Czwartek, 27 lutego 2020. Imieniny Gagrieli, Liwii, Leonarda

28 zł od osoby - tyle prawdopodobnie zapłacimy za śmieci

2020-01-31 11:05:00 (ost. akt: 2020-01-31 11:40:10)

Autor zdjęcia: Arch. GG

Gdy w 2013 r. wchodziła tzw. „rewolucja śmieciowa”, nie sądziłem, że wystarczy kilka lat, aby dożyć czasów, gdy śmieci będziemy zamykać na klucz, wiaty będą monitorowane, a cena za odpady zbliżać się będzie do ceny złota — mówił burmistrz Wojciech Karol Iwaszkiewicz na konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Giżycku.

Jak mówił burmistrz, po przeanalizowaniu wszelkich czynników, na terenie Mazurskiego Związku Międzygminnego (Banie Mazurskie, Budry, Gmina Giżycko, Miasto Giżycko, Kruklanki, Miłki, Orzysz, Pozezdrze, Ryn, Srokowo, Węgorzewo, Wydminy) dłużej obecnej stawki obronić się nie da i będzie rekomendowana stawka 28 zł od osoby. Opłata podwyższona za brak selektywnej zbiórki, zgodnie z najnowszymi przepisami, będzie stanowiła dwukrotność tej kwoty — czyli 56 zł od osoby.
Być może podwyżki wejdą od kwietnia br.

— Od zawsze staraliśmy się utrzymywać ceny na relatywnie niskim poziomie, ale dłużej już tak się nie da. Nasz Zakład w Spytkowie ponosi straty i ceny muszą zostać podniesione, ponieważ dalsze utrzymywanie tych stawek groziłoby upadłością ZUOK i zakończeniem działalności. Odpady jednak – podobnie jak ścieki – muszą być odbierane w sposób ciągły — wyjaśnia burmistrz.

Na swojej stronie internetowej burmistrziwaszkiewicz.pl tak tłumaczy konieczność podwyżki opłat za śmieci:
"Koszty wzrastają w zastraszającym tempie. Na przykład 1 tona odpadów frakcji energetycznej, która nie może trafić na składowisko i musi zostać spalona w spalarni kosztowała do tej pory około 450 zł. Obecnie koszty te kształtują się w granicach 950 zł. Mało tego – w Polsce nie ma wystarczającej liczby instalacji do przetworzenia tych odpadów i kilka milionów ton (słownie: kilka milionów ton śmieci) nie może znaleźć miejsca do spalenia. Ceny zatem rosną… Do tego wzrost minimalnego wynagrodzenia, wzrosty opłaty środowiskowej, spodziewane podwyżki cen prądu… Koszty, koszty, koszty….

Wszystko zaczęło się około 2 lata temu, gdy Chińczycy wprowadzili embargo na odpady z Europy. Przedtem duża część naszych odpadów była sprzedawana do Chin i z tego tytułu były dochody. Obecnie musimy płacić ogromne ceny za ich spalenie, a jak pokazują wszystkie trendy – śmieci będzie przybywać. Bez radykalnych działań, stan będzie się tylko pogarszał".

Dla przypomnienia: obecnie mieszkańcy gmin wchodzących w skład MZM GO płacą: 10 zł od osoby za śmieci segregowane, 17 zł od osoby za niesegregowane.


Czytaj e-wydanie
”Gazeta Olsztyńska” zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania „Gazety Olsztyńskiej” razem z „Gazetą Giżycką” kosztuje tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (44) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zdzis #2870951 | 31.135.*.* 18 lut 2020 15:39

  No i dotarła mafia śmieciowa do Giżycka!. Dziękuję.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. zenek #2864212 | 83.9.*.* 7 lut 2020 19:45

  Czy ktoś z was oglądał dzisiejsze zgromadzenie MZMGO? Przecież to co się działo to woła o pomstę do nieba - jawnie tam przyznali że ZUOK przejadł wszystkie nadwyżki finansowe, że zarząd przyznał przed rezygnacją nagrody w wysokości 350 tys zł i 15% podwyżki pracownikom oraz wpisał jakieś wydumane plany inwestycyjne To ja się pytam gdzie do tej pory byli nasi przedstawiciele i dlaczego dotychczas nikt ZUOK-owi nie patrzył na ręce? To że Lachowicz urządził sobie tam prywatny folwark to jedna sprawa ale pytam się kto mu na to pozwolił? Przecież to jest żałosne - wspomnieli o konsekwencjach służbowych - czyli co - zmusili go do rezygnacji i rozeszło się po kościach? Nawet śladu w CV mu po tym nie zostawili? To są konsekwencje służbowe o jakich mówili na tym zgromadzeniu?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Za wygłupy władzy #2864005 | 89.229.*.* 7 lut 2020 14:11

  płaci obywatel. Bo jak inaczej nazwać zadłużanie miasta? Pobudka z ręką w nocniku. Jeszcze klika durnych decyzji rady miasta oraz burmistrza i nie będziemy płacić 28/os tylko 85 zł/os. To samo będzie z wodą i podatkami. Miasto tonie w długach i ktoś je w końcu wykupi. I zabawa oraz samouwielbienie i propaganda sukcesów się skończą. Tak to widzę, nie inaczej. Życie ponad stan posiadania .....

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. zenek #2863991 | 83.9.*.* 7 lut 2020 13:53

   W dniu 07.02 odbyło się zgromadzenie MZMGO - dlaczego żaden z naszych reprezentantów nie zainteresował się tematem obecności firm w systemie MZMGO? W wielu gminach firmy są "wyrzucane" ze wspólnego systemu i na pewno nie robią tego bez ekonomicznego powodu Kwestia wynagrodzeń w ZUOK na której się skupili wójtowie/burmistrzowie nie jest powodem tak drastycznych podwyżek i niewiele poprawi naszą sytuację Wójtowie/burmistrzowie - co z firmami? Jak to wpływa na koszty - czemu nikt się tym nie interesuje?

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. zenek #2863428 | 83.9.*.* 6 lut 2020 17:21

   Panie burmistrzu - jak wpływa na wysokość opłaty sytuacja w której przedsiębiorcy pozostają w systemie MZMGO? Czy są takie kalkulacje? Jeśli nie to dlaczego nie jest to przygotowane?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (44)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages