Jest zgoda na poszukiwania w Mamerkach. Czy tajemnicze torowisko doprowadzi do Bursztynowej Komnaty?

2023-06-27 09:22:51(ost. akt: 2023-06-27 09:48:56)

Autor zdjęcia: Arch. Muzeum II wojny światowej w Mamerkach

Na terenie bunkrów w Mamerkach odnaleziono fragment nieznanego wcześniej torowiska. Konserwator zabytków w Ełku oraz Nadleśnictwo Borki wyraziły formalną zgodę na rozpoczęcie prac poszukiwawczych przy użyciu koparki.
Od kilku lat na terenach bunkrów w Mamerkach (powiat węgorzewski) ponawiane są poszukiwania i odkrywania historycznych śladów z czasów II wojny światowej. W Mamerkach znajdowała się Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych.

Nowym tropem w tej sprawie są odnalezione niedawno fragmenty torowiska. Wiadomość ta zelektryzowała media, zarówno polskie, jak i zagraniczne. Na razie jednak nie wiadomo jaka jest długość torów, ani gdzie był ich koniec.

Konserwator zabytków w Ełku oraz Nadleśnictwo Borki wyraziły formalną zgodę na odkopanie torowiska. Prace z wykorzystaniem koparki rozpoczną się 4 lipca o godzinie 9:00. Pierwsze działania będą prowadzone w pobliżu bunkra łączności.


- Mamy nadzieję, iż zasypany koniec torowiska doprowadzi nas do wciąż nieodkrytych pomieszczeń podziemnych z cenną historycznie zawartością. Mogą tam być ukryte przedmioty codziennego użytku, z których korzystali niemieccy żołnierze, wyposażenie wojskowe lub broń. Ale nie zapominajmy, że wciąż nie odnaleziono miejsca ukrycia Bursztynowej Komnaty, więc nawet takiego znaleziska nie można wykluczyć – mówi Bartłomiej Plebańczyk, opiekun Muzeum II wojny światowej w Mamerkach.



- Miejsce prowadzenia prac będzie otwarte dla mediów. Swoją obecność już zapowiedziało m.in. brytyjskie studio filmowe współpracujące ze stacją telewizyjną o tematyce historycznej. Poza doniesieniami mediów, informacje związane z akcją na bieżąco będą przekazywane także na facebookowym koncie Mamerki Bunkry „Miasto Brygidy” - informuje Marcin Pietraszek, koordynator projektów (agencja Empemedia).



Czy więc tym razem Bursztynowa Komnata zostanie odnaleziona? To byłaby sensacja, jednak ustalenie jakiejkolwiek zawartości niemieckich wagonów stanowić będzie dużą wartość historyczną.
Źródło: Muzeum II wojny światowej w Mamerkach




2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5