Wtorek, 7 lipca 2020. Imieniny Estery, Kiry, Rudolfa

Szukamy zielonych pomników - spacer 18 sierpnia

2019-08-15 15:00:00 (ost. akt: 2019-08-14 09:23:30)

Autor zdjęcia: Anna Baranowska

Mieszkańcy Giżycka oraz goście odwiedzający nasze okolice odnaleźli w niedzielę 11 sierpnia nowe drzewa pomnikowe w Lesie Miejskim – były to przede wszystkim dęby, ale też świerki, graby oraz modrzewie.

Podczas ponad dwugodzinnego spaceru uczestnikom udało się odnaleźć kilkanaście drzew spełniających wymogi do objęcia ich ochroną prawną jako pomniki przyrody. W gronie kandydatów znalazło się wiele dębów i modrzewi, nieco mniej świerków i grabów.

– Zmierzyliśmy ich obwód, wysokość oraz określiliśmy ich lokalizację za pomocą GPS – opowiada organizator spotkania, Adrian Grzegorz z giżyckiej fundacji Las Naturalny. – Wpisaliśmy dane do formularzy. Formularze załączymy do wniosku, który złożymy do gminy Giżycko w celu uznania drzew za pomniki przyrody.
Pomimo zaangażowania w prace, nie udało się zinwentaryzować okazów drzew pomnikowych. Ponadto, na ochronę prawną czeka jedna z najpiękniejszych alei bukowych w Lesie Miejskim, o długości ponad 100 metrów.

– Buki i modrzewie są gatunkami drzew obcymi geograficznie na Mazurach i tym bardziej zasługują na dowartościowanie i ochronę, jako ważny element "lasu kluczowego dla tożsamości kulturowej lokalnej społeczności HCVF 6", jakim niebawem, mamy nadzieję, stanie się Las Miejski – dodaje Adrian Grzegorz. – Zwłaszcza buki były sadzone w Lesie Miejskim przed wojną, w celu upiększenia Lasu Miejskiego, jako dzikiego i urokliwego zakątka, gdzie ludzie mogli odpocząć w cieniu starych drzew.

W najbliższą niedzielę 18 sierpnia akcja szukania drzew będzie kontynuowana. Zbiórka na polanie przy stawach o godz. 16.
– Będziemy mierzyć, podziwiać i zachwycać się przyrodą, bo niewiele miast może poszczycić się tak pięknym, starym i różnorodnym lasem – mówi przyrodnik i pomysłodawca akcji Andrzej Sulej. – Znów zapraszamy całe rodziny – taki spacer to dobra sposobność połączenia przyjemnego z pożytecznym – rodzinnej rekreacji z edukacją przyrodniczą.
A.B.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Proszę, odnotujcie koniecznie #2777659 | 178.36.*.* 16 sie 2019 14:28

  dwa piękne, wielkie i zdrowe!!! drzewa, rosnące na placu zabaw naprzeciwko biblioteki miejskiej. Jaskółki donoszą, że teren ten ma zostać ogołocony z zieleni i przeznaczony na komercyjne budownictwo! Może wskutek wpisania tych drzew do rejestru pomników przyrody ostanie się nam jednak ostatnia piękna zieleń w centrum miasta?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages