środa, 20 stycznia 2021. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Studenci emeryci zainaugurowali nowy rok akademicki

2019-09-30 11:23:39 (ost. akt: 2019-09-30 12:54:40)
Inauguracja roku akademickiego 2019/2020

Inauguracja roku akademickiego 2019/2020

Autor zdjęcia: Zuzanna Ołdakowska

W poniedziałkowe południe w sali Biłas&Synowie na Pasażu Portowym odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2019/2020 Giżyckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Giżycki Uniwersytet Trzeciego Wieku właśnie rozpoczyna jubileuszowy, dziesiąty rok działalności.

Poniedziałkową uroczystość zainaugurował występ uniwersyteckiej grupy teatralnej.
W inauguracji wzięli udział przede wszystkim studenci, ale również oficjele, w tym przedstawiciele władz samorządowych, włodarze sąsiednich gmin, kierownicy okolicznych placówek oświatowych, słuchacze uniwersytetów trzeciego wieku z regionu.


Zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku rozpoczną się niebawem, w poniedziałek 21 października.


Od trzech lat liczba studentów GUTW utrzymuje się na poziomie ponad 300. W każdym semestrze dochodzi ok. 30 – 40 nowych osób, część bierze „urlop dziekański” - czyli robi przerwę w nauce z powodów zdrowotnych lub innych.

Giżycka uczelnia dla seniorów działa w ramach Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej, którą kieruje Ewa Ostrowska. W pracach na rzecz GUTW wspiera ją pracownik Klubu Seniora Anna Danilewicz. Głos doradczy mają również dwa „ciała” społeczne – Rada Programowa i Rada Słuchaczy. Patronem GUTW jest Burmistrz Giżycka. Celem działania Uniwersytetu jest realizacja idei doskonalenia się przez całe życie oraz umożliwienie miłego, twórczego i ciekawego spędzenia wolnego czasu. Uniwersytet umożliwia dokształcanie i rozwój zainteresowań wszystkim mieszkańcom Giżycka w wieku 50 +, nieczynnym zawodowo, niezależnie od dotychczasowego wykształcenia.

Zajęcia dla seniorów finansowane są głównie z budżetu miasta, studenci ponoszą jedynie symboliczną opłatę 40 zł za semestr. Część zajęć prowadzona jest przez wolontariuszy. Głównym miejscem prowadzenia zajęć jest Klub Seniora przy ul. Królowej Jadwigi 9 b, część zajęć odbywa się także w MKIS Pełna Chata, Świetlicy Socjoterapeutycznej, Ekomarinie, Miejskiej Bibliotece Publicznej, na salach sportowych, doraźnie w razie potrzeb korzysta się z sal w placówkach oświatowych.

Oferta dla studentów jest niezwykle bogata. Zajęcia organizowane są w ramach ogólnych wykładów – organizowanych raz na dwa tygodnie i kół zainteresowań. Tych ostatnich jest tak dużo, że pilny student może spędzić na uczelni czas praktycznie od poniedziałku do piątku od rana do późnego popołudnia. Każdy może znaleźć tu coś dla siebie – są zajęcia sportowe, hobbystyczne, naukowe, artystyczne, lektoraty i zajęcia rozwijające pasję. Wymieniając po kolei: zajęcia komputerowe, językowe – angielski, niemiecki, rosyjski, francuski, włoski, turystyka, nordic walking, boccia, gimnastyka z elementami aikido, qigong, taniec towarzyski, latino solo, rytmika, chór, piosenka biesiadna, literatura i film, sekcja szachowa i brydż, fotografia, sztuki piękne, rękodzieło, trzy sekcje teatralne (Formacja Teatralna na Luzie, sekcja etyki, Scena Słowa), pływanie, joga, salonik polityczny, gimnastyka umysłu i psychologia, sekcja gier towarzyskich, sekcja rowerowa, żeglarstwo, wędkarstwo, sekcja wolontariatu. Ogółem prawie 40 kół zainteresowań. Jest więc w czym wybierać i każdy znajdzie coś dla siebie. Przez cały rok organizowane są także wycieczki, spływy kajakowe, rajdy rowerowe, imprezy integracyjne.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages