13. rocznica tragedii na jeziorach. Biały szkwał zabrał życie 12 osobom

2020-08-21 07:00:00(ost. akt: 2020-08-20 11:54:25)

Autor zdjęcia: Arch. GG

21 sierpnia mija 13 lat od tragicznych wydarzeń na Wielkich Jeziorach Mazurskich. W wyniku potężnej nawałnicy, tzw. białego szkwału, zginęło 12 osób, 87 zostało uratowanych przez ratowników MOPR i strażaków z naszych jednostek.
Wyjątkowo silna burza, która 21 sierpnia 2007 roku rozszalała się na Mazurach, utworzyła się rankiem nad Bieszczadami. Przemierzając kraj "nabrała sił" i około godz. 15 znajdowała się już nad naszym regionem. W krótkim czasie temperatura spadła z 28°C do 16°C, a wiatr wiał z prędkością dochodzącą nawet do 130 km/h, co było największą wartością w historii pomiarów stacji meteorologicznej w Mikołajkach. W zderzeniu z taką siłą nie mieli szans nawet wytrawni żeglarze, którzy zdążyli zrzucić żagle.

Nawałnica w postaci białego szkwału przetoczyła się z południa na północ. Przede wszystkim pokonała jachty mniejsze, łodzie, kajaki.
— Nawet jachty pozbawione żagli kładło na boki — mówił po tych wydarzeniach Zbigniew Kurowicki, prezes Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. — Fala unosiła jachty w górę, a wiatr dokonywał reszty.

Fala sięgająca trzech metrów, wiatr i ulewny deszcz spowodowały wywrócenie około 40 jachtów i łodzi. Zginęło wówczas 12 osób (najwięcej utonęło w Jeziorze Mikołajskim), a prawie 90 uratowali ratownicy z Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz strażacy z naszych jednostek.

Po tragedii zaczęto myśleć nad zaprojektowaniem systemu ostrzegania żeglarzy na Mazurach. W 2011 roku wzdłuż wodnych szlaków Wielkich Jezior Mazurskich uruchomiono system sygnalizacji ostrzegawczej przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. Od tej pory 17 masztów ostrzega żeglarzy przed niebezpieczeństwem, migając pulsującym światłem widocznym z kilku kilometrów.

Biały szkwał, który przeszedł nad jeziorami mazurskimi 21 sierpnia 2007 roku, pozostał w pamięci żeglarzy, turystów, mieszkańców jako największa tragedia w żeglarstwie śródlądowym. Została ona upamiętniona poprzez wmurowanie specjalnej tablicy przy kościele w Mikołajkach. Natomiast 21 sierpnia 2017 roku z inicjatywy księdza prałata Zdzisława Mazura, proboszcza Parafii pw. św. Brunona w Giżycku i Bogdana Skiby, mieszkańca Sucholasek, żeglarza, odsłonięto tablicę upamiętniającą tragiczne wydarzenia na jeziorach.
W czasie skromnej uroczystości tablicę poświęcono, a przedstawiciele lokalnych samorządów złożyli pod nią kwiaty. Tablicę odsłonili młodzi żeglarze Giżyckiej Grupy Regatowej.
opr. KT


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5