Przedsiębiorcy z Mazur chcą obniżek opłat za śmieci

2023-04-17 08:40:00(ost. akt: 2023-04-17 08:45:00)
Stawki za wywóz śmieci szybują w górę

Stawki za wywóz śmieci szybują w górę

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Przedsiębiorcy z branży turystycznej oczekują obniżek co najmniej o połowę stawek za wywóz śmieci. Uważają, że opłaty są drastycznie zawyżone. Jeśli stawki nie spadną, zapowiadają rezygnację z umów z Mazurskim Związkiem Międzygminnym Gospodarka Odpadami.
Według przedsiębiorców i hotelarzy z branży turystycznej na Mazurach podwyżki za odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości niezamieszkałych osiągnęły wysokość dla wielu nieakceptowalną.

- Od roku 2019 opłaty za wywóz śmieci w Giżycku i okolicach wzrosły o ponad 600 procent - twierdzą lokalni przedsiębiorcy. Między innymi mówili o tym podczas spotkania zorganizowanego przez Lokalną Organizację Turystyczną "Mazury".

System odbierania odpadów komunalnych od mieszkańców i przedsiębiorców organizuje Mazurski Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami. Tworzą go gminy: Banie Mazurskie, Budry, Giżycko (miasto i gmina), Kruklanki, Miłki, Orzysz, Pozezdrze, Ryn (miasto i gmina), Srokowo, Węgorzewo (miasto i gmina), Wydminy. Przedsiębiorcy korzystający z usług MZMGO mogą jednak zmienić odbiorcę odpadów i podpisać umowę z inną firmą. Przedsiębiorcy z Giżycka są świadomi tego, że podwyżki są konieczne, jednak ich zdaniem koszty w tym momencie są sztucznie zawyżone. Zapowiadają, że jeśli obniżki nie będzie, to zrezygnują z umowy ze Związkiem i każdy indywidualnie podpisze umowę z prywatną firmą, która oferuje zdecydowanie niższe stawki.

Wojciech Ogłuszka, przewodniczący Zarządu MZMGO, odrzuca zarzuty przedsiębiorców:
- Koszty są wyważone, poparte dwiema niezależnymi analizami. Kalkulacje są każdorazowo kontrolowane przez Regionalną Izbę Obrachunkową. W tym zakresie także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców [jednoosobowy organ zajmujący się ochroną interesów mikro, małych oraz średnich przedsiębiorców - przyp. red.] podzielił nasze stanowisko. W najbliższym czasie nie ma możliwości - ze względu na rosnące koszty - obniżenia stawek. Orientujemy się, jak rosną ceny paliwa, prądu, jak rośnie najniższa płaca. Dlatego robimy wszystko, aby stawki nie były wyższe, te obecne obowiązują od stycznia ubiegłego roku.

- Nie planujemy w tym roku podwyżek ani dla mieszkańców, ani dla przedsiębiorców - podkreśla Wojciech Ogłuszka.

Na wniosek przedsiębiorców, Zarząd MZMGO wydłużył termin na podjęcie decyzji o pozostaniu lub odejściu ze Związku.

- Przedsiębiorcy mogą złożyć oświadczenie o rezygnacji z umowy z nami do 19 maja 2023 roku - dodaje przewodniczący Zarządu MZMGO. - Jednak warunkiem skutecznego oświadczenia o rezygnacji jest dołączona umowa z nowym podmiotem na wywóz odpadów.

Mazurski Związek Międzygminny współpracuje z ok. 3,5 tysiącami przedsiębiorców.
- Do tej pory otrzymaliśmy jedną rezygnację ze współpracy z nami - informuje Wojciech Ogłuszka.
KT



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5