Wykonawca remontu Kanału Łuczańskiego w Giżycku może wyciąć 25 drzew

2023-03-02 11:00:00(ost. akt: 2023-03-02 11:46:29)

Autor zdjęcia: Katarzyna Tomaszewicz

Remont musi zakończyć się jesienią tego roku, więc prowadzony będzie również w weekendy i do zmroku. W związku z przebudową drogi wodnej wykonawca może wyciąć 25 drzew rosnących nad kanałem.
Remont Kanału Łuczańskiego, który łączy jeziora Niegocin i Kisajno, rozpoczął się pod koniec stycznia tego roku. Kilka dni temu burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz poinformował, że prace będą wydłużone i prowadzone do zapadnięcia zmroku oraz w weekendy. Skąd ten pośpiech? Planowany termin zakończenia prac został wyznaczony na koniec listopada 2023 roku. Długo trwały formalności związane ze zgodami na remont kanału (dwa lata), dlatego czasu na sam remont zostało niewiele.


Przy okazji remontu niestety nie da się uniknąć wycięcia części drzew rosnących nad kanałem.
- W sierpniu 2022 roku została wydana decyzja zezwalająca na usunięcie 25 drzew w związku z realizacją inwestycji przebudowy kanału. W tej samej decyzji zobowiązaliśmy Wody Polskie do nasadzenia 51 drzew w ramach kompensaty przyrodniczej. Wniosek Wód Polskich dotyczył drzew, które blokowałyby technologicznie prace lub rosły za blisko skarpy, więc groziłyby wywrotem, co z kolei zagrażałoby bezpieczeństwu ludzi - tłumaczy burmistrz Wojciech Karol Iwaszkiewicz.

Remont Kanału Łuczańskiego jest jednym z elementów projektu pn. „Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy „Guzianka II” i remontem śluzy „Guzianka I”/ Etap II B – przebudowa i umocnienie 5 kanałów na szlaku od Mikołajek do Giżycka.

Całkowity koszt remontu kanału w Giżycku wynosi blisko 68 mln złotych. Obecne umocnienia brzegowe kanału zostaną zastąpione nowo wybudowanymi, a na odcinkach cumowniczych zostaną zainstalowane odbojnice gumowe i poldery cumownicze. Po obu brzegach kanału w rozstawie co 200 m zostaną umocowane metalowe drabinki wkomponowane w obrys oczepu. Powstaną nowe schodki zejściowe na skarpach oraz wyloty odprowadzające wody opadowe. W oparciu o wydaną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach na kilku odcinkach zostaną wykonane prace konserwacyjne dna kanału polegające na usunięciu naniesionego materiału rzecznego do uzyskania minimalnej głębokości kanału – 1,6 m. Remont obejmie także wieżę i maszt nawigacyjny od strony jeziora Niegocin i Kisajno. W pobliżu kanału zostaną zainstalowane tablice informacyjne wraz z oświetleniem. Teren po przeprowadzonych pracach remontowych zostanie uporządkowany.

Ze względów bezpieczeństwa na czas realizacji prac remontowo-budowlanych Kanał Łuczański zostanie zamknięty dla wszystkich użytkowników drogi wodnej.

Kanał Łuczański to kolejny mazurski kanał, który bedzie wyremontowany przy wsparciu funduszy europejskich. Wcześniej modernizacji doczekały się kanały: Grunwaldzki, Tałcki, Piękna Góra i Mioduński. Kontynuowana jest modernizację kanałów: Szymońskiego i Węgorzewskiego, rzeki Węgorapy, a także stopnia wodnego w Karwiku, który jest jedną z głównych budowli piętrzących decydujących o rozrządzie wody w systemie Wielkich Jezior Mazurskich. Wyremontowana zostanie również śluza Guzianka I. Łączna wartość wszystkich inwestycji w regionie to ponad 300 mln zł, zaś dotacje unijne na remont samych kanałów to blisko 100 mln zł!

- Trwają prace w kanale, ale także w basenie portowym przy kapitanacie Żeglugi Mazurskiej, w okolicach kładki łączącej molo z kładką nad torami - informuje burmistrz Iwaszkiewicz. - Wbite zostały już dalby, przy których zostaną zakotwione pomosty i trapy. Pomosty będą wyposażone w postumenty zasilające, polery cumownicze i stanowisko ratownicze. Na ten sezon żeglugowy powinny być gotowe.
KT



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5