Mniej rybaków, więcej kormoranów - warsztaty rybołówstwa w GOKiR Wilkasy

2022-04-21 14:00:00(ost. akt: 2022-04-21 14:20:15)

Autor zdjęcia: Waldemar Albowicz/GOKiR Wilkasy

Na warsztatach rybołówstwa z udziałem pracowników Zakładu Rybactwa Jeziorowego w Giżycku można było dowiedzieć się o tym, co żyje w naszych akwenach, a czego bez mikroskopów nie jesteśmy w stanie zobaczyć, zanikających tradycjach rybactwa i "działalności" kormoranów.
Kierownik zakładu Dariusz Ulikowski wprowadził obecnych w tematykę warsztatów wiadomościami o swojej instytucji zajmującej się rozmnażaniem ryb i raków, inkubacją ikry czy podchowem wylęgu i narybku, mówił też o okazach spotykanych w naszych jeziorach.

Krystyna Kalinowska z kolei opowiadała o miniaturowej faunie mazurskich akwenów w postaci bakterii, glonów, pierwotniaków i wrotek. Spore poruszenie wywołała prezentacja Piotra Traczuka o kormoranach, których roczne zapotrzebowanie pokarmowe w Polsce północno-wschodniej wynosi ponad 1200 ton ryb, a które na przestrzeni kilkunastu lat na wyspach doprowadziły do wielkiej degradacji drzewostanu.

Fot. Waldemar Albowicz/GOKiR Wilkasy

Ostatni z prelegentów Maciej Szkudlarek zajął się tematyką zanikających tradycji rybactwa na przestrzeni dziejów, zwracając uwagę na szeroko rozwinięte w II połowie XX wieku szkolnictwo rybackie oraz duży wzrost produkcji jeziorowej aż do 30 kg/ha. Omówił historię Zakładów Rybnych w Giżycku, a także Olsztyńskich Zakładów Sieci Rybackich w Korszach i Gospodarstwa Rybackiego w Pięknej Górze. W warsztatach wzięła udział spora grupa młodzieży zainteresowanej tematyką wędkarstwa, m.in. ze świetlic wiejskich w Kożuchach i Pieczonkach.

Fot. Waldemar Albowicz/GOKiR Wilkasy


GOKiR Wilkasy/W. Albowicz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5