Wybieramy posłów i senatorów

2019-10-13 10:00:00(ost. akt: 2019-10-13 19:20:29)
Głosowanie w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 5 w Giżycku

Głosowanie w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 5 w Giżycku

Autor zdjęcia: Katarzyna Tomaszewicz

Dziś wybieramy 460 posłów na Sejm oraz 100 senatorów. W naszym województwie mamy do obsadzenia 18 mandatów poselskich i 4 senatorskie. Głosować można do godziny 21. Lokale wyborcze w całej Polsce będą otwarte od godziny 7:00 do godziny 21:00.
W Obwodowej Komisji Wyborczej nr 5 w Giżycku około godziny 11 był spory ruch.
— Udział w wyborach to moje prawo i z tego prawa zawsze korzystam — mówi Barbara Nowosielska z Giżycka, która zagłosowała tuż po godzinie 11 w lokalu wyborczym w Urzędzie Miejskim w Giżycku. — Jestem Polką, kocham swój kraj i swoje miasto i uważam, że głosowanie w każdych wyborach to nasz obowiązek.

Barbara Nowosielska zagłosowała w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 5



***
Przypomnijmy, że w powiecie giżyckim głosujemy na kandydatów do Sejmu w okręgu nr 35 (powiaty: ełcki, giżycki, gołdapski, kętrzyński, mrągowski, nidzicki, olecki, olsztyński, piski, szczycieński, węgorzewski oraz miasta na prawach powiatu: Olsztyn).

Natomiast senatorów wybieramy z listy kandydatów do Senatu w okręgu nr 87 (powiaty: ełcki, giżycki, gołdapski, kętrzyński, mrągowski, olecki, piski, węgorzewski).

Przypomnijmy, że w wyborach 2015 frekwencja w naszym regionie o godz. 12 wyniosła 15,17% i była niższa niż srednia krajowa. Do godziny 12.00 w poprzednich wyborach najmniej wyborców poszło do urn w powiatach nidzickim, działdowskim i iławskim. Najwięcej w Olsztynie, Elblągu i powiecie giżyckim.





Przewodnik wyborczy w skrócie
Głosować w wyborach może polski obywatel, który najpóźniej w dniu głosowania ukończy 18 lat. Czynne prawo wyborcze posiada także obywatel polski mieszkający stale za granicą. Nie ma prawa wybierania osoba: pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu, ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.

Po wejściu do lokalu wyborczego, kieruj się do komisji wyborczej, aby odnaleźć się na listach wyborców i złożyć podpis przy swoim nazwisku. Otrzymasz dwie karty do głosowania - jedną w wyborach do Sejmu i drugą w wyborach do Senatu. W wyborach do Sejmu głosować możesz tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak „x” (co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy.

Twój głos będzie nieważny jeśli:
- oddasz głos na więcej niż jedną listę, czyli postawisz znak „x” w kratkach obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście,
- nie oddasz głosu na którąkolwiek z list, czyli nie postawisz znaku „x” w żadnej kratce,
- postawisz znak inny niż co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki.

Nieważne są karty do głosowania inne niż urzędowo ustalone lub nieopatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej.

Ustawodawca w 2015 r. wprowadził obowiązek stosowania we wszystkich wyborach, przeprowadzanych od 1 lipca 2016 r. przezroczystych urn wyborczych. Kodeks wyborczy stanowi, że urna wyborcza jest wykonana z przezroczystego materiału. Stosowanie przezroczystej urny nie przeczy tajności głosowania, ponieważ wyborca jest zobowiązany wrzucić kartę do urny w taki sposób, aby strona zadrukowana była niewidoczna.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5