Nagrody św. Brunona przyznane

2021-02-10 08:30:51(ost. akt: 2021-02-10 10:43:32)

Autor zdjęcia: Arch. mojegizycko.pl

Tegoroczna gala VI edycji plebiscytu o Nagrody św. Brunona Patrona Giżycka odbyła się we wtorek, 9 lutego bez nominowanych i bez publiczności.
Kapituła konkursowa pochyliła się nad 27 nominacjami. Statuetki przyznano w kategoriach: kultura, sport, turystyka, zdrowie, społecznik, gospodarka, ambasador Giżycka, pomysł. Dodatkowo przyznano dwie szczególne statuetki, Honorową i Pamięci.

– Chciałbym pogratulować Państwu, że pomimo tych trudnych czasów postanowiliście zrealizować swoje zamierzenia, plany, zawody, marzenia, przedsięwzięcia, które wymagały dużo większego zaangażowania – mówił burmistrz Wojciech Karol Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka.

Laureatem Nagrody św. Brunona w kategorii kultura został Jan Sekta za wydanie książki ”Giżycko w stu ilustrowanych opowieściach”. Ceniony giżycki historyk, prelegent spotkań historycznych, wieloletni nauczyciel historii, obecnie pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie tworzy i koordynuje Giżyckie Archiwum Cyfrowe. Autor unikatowej, wydanej w 2020 roku publikacji.

– Gratuluję Panu Janowi tego przedsięwzięcia i dosyć oryginalnego spojrzenia na Giżycko i przybliżenie historii naszego miasta – mówił podczas gali burmistrz Iwaszkiewicz. – Takich pozycji ciągle nam brakuje, a zainteresowanie jest duże. Dziękuję za tę pracę i zachęcam do kolejnych publikacji. My giżycczanie naprawdę lubimy oglądać swoje miasto w różnych wydawnictwach.

Sportowiec nagrodzony statuetką patrona miasta to Andrzej Paszkiewicz. Znakomity trener piłki ręcznej, od 30 lat prowadzący społecznie drużyny giżyckich szczypiornistów. 30 lat pracy to tysiące meczów, setki turniejów i wiele godzin treningów. W 2020 roku został uhonorowany Diamentową odznaką za zasługi dla Polskiej Piłki Ręcznej i obchodził jubileusz pracy trenerskiej.

– Jest mi niezmiernie miło, że doceniono moją pracę – mówi Andrzej Paszkiewicz. – Cieszę się tym bardziej, że wyróżniła mnie kapituła, w której zasiadają osoby zasłużone dla naszego miasta. Kapituła dostrzegła mój wkład w pracę, jaką od trzydziestu lat wykonuję w Giżycku i poza nim. Sport jest dziedziną trudną do oceny, gdyż wymaga wiedzy merytorycznej. Jestem nie tylko trenerem, ale też ambasadorem, społecznikiem i promotorem miasta. Zostało to przez kapitułę dostrzeżone.

W kategorii gospodarka wyróżniono giżycką rodzinną firmę Biłas & Synowie prowadzącą szeroką działalność gospodarczą: budownictwo, sieci i instalacje, gastronomia, stacja paliw, sala bankietowo–konferencyjna, kręgielnia. Statuetka św. Brunona została przyznana za imponujący rozwój firmy na przestrzeni lat.
Nagrodę patrona miasta w kategorii turystka otrzymała firma Motolotnie Mazury Dominik Kaźmierczak. „Popatrz z góry na Mazury!” – tak na loty widokowe nad Mazurami zaprasza Dominik Kaźmierczak. Motolotnie Mazury to oferta dla wszystkich, którzy chcą z innej perspektywy zobaczyć Giżycko i Mazury. W trakcie lotu można podziwiać wspaniałe widoki Krainy Tysiąca Jezior, poczuć wolność, adrenalinę i przeżyć unikatową atrakcję.

Zwycięzcą w kategorii zdrowie został Oddział Chorób Zakaźnych i Covidowy giżyckiego szpitala, który znajduje się na liście szpitali zakaźnych do walki z epidemią Covid-19. Personel medyczny dokłada szczególnej troski i opieki nad swoimi pacjentami. Walczy o zdrowie i życie, narażając swoje. Oddział stara się tworzyć najlepsze warunki do leczenia chorych, z pełnym zaangażowaniem, profesjonalizmem i indywidualnym podejściem.
– Jesteśmy dumni, że zostaliśmy docenieni w tak trudnej walce z covidem – mówi Anita Karnacewicz, prezes Giżyckiej Ochrony Zdrowia sp. z o.o. – Miło nam, że giżycczanie dostrzegają naszą pracę. Dzięki tak prestiżowemu wyróżnieniu nasz personel jest jeszcze bardziej zmotywowany do dalszej pracy na rzecz wszystkich pacjentów naszego szpitala.

Statuetkę św. Brunona w kategorii społecznik otrzymała Joanna Sudak, która od dziecka pomaga potrzebującym. Nigdy nie pozostaje obojętna na czyjąś krzywdę. Od kilku lat prowadzi zbiórki dla potrzebujących, którzy są w różnych sytuacjach życiowych i losowych. Działa również jako wolontariuszka Szlachetnej Paczki. Wolontariat i akcje pomocowe są częścią jej życia, a ona sama staje się synonimem takich akcji w naszym mieście.

Ambasadorem Giżycka docenionym przez kapitułę plebiscytu jest Giżycka Grupa Regatowa, która uczestniczy w najważniejszych żeglarskich zawodach w kraju i za granicą, podczas których promowane jest nasze miasto. Klub od 2005 r. organizuje szkolenia regatowe i rywalizację sportową dzieci i młodzieży. A 12 zawodników GGR otrzymało powołania do Kadry Narodowej na sezon 2020. To trzeci klub sportowy w województwie warmińsko-mazurskim i trzeci klub żeglarski w Polsce. Świetne wyniki są konsekwencją systemu szkoleniowego i zdrowej rywalizacji sportowej, pełnego zaangażowania trenerów, zawodników i klubu zwariowanych rodziców pod sztandarem GGR.

– Jesteście jednym ze znaków rozpoznawczych na całym świecie – uzasadniał przyznanie nagrody burmistrz Iwaszkiewicz – Wszędzie, gdzie się pojawiacie, pojawia się nazwa, herb, logo naszego miasta. Jesteście rozpoznawalni na wszystkich akwenach w Polsce i za granicą. Hasło: Giżycko Żeglarska Stolica Polski jest wykuwane waszą pracą. Żeglarstwo jest szlachetną dyscypliną sportową, która kształtuje nie tylko cechy ludzkie i sportowe, ale również pozwala nam współuczestniczyć i współistnieć z przyrodą.

Najlepszym pomysłem okazał się Leśny Projekt Edukacyjny „W Listowiu” realizowany od lipca 2020 roku, Pomysłodawczynią i założycielką projektu jest Aneta Górska Prezes Fundacji Północny-Wschód.„W Listowiu” to forma opieki dziennej nad dziećmi w wieku 3-6 lat. Głównym założeniem jest przebywanie dzieci w otoczeniu natury, duża dawka ruchu na świeżym powietrzu, kontakt z językiem angielskim oraz komunikacja z dzieckiem w oparciu o Porozumienie Bez Przemocy oraz o elementy najlepszych systemów wychowawczo-edukacyjnych: Janusza Korczaka, Waldorfska, Montesorri, edukacji demokratycznej, flow learning Josepha Cornella.

Po raz czwarty kapituła przyznała Statuetkę Honorową. W tym roku wyróżnienie to otrzymał ksiądz prałat Zdzisław Mazur, wieloletni proboszcz i dziekan parafii Św. Brunona, znawca historii i patrona miasta, autor wielu publikacji o Giżycku i św. Brunonie, inicjator uroczystości milenijnych w mieście, jadłodajni dla potrzebujących, duszpasterz Domu Pomocy Społecznej, ceniony i lubiany ambasador Giżycka, odznaczony w 2002 r. medalem za szczególne zasługi dla miasta.

Statuetkę Pamięci świętego Brunona przyznajemy osobom których już wśród nas nie ma, a o których chcielibyśmy pamiętać – mówił burmistrz Iwaszkiewicz. – W tym roku statuetkę przyznajemy profesorowi Tadeuszowi Niedźwieckiemu. Dla nas profesor był kimś więcej niż nauczycielem i pedagogiem. Był przyjacielem, naszym „dreptusiem” tylko trochę starszym. Bardzo ceniliśmy jego autorytet i do dziś wspominamy profesora jako niecodzienną, nietuzinkową postać nie tylko liceum, ale całego Giżycka, którego wiele pokoleń profesor wykształcił. Statuetka pamięci jest uhonorowaniem jego pracy.

Profesor był wieloletni nauczycielem języka polskiego w giżyckim liceum nr 1, inicjatorem i założycielem szkolnego koła krajoznawczo-turystycznego „Dreptusie”, odznaczony w 2002 r. medalem za szczególne zasługi dla miasta.
Renata Szczepanik


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5