Giżycko: Druga niedziela z muzyką organową i kameralną

2023-07-08 18:00:00(ost. akt: 2023-07-07 15:00:52)
Kościół ewangelicki w Giżycku

Kościół ewangelicki w Giżycku

Autor zdjęcia: Katarzyna Tomaszewicz

Wykonawcy występujący w Giżycku podczas Międzynarodowego Festiwali Muzyki Organowej i Kameralnej to utytułowani artyści, znani w kraju, w Europie i na świecie. Koncerty odbywają się w każdą niedzielę wakacji w kościele ewangelickim (godz. 19).
W najbliższą niedzielę, 9 lipca wystąpią: Róża Lorenc – skrzypce, Sylwia Lorenc – flet, Mariusz Lorenc – organy oraz Wiktor Brzuchacz – organy.

Fot. Mat. organizatora

Róża Lorenc jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku. Uczestniczka i laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych oraz kameralnych. Brała udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez znamienitych profesorów. Występowała solo i w zespołach na czołowych festiwalach w Polsce m.in. Warszawska Jesień, Chopin i jego Europa, Wiosna Młodych Kameralistów, a także Festival Bled oraz La Folle Journee. W latach 2014-2015 dokonała nagrań płytowych dla wytwórni DUX jako członek Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Orkiestry Kameralnej Akademii Muzycznej w Gdańsku, w tym samym czasie sprawowała stanowisko koncertmistrza Orkiestry Hanza. Wielokrotnie otrzymywała Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska „Młody Gdańszczanin”.

Fot. Mat. organizatora

Sylwia Lorenc ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fletu. W trakcie studiów brała udział w licznych międzynarodowych kursach mistrzowskich. Współpracowała z wieloma polskimi orkiestrami m.in. Filharmonią Rzeszowską, Małą Filharmonią pod dyrekcją M. Nałęcza-Niesiołowskiego i J. Maksymiuka, Filharmonią Dowcipu W. Malickiego. Artystka jest pierwszą flecistką oraz solistką Orkiestry Koncertowej im. St. Moniuszki RZAWP oraz muzykiem klasycznego kwintetu dętego "Favori". Jako solistka otrzymała w 2004 roku nagrodę za wybitne osiągnięcia artystyczne -statuetkę Złotego Dobosza, wręczoną  podczas koncertu w Sali Kongresowej  w Warszawie. Gra na instrumencie i obcowanie z muzyką jest dla artystki nie tylko pracą i wykonywanym zawodem, ale przede wszystkim wielką pasją i miłością. 

Fot. Mat. organizatora

Mariusz Lorenc edukację muzyczną rozpoczął w wieku 5 lat, śpiewając w chórze „Rzeszowskie Słowiki”. Od 7 roku życia gra na instrumentach klawiszowych. Ukończył Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie w klasie organów. W latach 90. wraz ze swoim zespołem prezentował autorskie programy recitalowe składające się z poezji śpiewanej do tekstów Czesława Miłosza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego czy Edwarda Stachury. Współpracował w tym czasie z Ogólnopolską Fundacją S.O.S. „Życie”. Od 1996 roku pełni funkcję głównego organisty w Kościele pw. św. Kazimierza w Warszawie.
Posiada szeroki wachlarz repertuarowy składający się z utworów na organy solo, dzieł kameralnych i wokalnych, jak również własnych kompozycji i aranżacji. Poza działalnością muzyczną, pasjonuje się również malarstwem.

Fot. Mat. organizatora

Wiktor Brzuchacz od 6 roku życia gra na instrumentach klawiszowych. Ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie organów. W 2009 roku dostał się do Konserwatorium w Saint-Germain-en-Laye we Francji. W 2006 roku zdobył „Złoty Laur Młodego Organisty" na XXIX Międzynarodowym Festiwalu Organowym w Giżycku.
Artysta nagrał kilka płyt CD z muzyką klasyczną m.in. „Z koncertu z okazji beatyfikacji Papieża Jana Pawła II" (2011 r.), „Najpiękniejsze kolędy i pastorałki" (2017 r.) oraz „Kamedulskie Wigry" (2018 r.).
Wiktor Brzuchacz koncertuje na całym świecie. Jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry”, cyklu letnich koncertów "Spotkaj się z muzyką w Warszawie" oraz Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej "Basilica Augustoviensis". Zorganizował ponad 100 koncertów muzyki klasycznej. W 2019 roku uzyskał tytuł doktora sztuki w Akademii Muzycznej w Poznaniu, a od 2021 roku prowadzi klasę organów w Akademii Katolickiej „Collegium Joanneum” w Warszawie. Artysta komponuje muzykę filmową, klasyczną oraz wybrane gatunki muzyki rozrywkowej.

Mat. organizatora


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5