Leśne przedszkole W Listowiu ze statuetką św. Brunona

2021-02-18 09:48:20(ost. akt: 2021-02-18 09:55:39)

Autor zdjęcia: arch.W Listowiu

Leśne przedszkole działa w Giżycku od kilku miesięcy i już zostało docenione nie tylko przez świadomych rodziców, którym zależy na prawidłowym rozwoju dziecka w zgodzie z przyrodą, ale też przez mieszkańców.
Kapituła Konkursowa wyróżniła projekt „W Listowiu” w kategorii pomysł przyznając nagrodę św. Brunona, patrona miasta.

Leśny Projekt Edukacyjny „W Listowiu” realizowany jest w Giżycku od lipca 2020 roku. Pomysłodawczynią i założycielką projektu jest Aneta Górska, prezes Fundacji Północny-Wschód. „W Listowiu” to forma opieki dziennej nad dziećmi w wieku 3-6 lat. Głównym założeniem jest przebywanie dzieci w otoczeniu natury, duża dawka ruchu na świeżym powietrzu, kontakt z językiem angielskim oraz komunikacja z dzieckiem w oparciu o elementy najlepszych systemów wychowawczo-edukacyjnych: Janusza Korczaka, Waldorfska, Montesorri, edukacji demokratycznej, flow learning Josepha Cornella.

– Jest nam niezwykle miło, że zostaliśmy docenieni, co nas motywuje do dalszych działań – mówi Aneta Górska. – Projekt jest spełnieniem marzeń moich i mojej ekipy. Czerpałyśmy inspirację od innych leśnych przedszkoli. Połączyłyśmy najlepsze praktyki i dzięki temu realizujemy go z powodzeniem w Giżycku.

Obcowanie z naturą niezależnie od pory roku, bliski kontakt z przyrodą bez względu na pogodę, poznawanie świata bez plastiku i nadmiaru zabawek, zdrowy styl życia bez agresji i przemocy. To atuty leśnego przedszkola.

– W swojej działalności inspirujemy się ideą leśnych przedszkoli, która udowadnia że podstawę programową MEN doskonale realizuje się przebywając osiemdziesiąt procent czasu w skali roku na świeżym powietrzu – mówi Aneta Górska. Zakładamy że nie ma złej pogody, tylko nieodpowiednie ubranie. Zatem z odpowiednim zapasem odzieży na zmianę, w otoczeniu przyrody i bez plastikowych zabawek dzieci dostają to, co według nas najbardziej potrzebują, czyli możliwość ruchu, bezpośrednie obcowanie z przyrodą i kontakt z grupą rówieśniczą. Trzej opiekunowie towarzyszą dzieciom w eksploracji otoczenia i własnych możliwości. Motywacją do starań i wysiłku, są nasze własne dzieci i tym bardziej rozumiemy rodziców, którzy powierzają nam w opiekę swoje pociechy. W komunikacji z dziećmi opieramy się o metodę Porozumienie Bez Przemocy.
rs

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5