Giżyccy łyżwiarze Short track z medalami

2021-03-22 08:31:15(ost. akt: 2021-03-22 08:40:42)

Autor zdjęcia: Artur Sakowicz

Ogólnopolskie Zawody Rankingowe i Mistrzostwa Polski Młodzików i Młodzieżowców w Short-track'u odbyły się w miniony weekend w Gdańsku. Giżycczanie wrócili z medalami w trzech kolorach.
To był niezwykłe pracowity weekend dla naszego Klubu. Już w piątek w Gdańsku rozpoczęły się Finały Ogólnopolskich Zawodów Rankingowych, a w sobotę na tym samym lodowisku rozpoczęły się również Mistrzostwa Polski Młodzików i Młodzieżowców w Short-track'u.

Na pierwszą imprezę klub wystawił 14 zawodników a na Mistrzostwa 2 zawodniczki. Ogólnopolskie Zawody Rankingowe rozpoczęły się niesamowicie dla naszych najmłodszych zawodniczek. Nasze barwy reprezentowały Judyta Sakowicz i Julia Uszyłło na dystansie 333m zdobyły: Judyta- złoto, Julia- srebro. Na kolejnym dystansie 111m, jak i na 222m nasze dziewczyny Judka i Julka powtórzyły sukces z wcześniejszego biegu i powtórnie zdobyły złota i srebra. Tym samym dziewczyny uzyskały złoto i srebro w kwalifikacji w wieloboju.

U chłopców z starszej kategorii (Junior D) też nie było najgorzej. Nasi reprezentanci Jakub Nowak i Mateusz Stefanowski w finale na 1000m bieg ukończyli odpowiednio na piątej i szóstej pozycji. Na 500m Jakub wywalczył w finale czwarte miejsce. Finał kolejnego dystansu 777m był bardzo emocjonujący Mateusz zdobył brąz, Jakub był piąty. W wieloboju uplasowali się odpowiednio na piątej i szóstej pozycji. W tej samej kategorii wiekowej dziewcząt startowała Kaja Kisielewska, na dystansie 1000m i 777m w finale B zajmowała czołowe miejsca, natomiast dystans 500m przyniósł jej drugie miejsce w finale B.

Jeden z lepszych zawodników naszego klubu Aleksander Sakowicz w najstarszej kategorii MEN po bardzo udanym biegu na 1500m zdobył srebro. Finał na dystansie 1000m zapowiadał się niezwykle emocjonująco. Każda wywalczona pozycja w tym wyścigu miała realny wpływ na końcowy rezultat w kwalifikacji wielobojowej zawodów. Biegi o taką stawkę niemal zawsze obfitują w nieprzewidywane przygody i zawodnicy muszą wykazać się niezwykłą koncentracją wypracowaną na treningach. Aleksander znany jest z tego że lubi te tak zwane short track szachy. Dochodziło do wielu wyprzedzeń, bezpośrednich kontaktów. Wieloletnie doświadczenie i szczególna uwaga Olka pozwoliła mu zdobyć kolejne srebro w biegu, a tym samym wielobój zakończył na drugiej pozycji ze srebrnym medalem.

Doświadczenie na tych zawodach zdobywali również: Ksawery Anaszko, Jan Lubecki, Zofia Piątek, Łukasz Piątek, Norbert Rusinak, Milena Sakowicz, Anna Słowikowska, Julia Wawer

W sobotnie popołudnie rozpoczęła się druga impreza Mistrzostwa Polski Młodzików i Młodzieżowców. Brały w niej udział Michalina Wawer i Weronika Biller.
Michalina na pierwszym dystansie 1000m zdobyła złoto. Na kolejnym dystansie jakim jest 500m po pięknej walce otrzymała srebro. Niedzielny poranek zaskoczył nas kolejnym srebrem na dystansie 777m. Efektem tej rywalizacji i postawy zawodniczki jest pierwsze miejsce w wieloboju.
Weronika w finale B na 1000m zajęła druga miejsce, natomiast w finale C na 500m była pierwsza co dało jej 12 miejsce na tym dystansie. Na trzecim dystansie 777m w finale C uplasowała się na drugim miejscu. Zmaganie na ostatnim dystansie 1500m w finale C zdobyła pierwsze miejsce, dzięki temu Weronika w wieloboju uplasowała się na 13 miejscu.
Obu zawodniczkom dziękujemy za walkę i życzymy dalszych sukcesów.

Po ciężkich zmaganiach wracamy do Giżycka z dwunastoma medalami:
Aleksander Sakowicz (junior B MEN) dwa srebra i srebro w kwalifikacji wielobojowej
Michalina Wawer( junior C) złoto, dwa srebra i złoto w kwalifikacji wielobojowej
Mateusz Stefanowski (junior D) brąz i piąte miejsce w kwalifikacji wielobojowej
Judyta Sakowicz (junior F) trzy złota i złoto w kwalifikacji wielobojowej
Julia Uszyłło ( junior F) trzy srebra i srebro w kwalifikacji wielobojowej

Bardzo serdecznie chciałbym podziękować wiceprezesowi Klubu Tomaszowi Piątkowi za perfekcyjne przygotowanie wyjazdu na zawody jak również dziękuję rodzicom zaangażowanym przy pomocy organizacji wyjazdu.