Wycinają nie tylko lasy, ale i drzewa w mieście

2021-03-25 14:47:42(ost. akt: 2021-03-25 14:51:16)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Wycinka drzew na terenie całego miasta niepokoi wielu mieszkańców Giżycka. Znikające drzewa, krzewy, żywopłoty zaburzają krajobraz wielu osiedli. Mieszkańcy pytają, kto wydaje na to zgodę, kto o nią występuje i z jakich powodów. Obawiają się zabetonowania Giżycka.
W związku z wątpliwościami naszych Czytelników dotyczących wycinki drzew zadaliśmy kilka pytań Edycie Polak, zastępcy naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Giżycku.

Dlaczego wycina się w mieście tak dużo drzew?
Wycinka drzew na trenach należących do Gminy Miejskiej Giżycko wynika zwykle ze złego stanu sanitarno-technicznego drzew. Wiele drzew na terenach miejskich znajduje się w zaawansowanym wieku, co w warunkach miejskich związane jest z postępującym osłabieniem odporności i zwiększonym atakiem patogenów. W efekcie stare miejskie drzewa, pomimo swego niewątpliwego uroku i walorów przyrodniczo-krajobrazowych, stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników terenów miejskich. W przypadku, gdy możliwe jest niwelowanie niebezpieczeństwa poprzez prace pielęgnacyjne, czy zakładanie wiązań w koronach, wykonywane są one w pierwszej kolejności, a w ostateczności wycinka drzew.

Wycinkę przeprowadzają służby miejskie, ale także właściciele nieruchomości?
W obrębie granic administracyjnych Miasta Giżycka znajdują się również nieruchomości należące do osób fizycznych, przedsiębiorstw, spółdzielni mieszkaniowych itp. Każdy właściciel lub zarządca wyżej wymienionych gruntów zobligowany jest wystąpić do Burmistrza Miasta Giżycka o zezwolenie na wycinkę drzewa, w przypadku osób fizycznych dokonać zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa. Dopiero po uzyskaniu zezwolenia czy zgłoszeniu zamiaru usunięcia drzewa, możliwe jest przystąpienie do wycinki drzew na własnym gruncie.

Skąd ten pośpiech?
Terminy w jakich odbywa się wycinka, czy przycinka drzew wynikają z okresu zalecanego do wykonywania przycinek drzew ze względów fizjologii roślin drzewiastych i ich stanu uśpienia, w większości obejmującego pierwsze miesiące roku, a także ze zbliżającego się nasilenia okresu lęgowego większości gatunków ptaków - po udokumentowaniu gniazdowania ptaków w koronie drzewa, wycinkę należy wstrzymać i uzyskać zezwolenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie na jej wznowienie.

Czy we wszystkich przypadkach były robione ekspertyzy i co wykazały, że drzewa poszły pod topór?
Każde wydane zezwolenie na wycinkę drzewa poprzedzone jest oględzinami egzemplarza przeznaczonego do wycinki.W przypadku drzew rosnących w pasach drogowych zezwolenie dodatkowo uzgadniane jest z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Olsztynie. W wyjątkowych przypadkach burmistrz zleca wykonanie opinii dendrologicznej podmiotom zewnętrznym posiadającym udokumentowane kwalifikacje w zakresie dendrologii. Opinia ta m.in. wskazuje egzemplarze do wycinki, które nie rokują szans na przeżycie, bądź niosą zagrożenie niemożliwe do zniwelowania poprzez inne zabiegi techniczne. Jedna z wykonanych w ostatnim czasie opinii dendrologicznych dotyczyła fragmentu Alei Lip stanowiącego pomnik przyrody. Na jej podstawie wytypowano drzewa, które wymagały wycinki, ja również przeprowadzono kompleksowe zabiegi pielęgnacyjne w obrębie fragmentu alei stanowiącego pomnik przyrody.

Na kogo wniosek prowadzona jest wycinka i z jakich powodów?
Z wnioskiem o wydanie zezwolenia na wycinkę zgłaszają się zarówno osoby prywatne, spółdzielnie mieszkaniowe, przedsiębiorstwa, zarządcy dróg itp. Najczęstsze powody wniosków o wydanie zezwolenia na wycinkę obejmują: stwarzanie zagrożenia dla ludzi i mienia, niszczenie mienia, zły stan sanitarny.
Renata Szczepanik



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5