosując alfabet Braille’a (złożony z samych kropek). Natomiast klasa 3b gimnazjum ćwiczyła zamianę liczb z systemu dwójkowego na dziesiątkowy i odwrotnie oraz kody ASCII (oczywiście z wykorzystaniem kropek).
Za rok kolejne „kropkowanie”!
Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Giżycku
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Ewa Ładna oraz opublikowany na portalu Giżycko: Matma z Kropką w tle - święto kreatywności, talentu i odwagi
Oceń artykuł:

(0)