Seniorzy jako kreatywni radiowcy SoVo

2022-07-26 09:35:15(ost. akt: 2022-07-25 12:21:29)

Autor zdjęcia: arch. GUTW w Giżycku

Seniorzy – radiowcy podsumowali rok swojej pracy. W Warszawie odbyła się konferencja działalności lokalnych stacji internetowego radia SoVo. W spotkaniu uczestniczyła redakcja giżyckiego oddziału działającego przy Giżyckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.
W konferencji, która odbyła się 22 czerwca w stolicy, uczestniczyli przedstawiciele redakcji giżyckiego oddziału radia SoVo w składzie: Jolanta Brzuszkiewicz – lider oraz redaktorzy: Grażyna Pelc, Iwona Napieracz oraz Mariusz Kuncer. Internetowe radio SoVo działa od 2 lat, a powstało jako projekt unijny dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Cyfryzacji. Radio SoVo uczy, bawi i w sposób niebanalny pozwala podnosić kompetencje cyfrowe.

Fot. arch. GUTW

- Radio SoVo to rozgłośnia internetowa prowadzona przez wolontariuszy. Audycje i materiały wideo tworzy 160 dziennikarzy – amatorów z całej Polski. Część z nich to osoby z niepełnosprawnością intelektualną, pozostali to seniorzy – mówi Iwona Napieracz, redaktor giżyckiego radia SoVo – Nasz oddział tworzą głównie seniorzy i chociaż dołączyliśmy do programu w czerwcu ubiegłego roku, to jesteśmy w czołówce wydanych audycji.

Giżyccy seniorzy radiowcy podczas ogólnopolskiej konferencji radia SoVo
Fot. arch. GUTW
Giżyccy seniorzy radiowcy podczas ogólnopolskiej konferencji radia SoVo

Seniorzy znad Niegocina znani są ze swojej aktywności i kreatywności, choć jak sami przyznają, początki ich radiowej działalności nie były łatwe. Najpierw musieli poznać zasady funkcjonowania portalu radiowego, zasady korzystania z materiałów dydaktycznych umieszczonych na portalu i aktywnego udziału w edukacji online. Musieli także poznać podstawowe zasady tworzenia materiałów wideo i emisji głosu.

Fot. arch. GUTW

- W czerwcu ubiegłego roku nasz radiowy oddział został wyposażony w nowoczesny sprzęt, jak komputery, miksery, mikrofony, kamery, tablety, dyktafony. Mamy wszystko, co jest potrzebne do realizacji profesjonalnego radia. Zadbano także o szkolenia z warsztatu dziennikarskiego, emisji głosu, praw autorskich oraz montażu audio i wideo – mówi Ewa Ostrowska, dyrektor Giżyckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – Zostaliśmy też przeszkoleni przez Fundację ProCultura z Warszawy w zakresie warsztatu dziennikarskiego i montażu audycji. Początki nie były łatwe, ale z każdą audycją umiejętności przybywało. Portal Rada SoVO to także obszerna biblioteka i opracowania, poradniki oraz materiały tworzone przez specjalistów i ekspertów, które w przystępny sposób pomagają poruszać się w gąszczu cyfrowej rzeczywistości. Radio SoVo to również otwarte i zamknięte szkolenia z zakresu podnoszenia kompetencji cyfrowych. Uczestnicy mogą zdobyć praktyczne umiejętności oraz poszerzyć swoją wiedzę w zakresie korzystania z Internetu, w tym m. in.: utrzymywania relacji z bliskimi, dbałości o prywatność, wyszukiwania informacji, e-płatności, czy też aplikacji mobilnych na smartfony.

Fot. arch. Centrum Profilaktyki

Premiera autorskiej audycji giżyckiej redakcji radia SoVo odbyła się 25 lipca z okazji Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Giżyccy radiowcy przygotowali w sumie 24 audycje, a w planach mają kolejne. Obecnie pracują nad szantową listą przebojów. W swoim radiowym dorobku seniorzy mają wiele interesujących programów, m.in. o Żegludze Mazurskiej i rejsach po jeziorach, Twierdzy Boyen, Giżyckim Klubie Morsów „Zimny Ptak”, Giżyckim Archiwum Cyfrowym i innych. Nagrali sporo wywiadów z ciekawymi ludźmi mieszkańcami Giżycka np. z giżyckim włóczęgą rowerowym Stanisławem Baraszkiewiczem, znawcą ptaków Krzysztofem Pawlukojciem, tancerzem Janem Ostrowskim, Andrzejem Szocikiem - wiceprezesem PZŻN czy giżyckimi pszczelarzami Danutą i Janem Żyjewskich.

Fot. arch. GUTW

- Praca w projekcie potrwa jeszcze tylko 2 miesiące. Mamy już doświadczenie jak montować i wydawać audycje. Chcielibyśmy te umiejętności jeszcze wykorzystać.
Szkoda, że przygoda z radiem już się kończy. Chciałabym podziękować Grażynie Pelc, Ewie Ostrowskiej, Mariuszowi Kuncerowi za wspólną, miłą, a czasami ciężką pracę i czytelników Gazety zaprosić do odwiedzenia naszego portalu „SoVo – dostępne radio internetowe” – dodaje Iwona Napieracz, redaktorka internetowej rozgłośni radiowej.
Renata Szczepanik

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5