Wtorek, 19 stycznia 2021. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

"Cztery strony świata" nad jeziorem Niegocin

2019-08-19 22:00:00 (ost. akt: 2019-08-20 10:55:54)

Autor zdjęcia: Arch. GOKiR Wilkasy

Jak ważną rolę w życiu mieszkańców gminy Giżycko odgrywa folklor i tradycja mogliśmy się przekonać w amfiteatrze nad Niegocinem, gdzie odbyła się już XIII edycja Międzynarodowego Jarmarku Folkloru „Cztery strony świata”.

Wydarzenie zorganizowane przez Gminę i Powiat Giżycki oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Wilkasach miało na celu popularyzację kultury ludowej we wszystkich jej odsłonach i zgromadziło jak zawsze liczną publiczność.
Oglądając występy artystyczne obecni mogli posmakować przepysznych tradycyjnych potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z sołectwa Sterławki Małe i obejrzeć pokaz pieczenia tradycyjnego sękacza autorstwa Stowarzyszenia Aktywne Spytkowo (z degustacją na koniec). Zapraszał do niej wójt Marek Jasudowicz, częstując przybyłych rozpływającym się w ustach, jeszcze gorącym ciastem.

Na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe wokalne, taneczne oraz śpiewacze: Jarzębiny z GOKiR Wilkasy, Sapiniaki z GOK Kruklanki, Kalina z OK Miłki i Sterławiacy z Ryńskiego Centrum Kultury. Na zaproszenie organizatorów przybyli również kapela rodziny Bałdygów z Mazuchówki, dziecięca grupa ludowa Gwiazdeczki z Bystrego, taneczno-wokalne zespoły Zariana i Arabeska z Kaliningradu oraz dziecięce formacje z Czerniachowska, Prawdinska i Kaliningradu. Dopełnieniem programu artystycznego XIII Jarmarku Folkloru był głośno oklaskiwany koncert zespołu muzyki słowiańskiej Gaj z Białegostoku.

Impreza obfitowała także w atrakcyjne stoiska twórców i artystów ludowych, z regionalnymi potrawami, szkoły rysunku i malarstwa Crea-Line z Piaseczna i ekspozycję prac Mazurskiej Fundacji Sztuki Art Progress. W trakcie jarmarku zorganizowana została zbiórka na rzecz podopiecznych Giżyckiego Stowarzyszenia Osób z Chorobą Parkinsona „Tulipany”. Dużym zainteresowaniem cieszyło się malowanie twarzy, pokaz baniek mydlanych oraz warsztaty z makramy przygotowane przez animatorki GOKiR Wilkasy. Turyści i mieszkańcy aktywnie brali udział w konkursach przygotowanych dla publiczności: hula hop oraz rzucie podkową.

Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody od licznego grona sponsorów: 10-minutowy przelot nad Mazurami, wycieczkę do Wilna, karnet na park linowy, karnet do zoo safari i Papugarni Mazury.

mat. GOKiR WilkasyPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages