Giżycko: 2 lipca rozpoczynają się koncerty muzyki organowej i kameralnej

2023-07-02 11:00:00(ost. akt: 2023-07-02 11:45:32)

Autor zdjęcia: Katarzyna Tomaszewicz

Wakacje w Giżycku trudno sobie wyobrazić bez koncertów organowych. W tym roku będzie to już XLV Międzyrodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. W każdą niedzielę lipca i sierpnia melomani spotykają się o godz. 19 w kościele ewangelickim w Giżycku.
Na koncerty zawsze czeka wierna rzesza fanów wspaniałej muzyki i niezwykłej atmosfery. W tym roku w dziewięciu koncertach wystąpią artyści z Ukrainy, Mołdawii, Czech, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Polski. Będą to soliści wokalni i instrumentalni, duety, tercety i kwintety, zespoły kameralne i instrumentalne, organiści – solo i w duecie, dwie kameralne orkiestry oraz chór.
Wykonawcy to utytułowani artyści występujący w wielu koncertach na terenie kraju, Europy i świata. Posiadają wyższe wykształcenie muzyczne i niejednokrotnie imponujący dorobek artystyczny.
W tym roku w ramach „Pomocy Ukrainie” do tegorocznej edycji festiwalu zaproszeni zostaną wykonawcy z Ukrainy.

Giżycki festiwal od lat organizuje Jerzy Piekarski, szef Centrum Animacji KOA.


W inauguracyjnym koncercie tegorocznego festiwalu 2 lipca przed giżycką publicznością wystąpią:


Piotr Górski (organy) - laureat złotego lauru w konkursie młodych organistów w 2022 roku. Jego muzyczna przygoda rozpoczęła się z saksofonem, gdy miał 11 lat. Uczył się wówczas w Jarocinie u Bogdana Biadaszkiewicza, u którego pobierał również lekcje z zakresu teorii muzyki, harmonii, improwizacji oraz gry na fortepianie i akordeonie. W roku 2014 zainteresował się organami, a od 2016 jest organistą w kościele pw. Św. Walentego w Radlinie nieopodal Jarocina. W 2017 podjął naukę w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej IIst. im. Mieczysława Karłowicza na organach w klasie dr Joanny Marciniak, które w 2020 ukończył z wyróżnieniem. W tej placówce pobierał również lekcje śpiewu solowego. W latach 2017-2018 był akompaniatorem chóru szkoły muzycznej II st. W 2019 roku akompaniował na fortepianie podczas Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Żydowskiej im. Leopolda Kozłowskiego-Kleinmana. W 2020 roku rozpoczął studia w poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Elżbiety Karolak oraz dr. Jarosława Tarnawskiego. Od 2021 roku jest członkiem trio KŁAP, gdzie śpiewa, gra na fortepianie oraz na organach. Poza wykonawstwem utworów zajmuje się również improwizacją, którą mógł rozwijać podczas kursów mistrzowskich.


eQuantum Strings Chamber Orchestra w składzie: Aleksandra Krzywdzińska – sopran, Matylda Sielska – mezzosopran, Monika Dondalska – skrzypce, Aleksandra Szlaga – skrzypce, Alexandra Panasiuk –skrzypce, Yuriy Rizun – skrzypce (Ukraina), Viktoriya Krasyun – skrzypce (Ukraina), Julia Grzywińska – skrzypce, Katarzyna Henrych – altówka, Bartosz Henrych – altówka, Barbara Pirogowicz – wiolonczela, Ewald Wawrzyniuk – kontrabas, Paweł Panasiuk – wiolonczela.
Zespół powstał z inicjatywy Pawła Panasiuka w 2016 r jako efekt potrzeby wspólnego muzykowania w kameralnym składzie. Muzycy wywodzą się w większości z Filharmonii Warmińsko- Mazurskiej, chociaż często do współpracy zapraszani są także młodzi, utalentowani wykonawcy. Orkiestra ma w swoim repertuarze kanony literatury barokowej i klasycznej, ale nie stroni również od bardziej śmiałych projektów np: muzyki współczesnej czy filmowej.

Fot. Arch. organizatora

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5