Sobota, 26 września 2020. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Harcerze szyją maseczki - ręce do pracy są, ale brakuje materiałów

2020-04-24 14:55:04 (ost. akt: 2020-04-24 15:52:23)

Autor zdjęcia: Arch. Hufiec ZHP Gizycko

Szyjemy maseczki, które przekazaliśmy dla Domu Pomocy Społecznej i Hospicjum „Promyk” w Giżycku. Nasza produkcja nie zwalnia tempa, dalej szyjemy i dalej będziemy przekazywać maseczki, tym którzy tego najbardziej potrzebują - informują giżyccy harcerze.

To już miesiąc, od kiedy harcerki i harcerze Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP pełnią służbę na terenie województwa. Każdego dnia ponad 100 pełnoletnich wolontariuszy w 21 miejscowościach wspiera walkę z pandemią koronawirusa.

Dokładnie miesiąc temu Chorągiew Warmińsko-Mazurska ZHP uruchomiła numer alarmowy, na który mogą zgłaszać się seniorzy oraz osoby niepełnosprawne i potrzebujące. Dotychczas przyjęto ponad 100 zgłoszeń, na które systematycznie odpowiadają wolontariusze z 21 hufców działających na terenie Warmii i Mazur

Pozostając w stałym kontakcie z placówkami opieki społecznej na terenie województwa, harcerki i harcerze niosą pomoc tam, gdzie zajdzie taka potrzeba. Pomiędzy pracą zdalną, lekcjami, zbiórkami oraz służbą – szyją maseczki. Tych udało się uszyć już ponad 15 000.

- Ostatni czas jest dla każdego okresem wyzwań. W tym także dla nas harcerzy, tak bardzo przyzwyczajonych do pracy na świeżym powietrzu i wśród ludzi. Nie zaprzestaliśmy jednak naszej działalności ze względu na epidemię, lecz przenieśliśmy ją do sieci - informują giżyccy harcerze.- Z początku było to sporym wyzwaniem, by zacząć zbiórki internetowe, lecz teraz idzie nam już coraz lepiej. W głównej mierze postawiliśmy jednak na służbę.

- Jak dotąd udało nam się rozpocząć szycie maseczek, które przekazaliśmy dla Domu Pomocy Społecznej i Hospicjum „Promyk” w Giżycku. Nasza produkcja nie zwalnia tempa, dalej szyjemy i dalej będziemy przekazywać maseczki, tym którzy tego najbardziej potrzebują - zapewniają harcerze. - Wszystko to robimy przy całkowitym zachowaniu zasad bezpieczeństwa, więc każdy z szyjących robi to u siebie w domu. Ci którzy nie mają maszyny, a są chętni do pomocy, robią to nawet ręcznie. Oprócz tego uruchomiliśmy także akcję zdalnej pomocy w nauce dla dzieci od szkoły podstawowej po szkoły średnie.
W międzyczasie pełnoletni z nas z ochotą zrobią także zakupy dla seniorów i bezpiecznie dostarczą je pod drzwi.

Obecnie we wszystkie akcje zaangażowanych jest łącznie ponad 30 giżyckich harcerzy. Reszta, która nie może pełnić służby „na zewnątrz” otrzymuje od swoich drużynowych zadania, aby w tym trudnym czasie pomagać swoim domownikom.

Służba bliźniemu jest dla nas nieodłącznym elementem harcerskiego życia, a w obecnym czasie czujemy się szczególnie do niej zobowiązani. Wszystko to robimy całkowicie nieodpłatnie, dlatego zachęcamy do zgłaszania się do nas w przypadku potrzeby. Postaramy się pomóc nie tylko w zakupach i lekcjach, ale i w każdym przypadku, w którym pomoc będzie potrzebna.

- Zachęcamy także do przekazania każdej, nawet najmniejszej ilości materiałów na maseczki, w szczególności bawełny i gumki, ponieważ ręce do pracy są, a materiałów już powoli brakuje. W obu przypadkach prosimy kontaktować się z nami na facebook.com/ZHPGizycko/ lub pod numer telefonu 792707400.” – pisze pwd. Małgorzata Romejko z ZHP Giżycko.

Mat. ZHP Giżycko

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages