Wiele spraw można rozwiązać bez konieczności sprawy sądowej

2020-10-15 15:39:14(ost. akt: 2020-10-15 11:49:41)
Międzynarodowy Dzień Mediacji

Międzynarodowy Dzień Mediacji

Autor zdjęcia: freepik

15 października przypada Międzynarodowy Dzień i Tydzień Mediacji. Warto pamiętać o tym, że wiele spraw można rozwiązać bez konieczności sprawy sądowej, a mediacja jest narzędziem rozwiązywania konfliktów na gruncie karnym.
Listy stałych mediatorów oraz wykazy osób i instytucji uprawnionych do prowadzenia mediacji w sprawach karnych i nieletnich prowadzi prezes sądu okręgowego, natomiast dane kontaktowe stałych mediatorów oraz mediatorów z list prowadzonych przez ośrodki mediacyjne znajdują się na stronach internetowych sądów okręgowych.

Podobnie jak w latach poprzednich, policjanci włączyli się do działań propagujących ideę pozasądowego rozwiązywania sporów i mediacji, starając się dotrzeć do jak najszerszego grona osób.

Czym jest mediacja?
Mediacja to próba doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego obie strony rozwiązania konfliktu na drodze dobrowolnych negocjacji prowadzonych przy udziale trzeciej osoby, neutralnej wobec stron i ich konfliktu, czyli mediatora, który wspiera przebieg negocjacji, łagodzi powstające napięcia i pomaga – nie narzucając jednak żadnego rozwiązania – w wypracowaniu kompromisu.

Cel mediacji?
Celem mediacji jest naprawa wyrządzonej szkody czyli sprawiedliwość naprawcza. Jej zadaniem jest więc materialne lub moralne zadośćuczynienie pokrzywdzonemu. Daje to możliwość ustalenia satysfakcjonującego rozwiązania sprawy, zminimalizowania napięcia towarzyszącemu spotkaniu ze sprawcą dopiero na sali sądowej. Mediacja daje również możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania np. Dlaczego to ja zostałem ofiarą przestępstwa lub jakie były motywy jego popełnienia?

Jakie są korzyści płynące z mediacji?
Korzyści z wybrania mediacji, a nie tradycyjnej drogi sądowej to: szybkość postępowania, niskie koszty, poufność procesu, autonomiczność, satysfakcja dla obu stron konfliktu oraz minimalizacja strat emocjonalnych.

Do kogo kierowany jest dyżur mediatora?
Dyżur mediatora skierowany jest szczególnie do osób zarówno poszkodowanych przestępstwem, jak i jego sprawcy oraz osób będących w konflikcie z inną osobą niezależnie od jego podłoża. Mediator udzieli wyczerpujących odpowiedzi na temat wymiernych korzyści płynących z udziału w mediacji przez każdą ze stron konfliktu.
Źródło: KPP Giżycko

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mała #2987035 | 95.49.*.* 16 paź 2020 16:00

    Próbowałam się dogadać. Miałam nawet mediacje z b.teściami ale to strata czasu. Jak można kogoś szanować skoro oni mnie nie? Zerwałam więc kontakt z b. mężem i jego rodzinką

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5