Szkoły przygotowują się do pracy w czasie epidemii

2020-08-28 11:00:00(ost. akt: 2020-08-28 10:30:51)
Uczniowie są już w blokach startowych, 1 września lada moment. Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 będzie inne niż to, do którego przywykły pokolenia. Tym razem dzieci i młodzież czekają nowe zasady zachowania w szeregach szkolnej społeczności.
Po niemal półrocznej przerwie od zajęć w klasach, uczniowie wracają do ławek. Zdalna nauka obowiązywała od wiosny do końca roku szkolnego. We wrześniu mają rozpocząć się normalne lekcje w szkole. Dyrektorzy muszą jednak wziąć pod uwagę obecną sytuację związaną z pandemią i dostosować do niej funkcjonowanie swojej placówki. Decyzja co do tego, jak będzie wyglądało życie w danej szkole, należy do osoby, która placówką zarządza.


24-25 sierpnia pracownicy Miejskiego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli odwiedzali giżyckie szkoły, by mieć jak najlepsze rozeznanie w sytuacji przed 1 września.
— Oczywiście przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego wyglądają inaczej — nie ma wątpliwości Piotr Szulc, dyrektor Miejskiego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Giżycku. — Oprócz czynności takich jak co roku doszło przygotowanie szkół do pracy w warunkach epidemii.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Giżycku Bartosz Orczyc-Musiałek zdecydował, że od 1 września w określonych miejscach szkoły, na przykład na korytarzach, uczniowie będą mieli obowiązek zakrywania ust i nosa. Dyrektor poprosił rodziców o stosowne przygotowanie dzieci do realizacji tego obowiązku. Zaznaczył również, uspokajając dość dużą grupę, że podczas lekcji noszenie maseczek nie będzie obowiązywało.
W szkołach ponadpodstawowych również nadchodzący rok szkolny ma wyglądać inaczej niż poprzednie. W placówkach ustawiono dozowniki z płynami do dezynfekcji rąk, zawieszono instrukcje dotyczące mycia rąk i dystansu społecznego.

- W placówkach oświatowych odbyły się posiedzenia rad pedagogicznych. Nauczyciele otrzymali szczegółowe informacje na temat funkcjonowania w czasie pandemii - przekazuje burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz. - Dyrektorzy dołożyli wszelkich starań, by dostosować pracę szkół i przedszkoli miejskich do wytycznych sanitarnych i rozwiązań prawnych przygotowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.


Jak informuje burmistrz Wojciech Iwaszkiewicz, miasto przekazało szkołom podstawowym i miejskim przedszkolom dodatkowe środki na zakup niezbędnych środków dezynfekcyjnych i ochrony osobistej.

- Jesteśmy w trakcie realizacji zakupu do każdej placówki lamp UVC, które pomogą w walce z koronawirusem. Planujemy również we wrześniu objąć bezpłatnymi szczepieniami wszystkich pracowników miejskich szkół i przedszkoli. Mam nadzieję, że wszystkie te działania przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa w naszych placówkach - informuje burmistrz.


— Przygotowując się do przyjęcia uczniów, dyrektorzy opracowują na przykład harmonogram przyprowadzania i odbierania uczniów przez rodziców ( SOSW, MOS) — podaje Małgorzata Czopińska, dyrektor Powiatowego Zespołu Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych w Giżycku. — W ramach projektu „Zdalna szkoła — efektywna szkoła” powiat giżycki uzyskał z Ministerstwa Cyfryzacji 100 000 zł, za które zakupiono 40 laptopów, które przekazane zostały szkołom do ewentualnego zdalnego nauczania, jeżeli zaistnieje taka konieczność. Dyrektorzy szkół wraz z nauczycielami analizują możliwość zmian organizacyjnych, na przykład przerwy w różnym czasie dla różnych grup uczniów, zajęcia lekcyjne w jednym pomieszczeniu dla danej klasy itp.


W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (w tym Szkoła Policealna im. H. Chrzanowskiej) przy wejściu znajdują się dozowniki z płynem dezynfekującym, małe dozowniki ustawiono także w łazienkach. Szkoła zakupiła termometry, w sekretariacie zamontowano pleksę oddzielającą interesantów, w planach jest zakupienie przyłbic dla pracowników. Poza tym w Szkole Policealnej wyznaczono „szlaki” poruszania się.


W "Elektryku" przy głównym wejściu do budynku ustawiono dozownik z płynem dezynfekcyjnym, małe dozowniki znajdują się też w łazienkach, w pracowniach, sekretariacie, sali gimnastycznej. W szkole zawieszono instrukcje dotyczące mycia rąk i dystansu społecznego.

Także w I LO przy głównym wejściu do budynku znajduje się płyn do dezynfekcji rąk i małe dozowniki w łazienkach, w pracowniach, sekretariacie, sali gimnastycznej.


W II LO poza powyższymi wyznaczono "szlaki" poruszania się. W Powiatowym Ośrodku Rozwoju Edukacji poza dozownikami z płynem dezynfekującym, zamontowano pleksę oddzielającą pracownika od dziecka, specjaliści w poradni używają maseczek lub przyłbic.


W ZSKŚiA pomyślano również o izolatce, którą przygotowano zarówno w szkole, jak i internacie, zakupiono termometry.
W Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w izolatce znajdują się dwa stroje do ochrony indywidualnej, a w SOSW przez cały tydzień obecna jest pielęgniarka szkolna, gabinet wyposażony jest we wszystkie niezbędne sprzęty.

Środki ostrożności nie sprawiają jednak, że obawy znikają. Dotychczas, w sezonie letnim, wiele kontaktów z innymi odbywało się na neutralnym gruncie, świeżym powietrzu. Dzieci i młodzież w szkołach to zamknięcie setek osób w jednym budynku. Obawy mogą dotyczyć także przebywania w internatach. To tu młodzież mieszka razem, stołuje się.
— Internaty są otwarte, wszyscy uczniowie, którzy potrzebowali zostali przyjęci — mówi Małgorzata Czopińska. — Dyrektorzy chcą wprowadzić tury przy posiłkach.
Z.O.



Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ehh #2965857 | 176.221.*.* 29 sie 2020 16:22

    Na przerwach maseczki, na lekcjach już bez bo przecież wszystkie wirusy są mądre i w czasie lekcji nie przenoszą się z osoby na osobę tylko w czasie przerw kiedy jest chwila laby i można szaleć. Na lekcjach wiruski grzecznie czekają przy swoich właścicielach. I to wszystkie wirusy, nie tylko korona.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. woźny #2965747 | 10.10.*.* 29 sie 2020 09:43

    W obecnej sytuacji należałoby ograniczyć zagrożenie do minimum. Dzieci z gminy wiejskiej: Gajewo, Antonowo, Pierkunowo ........ powinny uczyć się na swoim terenie: w Wilkasach ewentualnie w Bystrym.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  3. Gość #2965468 | 80.187.*.* 28 sie 2020 11:19

    Matko jedyna przenajświętsza. Ilu nauczycieli dożyje do następnego roku szkolnego? Kto będzie uczył potem nasze dzieci? Burmistrzu zamknij szkoły co najmniej do stycznia. Dobro dzieci najważniejsze. Błagam. Opamiętajcie się.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5