Szkolenie wojskowe ułatwi im życie w cywilu

2023-04-16 09:08:38(ost. akt: 2023-04-16 09:18:59)

Autor zdjęcia: Arch. 4. WMBOT

Przed bramą koszar 41. Giżyckiego Batalionu Lekkiej Piechoty im. ppor. Kazimierza Chmielowskiego ps. "Rekin" na rozpoczęcie szkolenia podstawowego i wyrównawczego 14 kwietnia stawili się ochotnicy z regionu Warmii i Mazur. Szeregi 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej powiększyły się o blisko 120 nowych żołnierzy. To w tym roku największe jak do tej pory powołanie do służby w giżyckim batalionie.
- Jest to kolejne tak liczne przedsięwzięcie szkoleniowe dla kandydatów, którzy zdecydowali się na służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej. Dla części z nich będzie to przypomnienie znanego już rzemiosła wojskowego, dla innych zupełnie nowy początek drogi służby w Wojsku Polskim - informuje st. szer. Sabina Mazurek z Sekcji Komunikacji Społecznej Zespołu Prasowego 4W-MBOT.


Rekruci szkolenia wyrównawczego swoją wojskową wiedzę doskonalić będą przez najbliższe osiem dni, a wśród nich ppor. Tomasz Tomkowicz, który już kiedyś nosił morowy mundur. Wierzy, że jego wiedza może się przydać w WOT.

- Od dawna interesowałem się wojskiem. Z biegiem czasu poznałem specyfikę służby, a uczestniczę w szkoleniu wyrównawczym, ponieważ jako były żołnierz zawodowy zrozumiałem, że moja wiedza i doświadczenie może przysłużyć się kolejnym adeptom sztuki wojennej - mówi ppor. Tomasz Tomkowicz.


Z kolei nowo wcieleni ochotnicy, którzy nigdy nie mieli nic wspólnego z wojskiem czeka 16 dni wytężonej nauki od podstaw ukierunkowanej na umiejętności indywidualne przyszłego żołnierza i przygotowanie ich do działań na polu walki. W tym czasie rekruci poznają podstawy terenoznawstwa, pierwszej pomocy i topografii. Jednak główny nacisk przygotowania żołnierza nałożony jest na szkolenie strzeleckie.

Sami przyznają, że podczas szkolenia chcą posiąść umiejętności, które mogą im ułatwić życie w cywilu - jak chociażby nawet nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Wśród ochotników jest Małgorzata, która chciałaby, aby wojsko otworzyło jej ścieżkę do podjęcia studiów.
- Chciałabym studiować na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi i wiem, że przeszkolenie pozwoli mi na dalsze sukcesy w wojsku - uważa szer. Małgorzata Andrzejewska.


Ochotnicy są w różnym wieku, mają różne historie i rozmaite pasje. Na co dzień wykonują różne zawody, ale łączy ich jedno - wiara w te same wartości. Chcą służyć dla swoich bliskich. Zanim jednak staną do uroczystej przysięgi każdy z nich musi przejść przez tzw. pętlę taktyczną, która jest zwieńczeniem trudów szkolenia. Zaliczenie pętli taktycznej umożliwi służbę żołnierzom w powiecie giżyckim, ełckim, braniewskim, morąskim oraz olsztyńskim. Szkolenie przyszłych "terytorialsów" zakończy uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się 29 kwietnia w Kętrzynie.


Co należy zrobić by rozpocząć służbę w WOT?
Przede wszystkim zgłosić się do odpowiedniego Wojskowego Centrum Rekrutacji i złożyć wniosek o powołanie. Można również skorzystać z platformy elektronicznej e-PUAP lub też skontaktować się z mobilnym rekruterem 4W-MBOT przez stronę www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5