Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Świdry: wieś i mieszkańcy na starych fotografiach

2019-09-04 17:00:00 (ost. akt: 2019-09-04 12:09:07)

Autor zdjęcia: Miejscowość Świdry/Facebook

Katarzyna Futera, sołtys Sołectwa Świdry, raz po raz organizuje wydarzenia integrujące lokalną społeczności. Jednym z nich jest projekt "Ocalić od zapomnienia". Wystawę starych zdjęć z "życia wsi" zaplanowano na październik tego roku.

Sołectwo Świdry liczy około 200 osób. Tych, którzy na co dzień działają aktywnie jest niewielu. Są jednak wydarzenia, w które angażuje się znaczna część mieszkańców. Tak było między innymi podczas realizacji projektu "Ocalić od zapomnienia". Dzięki dotacji ze środków budżetu województwa w miejscowej świetlicy powstanie wystawa starych zdjęć.

Wiele osób mieszkających w Świdrach oraz przed laty związanych z tą wsią przeszukało rodzinne archiwa, by wydobyć zdjęcia pokazujące wiejskiej życie przed laty. Zebrało się ponad 200 zdjęć. Nie uda się pokazać wszystkich na wystawie, ale pani sołtys ma pomysł, by z zebranych fotografii zrobić fotoksiążkę. Będzie to fotograficzny zapis historii wsi.

Poza spotkaniami z opowieściami o dawnych czasach w Świdrach, nawiązano współpracę z organizacjami historycznymi z regionu. Mieszkańcy zebrali się również, by wspólnie posprzątać cmentarz ewangelicki.
W akcję zaangażowano również najmłodszych mieszkańców, którzy biorą udział w konkursie plastycznym "Ocalić od zapomnienia — oczami dziecka".
Wystawa fotografii w świetlicy wiejskiej ma odbyć się w październiku. Po niej zaplanowano pełne wspomnień spotkanie obecnych i dawnych mieszkańców Świder.

— Pomysł zebrania starych zdjęć zrodził się już dawno w głowie mojej i koleżanki Lucie Wojciulewicz — mówi Katarzyna Futera. — Dzięki dotacji udało się go zrealizować. Mieszkańcy bardzo zaangażowali się w zbieranie fotografii, nawiązywali kontakt z dawnymi mieszkańcami, odszukiwali zdjęcia swoich rodziców, babć. Gdy pojawiają się inne akcje, jak na przykład remont kapliczki, mieszkańcy włączają się również.

Dawne zdjęcia są najbardziej aktualnym przedsięwzięciem pani sołtys i grupy mieszkańców. Wcześniej realizowano inne spotkania. Wśród nich znalazły się liczne warsztaty kulinarne, między innymi z pieczenia pierników, czy lepienia pierogów. Było również przygotowanie upominków na Dzień Babci i Dziadka. Były spotkania z ciekawymi osobami, wspólne malowanie i wiele innych akcji. Większość zajęć prowadzi Katarzyna Futera, która poza tym, że jest sołtysem wsi, prowadzi miejscową świetlicę.

Ostatnio mieszkańcy wspólnie wykonywali wieniec dożynkowy, który zaprezentowali na dożynkach gminnych w Bystrym w ostatnią niedzielę.


SUPERAGRO WARMII I MAZUR 2019Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages