środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Podziel się:

Podziel się:

MARSZOBIEG DLA AUTYZMU w Giżycku

O autyzmie giżycczanie wiedzą więcej!

7 kwietnia, w piękną słoneczną sobotę z niebieskim niebem, po raz trzeci w Giżycku odbył się MARSZOBIEG DLA AUTYZMU. Liczny udział giżycczan i mieszkańców okolic, w pięknych niebieskich koszulkach, z mnóstwem niebieskich balonów, uświetnił obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Również przedstawiciele władz miasta: Burmistrz Miasta Giżycka pan Wojciech Iwaszkiewicz, Wójt Gminy Giżycko pan Marek Jasudowicz, Wicestarosta powiatu giżyckiego pan Mirosław Drzażdżewski oraz dyrektorzy, nauczyciele, rodzice i uczniowie giżyckich placówek oświatowych włączyli się aktywnie w to ważne dla społeczeństwa wydarzenie.
Burmistrz Miasta pan Wojciech Iwaszkiewicz powiedział: „ jeszcze zbyt mało wiemy o autyzmie”, dlatego też Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych- „Podaruj dziecku radość” zorganizowało MARSZOBIEG DLA AUTYZMU, by uświadamiać społeczeństwu, co to za deficyt rozwojowy, jakie są jego objawy, by nie oceniać, nie krytykować, a wspierać osoby z diagnozą autyzm.
Po rozgrzewce pani Edyty Organek, zgromadzeni uczestnicy ruszyli najpierw maszerując ulicami: Kolejową, Nadbrzeżną, mostem obrotowym, a za Parkiem Rogera Goemaer'a rozpoczęli bieg na Wzgórze Św. Brunona.
Tam każdy na niebieskiej mecie otrzymał niebieski lizak i balonik. Na trasie wolontariusze rozdawali przechodniom ulotki dotyczące autyzmu oraz wszyscy powtarzali okrzyki- hasła, ułożone przez mamę dziecka autystycznego.
Kolejna porcja wiedzy o autyzmie została przedstawiona w prelekcji pani Moniki Pouch z SOSW zatytułowanej „Tak dla osób ze spektrum autyzmu”. Uczestnicy marszobiegu poznali prośby dziecka autystycznego, które warto znać, by pomóc mu funkcjonować w naszym świecie. Można było też skorzystać z porad specjalistów z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej i Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w zakresie tego tematu. Wydarzenie zakończył poczęstunek (niebieskie ciastka, ciasta, kawa, herbata, kiełbasa z grilla), przygotowany przez członków stowarzyszenia oraz dzięki wsparciu Burmistrza Giżycka w ramach grantu.
Ten dzień był niebieski w geście solidaryzowania się z osobami autystycznymi oraz ich rodzinami. Jak co roku, na niebiesko zaświecił dla nas Hotel St Bruno oraz piętro Urzędu Miejskiego w Giżycku. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami, którzy wiedzą więcej o autyzmie, rozumieją i pomogą osobom z tym deficytem.
W kwietniu zorganizowane zostały akcje towarzyszące obchodom Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. W Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi uczniowie świętowali, zakładając niebieskie ubrania, dekorując szkołę niebieskimi „łapkami”, rozmawiając na godzinach wychowawczych o autyzmie, oglądając prezentacje oraz wykonując gazetkę w holu szkoły.
Oby wszystkie dni w roku były tak przyjazne osobom z autyzmem, abyśmy zawsze byli tolerancyjni i życzliwi wobec „innych, a jednak takich samych”.
Stowarzyszenie „Podaruj dziecku radość”
zdj. Archiwum stowarzyszenia
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Ania oraz opublikowany na portalu Giżycko: Marszobieg dla autyzmu w Giżycku
Oceń artykuł:

(0)