Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Do końca roku prace w Lesie Miejskim w ograniczonym zakresie

2019-10-18 13:00:00 (ost. akt: 2019-10-18 15:08:35)

Autor zdjęcia: Nasz Las Miejski

Spotkanie leśników z przedstawicielami lokalnych władz samorządowych oraz stowarzyszeń społecznych przyniosło porozumienie odnośnie prac zaplanowanych w Lesie Miejskim w tym roku.

Spotkanie odbyło się 15 października. Celem było wypracowanie wspólnego stanowiska w odniesieniu do prac przewidzianych w Lesie Miejskim w bieżącym roku.

— W toku rozmów uzyskano porozumienie w pełni zadowalające wszystkie uczestniczące strony — mówi wójt gminy Giżycko Marek Jasudowicz.
Przypomnijmy, że rozmowy w sprawie sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w Lesie Miejskim koło Giżycka zaczęły się od otwartej debaty 18 czerwca 2019 r. w auli I LO. Przedstawiciele organizacji społecznych oraz samorządów domagają się znacznego ograniczenia lub wręcz zaprzestania prowadzenia zrębów zupełnych na korzyść cięć sanitarnych, jednostkowych oraz ograniczeniu odnowień sztucznych wyłącznie do powierzchni zrębów wykonanych wcześniej. Kolejne dwa spotkania odbyły się 20 sierpnia i 18 września, ale nie przyniosły żadnych konkretnych uzgodnień.

Trzeba dodać, że leśnicy w okresie letnim wstrzymali prace w Lesie Miejskim, żeby ten obszar przede wszystkim udostępnić mieszkańcom i turystom. Do 15 października nie były prowadzone planowane cięcia rębne. Wszyscy zastanawiali się, co będzie po połowie października? Na szczęście wtorkowe spotkanie przyniosło porozumienie.

— Każda ze stron ustąpiła nieco ze swoich oczekiwań i udało się uzyskać kompromis — cieszy się wójt Marek Jasudowicz. — Będą drobne wycinki, będzie odmłodzenie, ale las wizualnie nie straci swoich walorów.
— Uzyskaliśmy porozumienie odnośnie czterech wydzieleń, na których są zaplanowane prace w tym roku, m.in. jest to obszar przy ul. Dębowej czy za starą strzelnicą — wyjaśnia Krzysztof Dąbkowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Giżycko. — Zakres prac w tych miejscach będzie zdecydowanie mniejszy, a cięcia w ograniczonym rozmiarze.

Fot.Nasz Las Miejski Gajewo k. Giżycka/Facebook

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mieszkaniec #2806831 | 185.246.*.* 19 paź 2019 19:45

  Wypracowany kompromis zadowala wszystkie strony - to znaczy , ze gospodarka leśna jest prowadzona i las będzie odmładzany. Można w różny sposób dokonywać odmładzania lasu. Samorząd i strona społeczna chce sposobu jak najmniej inwazyjnego, który jest również skuteczny, a przy okazji pozwala cieszyć się walorami naszego lasu przez cały czas. Brawo samorząd i przedstawiciele stowarzyszeń !!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. proste #2806385 | 89.229.*.* 18 paź 2019 18:14

   Nie było nas, był las, nie będzie nas, będzie las. Przeciwnicy racjonalnej gospodarki leśnej są krótkowzroczni i mało odpowiedzialni. Jeśli zabroni się gospodarki leśnej w formie: wycinki i nowych zasadzeń, to dla przyszłych pokoleń tej ziemi giżyckiego lasu nie będzie.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages