Radni zdecydowali o zasadach doraźnej pomocy uchodźcom

2022-03-24 13:34:24(ost. akt: 2022-03-24 13:37:54)

Autor zdjęcia: gozycko.pl

Rada dała zielone światło burmistrzowi w sprawie doraźnej oraz kompleksowej pomocy gościom zza wschodniej granicy, którzy uciekli ze swojej ojczyzny przed wojną.
Giżyccy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o pomocy uchodźcom z Ukrainy. Samorząd zobowiązał się do zapewnia w ramach bieżących możliwości i posiadanych środków pomoc polegającą na organizacji im pobytu, czyli m.in.
1) zakwaterowaniu,
2) zapewnieniu całodziennego wyżywienia,
3) zapewnieniu przejazdów komunikacją miejską oraz transportu pojazdem dostosowanym do przewożenia osób z potrzebami wsparcia w zakresie mobilności na terenie miasta Giżycka,
4) zapewnieniu środków czystości i higieny osobistej oraz innych produktów,
5) organizacji zajęć i opieki nad dziećmi,
6) zapewnieniu opieki psychologicznej,
7) zapewnieniu opieki przez asystentów międzykulturowych, nauczycieli wspomagających,
8) aktywizacji zawodowej.

- Musimy stanąć na wysokości zadania również na szczeblu gminnym – mówił Wojciech Karol Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka. - Uchwała reguluje tylko sprawy lokalne, pokazuje kierunki, w których Giżycko będzie zmierzało, pozwoli na organizację pobytu gościom zza wschodniej granicy w naszym mieście. Organizacja pobytu to nie tylko zakwaterowanie, ale również doraźna pomoc w nagłych przypadkach, kryzysowych sytuacjach. Na przykład pierwszy poród obywatelki Ukrainy odbył się w giżyckim szpitalu kilka dni po wybuchu wojny. Zaraz po przyjeździe trzeba było szybko zaopatrzyć tę osobę w szpitalu. Sytuacje rodzinne są tak dramatyczne i różne, że nie ma tu szablonu postępowania. Podejmując się tej pomocy musimy mieć rozwiązane ręce.

Burmistrz apelował o jak najmniej biurokracji, by móc pomagać lokalnie i zgodnie z konkretnymi potrzebami.

- Przyjeżdżają do nas osoby po dramatycznych doświadczeniach, długiej, trudnej, wyczerpującej podróży i potrzebują pomocy od ręki - argumentował burmistrz Iwaszkiewicz. - Nasza uchwała ma umożliwić natychmiastową pomoc. Mamy już w Giżycku mieszkańców Dubna, których chcemy traktować jak pozostałych giżycczan do czasu ich powrotu do domu, do ojczyzny, bądź zechcą zostać u nas dłużej, to ich wybór.

Radni Paweł Andruszkiewicz, Małgorzata Czopińska oraz Maria Popieluch zwrócili uwagę na konieczność wymiany informacji oraz ścisłej współpracy z samorządami gminnym i powiatowym. Chodziło głównie o usprawnienie komunikacji miejsko-gminnej i dopasowaniu kursów autobusów do potrzeb nie tylko gości ze wschodu zamieszkujących na terenie Giżycka, ale również w okolicznych miejscowościach, jak np. Piękna Góra, skąd obywatelki Ukrainy mają utrudniony dojazd do miasta. Jak sygnalizowali radni, niektóre kobiety już podjęły pracę w giżyckich firmach, niektóre nadal załatwiają formalności w urzędach, a ich dzieci uczęszczają do przedszkoli. Brak autobusu o określonych porach jest dla nich sporym problemem. Rada miejska podjęła decyzje o zaproszeniu na kolejne posiedzenie zarówno wójta giżyckiej gminy, jak i starostę giżyckiego. Podczas wspólnego posiedzenia zostaną omówione dotychczasowe działania pomocowe udzielone uchodźcom z Ukrainy.
Renata Szczepanik



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5