Sobota, 26 września 2020. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Po apelacji sąd obniżył o połowę zasądzone zadośćuczynienie

2019-10-08 15:05:03 (ost. akt: 2019-10-08 15:07:16)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Sąd Okręgowy w Olsztynie wydał wyrok w sprawie odwoławczej trzech mężczyzn oskarżonych o stosowanie gróźb i przemocy wobec funkcjonariuszy. Do zdarzenia doszło we wrześniu 2016 roku w jednym z giżyckich hoteli.

Olgierd Dąbrowski-Żegalski Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie pełniący funkcję rzecznika prasowego tejże instytucji w poniedziałek 7 października poinformował o wydaniu wyroku w sprawie odwoławczej trzech mężczyzn.

Arkadiusz K., Piotr B. oraz Robert J. zostali oskarżeni o to, że we wrześniu 2016 roku, służąc w 15 giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. w jednym z giżyckich hoteli znieważyli troje interweniujących funkcjonariuszy policji i strażnika miejskiego oraz stosowali wobec nich groźby i przemoc w celu zmuszenia ich do zaniechania podjętej interwencji.


Arkadiusz K. dodatkowo otrzymał zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej pracownika hotelu oraz pomówienia pracownicy hotelu.

Proces w tej sprawie rozpoczął się 29 marca 2017 r. przed Sądem Rejonowym w Giżycku. Wyrok zapadł 4 marca tego roku. Sąd Rejonowy uznał oskarżonych za winnych zarzucanych im czynów. Arkadiusz K., który został uznany również za winnego naruszenia nietykalności cielesnej jednego z pracowników hotelu, otrzymał karę łączną grzywny w kwocie 9,6 tys. zł. Sąd zasądził od niego także kwoty po 6 tys. zł na rzecz dwóch pokrzywdzonych policjantek, kwotę 4 tys. zł na rzecz pokrzywdzonego policjanta oraz kwotę 2 tys. zł na rzecz pokrzywdzonego strażnika miejskiego tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.
Z uwagi na brak skargi uprawnionego oskarżyciela sąd umorzył postępowanie karne wobec Arkadiusza K. o czyn dotyczący pomówienia pracownicy hotelu.
Piotr B. wyrokiem w powyższej sprawie został skazany na karę łączną grzywny w kwocie 10 tys. zł. Sąd zasądził od oskarżonego także kwoty po 4 tys. zł na rzecz dwóch pokrzywdzonych policjantek, kwotę 6 tys. zł na rzecz pokrzywdzonego policjanta oraz kwotę 2 tys. zł na rzecz pokrzywdzonego strażnika miejskiego tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Z kolei Robertowi J. została wymierzona kara łączna grzywny w kwocie 7,2 tys. zł. Sąd zasądził od oskarżonego również kwoty po 4 tys. zł na rzecz trojga pokrzywdzonych policjantów oraz kwotę 2 tys. zł na rzecz pokrzywdzonego strażnika miejskiego tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.
Obrońcy oskarżonych wnieśli apelację od wyroku sądu pierwszej instancji. Sąd Okręgowy w Olsztynie 7 października zmienił zaskarżony wyrok sądu pierwszej instancji w ten sposób, że obniżył o połowę zadośćuczynienia orzeczone od Arkadiusza K., Piotra B. i Roberta J. na rzecz pokrzywdzonych funkcjonariuszy. W pozostałej części zaskarżony wyrok został utrzymany w mocy.
— Sąd odwoławczy podając ustne motywy rozstrzygnięcia zwrócił uwagę, że sąd pierwszej instancji dokonał trafnej oceny zgromadzonych w sprawie dowodów i następnie poczynił prawidłowe ustalenia faktyczne— podaje sędzia Olgierd Dąbrowski- Żegalski.— Sąd odniósł się również do kwestii zadośćuczynień za doznaną krzywdę orzeczonych od oskarżonych na rzecz pokrzywdzonych, wskazując, że zostały one obniżone o połowę po to, aby odpowiadały wysokościom zadośćuczynień przyznawanym w innych tego typu sprawach.
Wyrok w tej sprawie jest prawomocny.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. haha #2802519 | 89.229.*.* 10 paź 2019 11:49

  policjanci jak kogoś pobiją to jest w porządku tylko oni jak dostaną w pier..ol to jest afera

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. haha #2802152 | 89.229.*.* 9 paź 2019 17:56

  życzę wam moderatorom dużo pracy do końca życia :)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. SOP #2802046 | 83.5.*.* 9 paź 2019 14:43

  Brawo taki powinien być właśnie Sad. Nie dał się złapać na L-4 f-szy . Policjant pracuje za pensje i dostaje za wzorową prace nagrody , a nie szuka pretekstu i zada zadośćuczynienia od podejrzanych. To może zrobić cywil , a nie funkcjonariusz państwowy. JTo rodzi patologie służby.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. żenada #2801868 | 89.229.*.* 9 paź 2019 09:42

   żenada taki wyrok a w policji wolne etaty-wcale się nie dziwię, w innym kraju jak by podniósł łapkę na policjanta to jeżeli by przeżył, miałby co najmniej dziesięć lat na przemyślenia...

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages