Czwartek, 24 września 2020. Imieniny Dory, Gerarda, Maryny

II LO wykorzystuje nowoczesne aplikacje Google

2019-10-03 10:15:05 (ost. akt: 2019-10-03 11:13:49)

Autor zdjęcia: Arch. II LO

Wykorzystanie nowoczesnych aplikacji Google w edukacji szkolnej to główny temat mobilności omawiany w ramach realizacji projektu GOAL Erasmus+ przez II Liceum Ogólnokształcące - spotkanie odbyło się w Bari we Włoszech w dniach 21.09 - 28.09.2019.

Uczennice: Natalia Liman (kl. 2a), Maria Urban (kl. 3a) i Michalina Makarewicz (kl. 3c) oraz koordynatorzy projektu Małgorzata Szpakowska i Anna Gadomska wyjechały, aby wdrażać kolejną już aplikację: Google Ekspedycje na lekcji geografii.

Oto nasza relacja:
Miałyśmy okazję zobaczyć, jak wygląda szkoła we Włoszech i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o edukacji w tym kraju. W porównaniu do systemu edukacji w Polsce zauważyłyśmy spore różnice: np. nauka we Włoszech trwa o rok dłużej, ale lekcje w szkole o wiele krócej. Dzień rozpoczyna się o 8 i kończy o 13, po czym wszyscy idą na lunch i mają sjestę do 17.

W szkole I.I.S.S. Marco Polo powitano nas bardzo serdecznie. Pierwszego dnia odbył się konkurs na najciekawszy filmik promujący projekt Goal (Google oferuje aplikacje do lekcji). Kraje uczestniczące w projekcie: Francja, Polska, Słowacja, Turcja i Wielka Brytania zaprezentowały przygotowane przez uczniów i nauczycieli filmy i wybór zwycięzcy okazał się bardzo trudny. Do ich oceny gospodarze włoscy wykorzystali ankietę utworzoną na tabletach za pomocą Google Form i wyłonili najlepsze wideo.
Miejsce pierwsze zajęła szkoła ze Słowacji, drugie Martynika, a nam udało się uplasować na świetnej trzeciej pozycji.

Braliśmy również udział w lekcji geografii przeprowadzonej z użyciem aplikacji Google Ekspedycje i Cardboard. Uczniowie włoscy wcielili się w rolę przewodników i poprowadzili nas wirtualnie po najciekawszych zakątkach świata podczas innowacyjnej lekcji geografii.

Kolejnego dnia odwiedziłyśmy Rolniczy Instytut Techniczny w Locorotondo, która specjalizuje się w uprawie winorośli i enologii. Obejrzeliśmy prezentację w jaki sposób wykorzystują aplikacje Google w edukacji i mieliśmy możliwość zobaczy
na żywo uczniów pracujących przy produkcji.

Korzystając z zaproszenia odwiedziliśmy Ratusz Miejski w Bari. Burmistrz krótko nas przywitał życząc miłego pobytu w stolicy prowincji Apulia. Dowiedzieliśmy się jak działa system administracyjny Bari, z jakimi problemami boryka się gmina i jak wygląda głosowanie rady miejskiej. Ciekawostką, na którą zwróciła uwagę, była flaga Bari przypominająca kolorami flagę Polski, gdyż księżna Bari Bona Sforza była również królową Polski. Była to dla nas żywa lekcja historii.
Interesującym wydarzeniem było zaproszenie wszystkich uczestników projektu przez start-up The Hub, będący platformą dla startupów, które wykorzystują wybitną technologię i korzystają z narzędzi Google, gdzie mogliśmy przekonać się jak przydatne jest użycie tych aplikacji. Zobaczyłyśmy, jak funkcjonują takie firmy, czym się różnią od tradycyjnych i zrozumiałyśmy, że tak może wyglądać nasza praca w przyszłości.

Mieszkając u rodzin włoskich mogłyśmy zapoznać się z ich kulturą i tradycjami, zasmakować życia włoskiego nastolatka, które znacznie różni się od polskiego. Spróbowałyśmy włoskiego jedzenia, którym okazały się nie tylko różnego rodzaju makarony czy pizza, ale również panzzarotto i fokaccia. Zauważyłyśmy, iż Włosi to bardzo sympatyczny, otwarty, choć trochę chaotyczny naród. Czas wolny spędzają na spotkaniach rodzinnych i towarzyskich. Od goszczących nas rodzin i ich znajomych dowiedziałyśmy się wielu ciekawostek na temat tego kraju, wiele z nich bardzo nas zdziwiło. Zaskoczyło nas na przykład, że nutella jest włoskim produktem.

Bardzo było nam miło, że młodzież włoska była zainteresowana obyczajami, kulturą, historią czy życiem Polaków. Nasi gospodarze opowiedzieli nam o konflikcie między północą a południem Włoch, co z kolei wzbudziło nasze zainteresowanie historią tego kraju. Podsumowując nasz wyjazd, zdobyłyśmy wiele doświadczeń, co otworzyło nam horyzonty o których nie miałyśmy pojęcia, poznałyśmy nowe narzędzie Google i doświadczyłyśmy gościnności Włochów.


II LO w Giżycku

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages