Piątek, 4 grudnia 2020. Imieniny Barbary, Hieronima, Krystiana

Aktywne wakacje - integracyjne półkolonie w SP 3

2019-08-13 11:22:42 (ost. akt: 2019-08-13 11:26:37)

Autor zdjęcia: Arch. Stowarzyszenia "Podaruj dziecku radość"

„Aktywne wakacje - integracyjne półkolonie” – to dwutygodniowy wypoczynek letni organizowany od kilku lat przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych –„Podaruj dziecku radość” przy Szkole Podstawowej nr 3 w Giżycku.

Jego uczestnikami były dzieci z giżyckich szkół, które w aktywny i atrakcyjny sposób spędziły początek wakacji. Już pierwszego dnia dzieci wybrały nazwy swoich grup, narysowały logo gupy, zapoznały się z regulaminami i zasadami bezpieczeństwa podczas wypoczynku.

Po pysznym śniadanku - szwedzki stół - udały się do piekarni Pana Baniewskiego, który pokazał trudną, a jak potrzebną pracę piekarza,a na pożegnanie otrzymały świeżutkie, pyszne bułeczki. Następnie dzieci korzystały z uroków lata i słońca na plaży gminnej w Kruklankach. Były też zabawy na siłowni oraz placu zabaw na plaży. W dalszej części dnia niezwykle sympatycznie przywitały uczestników półkolonii alpaki oraz ich właściciele w ALPAKADABRA w Kożuchach. Pani Asia i Pan Mariusz opowiedzieli mnóstwo ciekawostek o tym stadku zwierzątek, które od niedawna u nich zamieszkało.:) Dzieci poznały ich imiona, wiek , karmiły je marchewkami, specjalną karmą, prowadzały po posesji, głaskały, tuliły.... Obejrzały też niedawno narodzoną malutką alpakę oraz alpaki- samice, które wkrótce urodzą maleństwa.

Kolejna atrakcja czekała wszystkich w Zatykach - safari samochodem terenowym, w czasie którego koloniści z bliska obserwowali zwierzęta: daniele, jelenie europejskie, jelenie mandżurskie, dziki, świniodziki, muflony, dzikie owce, koniki Przewalskiego, tarpany i wiele innych. Po safari wycieczka do Gołdapi i tam kolejne emocje. Wjazd na górę wyciągiem linowo- krzesełkowym dla niektórych stał się nie lada wyzwaniem i prawie wszyscy dali radę. A warto było, bo widoki z obrotowej wieży robiły wrażenie, lody też smakowały.

Kolejne aktywne dni pełne wyzwań to Zielona szkoła w Bartągu koło Olsztyna z firmą BARTBO.
Uff było gorąco, ale dzieci stały się Superbohaterami! Tangramy, zawody w superokularach, budowanie fortecy, park linowy, strzelanie z łuku, grill, ognisko....tyle atrakcji było w BARTBO.

Koloniści mogli też się pobrudzić, lepiąc z kolorowej masy, robiąc slimy, wulkany, kolorową lawę wulkaniczną, a wszystko z użyciem mąki, skrobi ziemniaczanej, oleju, wody, barwników podczas rewelacyjnych warsztatów sensorycznych. Wykonali też kosmiczny, kolorowy pył, którym na koniec mogli posypywać się wzajemnie bez ograniczeń- to był festiwal kolorów! Oprócz tego w kolejnych dniach czekały kolejne aktywne zabawy takie jak: jazda segwayem, przejazd pojazdem nietypowym, gra terenowa w mega piłkarzyki, zabawy na dmuchańcach i placu zabaw, warsztaty plastyczne, walka na poduszki, a na koniec dnia ognisko i pieczenie kiełbasek oraz zielona noc. Na Zielonej szkole było bardzo aktywnie i rewelacyjnie!

Drugi tydzień aktywnych półkolonii uczestnicy rozpoczęli wycieczką do Ełku, gdzie z wielką chęcią obejrzeli w kinie film pt " Sekretne życie zwierzaków domowych 2", który rozbawił ich i spodobał się każdemu.

Aktywnie i interesująco było również w najpiękniejszym mieście Mazur...- w Giżycku. Najpierw rejs statkiem Dźwina po naszych jeziorach : Niegocinie, Kisajnie, Tajtach kanałami, podczas którego młodzi giżycczanie podziwiali w pełnym słońcu piękno mazurskiej przyrody, jedli pyszne lody oraz spędzili miło czas z koleżankami i kolegami. Spacerując po giżyckiej plaży, nabrzeżu poczuli się jak turyści. Wrażenia i obserwacje z tego dnia przydały się do konkursu plastyczno- wiedzowego pt „Giżycko- najpiękniejsze miasto Mazur” z nagrodami – gadżetami z logo miasta, pozyskanymi od Pana Burmistrza i Wydziału Promocji oraz zakupionymi niespodziankami. Były też konkursy o tematyce profilaktycznej dofinansowane przez CPUiIS w Giżycku.

Kolejna wycieczka - do Mrągowa, gdzie nie tylko chłopcy z ciekawością obejrzeli wiele pojazdów zabytkowych, czołgów, samochodów wojskowych w Muzeum Sprzętu Wojskowego. Oprócz ciekawych historii, każdy mógł posiedzieć w niektórych pojazdach. Hitem była przejażdżka skotem i niesamowite wrażenia. Potem dzieci odwiedziły CUDO CAFFE - mrągowską kawiarenkę, w której zjadły pyszne lody w różnych smakach.

Tradycją naszych półkolonii jest odwiedzenie Świętej Lipki i wysłuchanie przepięknego koncertu organowego w Sanktuarium Maryjnym. Następnie aktywne zabawy i szaleństwa w Miejskiej Dżungli w Giżycku. Ostatniego dnia w Chlebowym Domku w Spytkowie każdy własnoręcznie wykonał bułeczkę, jak prawdziwy piekarz, a oprócz tego dowiedział się: co to są drożdże, jak robi się ciasto na bułeczki, co się dodaje,z czego powstaje mąka oraz poznał jej rodzaje. Czas oczekiwania na rośnięcie i wypiek bułeczek, upłynął wszystkim bardzo szybko, na pokazie i pracy - mieleniu ziarna, ale tak jak to dawniej robiono. Było bardzo miło, smacznie, zdrowo, radośnie.

Aktywnie i z wielką radością dzieci uczestniczyły też w zabawach ruchowych w hali sportowej oraz na nowym boisku szkolnym. Uśmiech na twarzach uczestników w czasie półkolonii, a smutek na zakończenie, świadczą o tym, że wypoczynek był bardzo udany i z całą pewnością bardzo aktywny, nie było czasu na nudę.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się, by „Aktywne wakacje-integracyjne półkolonie” dostarczyły dzieciom tyle radosnej zabawy, tyle wycieczek, tyle niesamowitych wrażeń. Dzieciom życzymy udanych i tak samo aktywnych dalszych dni wakacyjnych.

Pełną fotorelację można obejrzeć na profilu FB Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych –„Podaruj dziecku radość” .

Organizator

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Anna2

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages