Modernizacja stawów w Lesie Miejskim. Uwaga na wycinkę drzew!

2020-10-05 15:10:57(ost. akt: 2020-10-05 15:25:41)

Autor zdjęcia: Zuzanna Ołdakowska

Leśnicy w tym tygodniu kontynuują wycinkę wyznaczonych drzew w Lesie Miejskim koło Giżycka. Jest to związane z inwestycją modernizacji stawów na terenie uroczyska "Las Miejski".
Jak informują leśnicy, dzięki modernizacji stawów w Lesie Miejskim zostanie zatrzymane ponad 300 tys. m sześc. wody. Ma to zapobiec zagrożeniom związanym ze zmianami klimatu w nizinnych ekosystemach leśnych: powodziom i podtopieniom, suszom i pożarom.

— Nadleśnictwo Giżycko w sierpniu podpisało umowę na realizację prac budowlanych dotyczących modernizacji zbiorników wodnych w uroczysku „Las Miejski”. Przedsiębiorstwo PALWOD z Gołdapi, które będzie wykonawcą prac, zrealizowało już szereg podobnych inwestycji — informuje Sławomir Kowalczyk z Nadleśnictwa Giżycko.

— W chwili obecnej urządzenia w Lesie Miejskim nie spełniają swoich funkcji i ocena ich stanu technicznego wykazała wysokie ryzyko uszkodzeń i w konsekwencji katastrofy polegającej na przerwaniu istniejących grobli i niekontrolowanym uwolnieniu wody. Stanowiłoby to duże zagrożenie podtopieniami m.in. dla sąsiadującego z lasem osiedla — przekonują leśnicy. — W minionych latach groble przy zbiornikach często ulegały uszkodzeniom w wyniku napływu wód opadowych. Z kolei w okresach suchych zamulone zbiorniki okazywały się na tyle płytkie, że niektóre z nich wysychały zupełnie. Jeden ze zbiorników od kilku lat w ogóle nie napełnia się wodą.


Na modernizację pierwszych czterech zbiorników (etap I) Nadleśnictwo Giżycko uzyskało wszystkie wymagane prawem pozwolenia, w tym pozwolenie wodno-prawne i pozwolenie na budowę, wskazujące warunki prowadzenia prac. Inwestycja prowadzona będzie pod dodatkowym nadzorem przyrodniczym.

Zakończenie I etapu planowane jest na przyszły rok. Parking leśny i duża polana wraz infrastrukturą będą w czasie trwania inwestycji udostępnione dla mieszkańców.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach ogólnopolskiego projektu Lasów Państwowych „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych”. Inwestycja w 85 proc. finansowana jest ze środków unijnych, pozostałe pochodzą z Lasów Państwowych.
KT

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5