Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Płatne parkingi w Giżycku coraz bliżej

2019-08-16 12:00:00 (ost. akt: 2019-08-14 09:12:07)

Autor zdjęcia: Katarzyna Tomaszewicz

Parking przy ulicy Owsianej i plac Andrzeja „Balona” Tarasiewicza to jedyne miejsca w Giżycku, w których pobierane są opłaty parkingowe. I to tylko od początku lipca do końca sierpnia. W przyszłym roku takich miejsc może być więcej.

Na ulicy Owsianej i placu "Balona" opłaty pobierane są tylko w sezonie letnim, a dokładnie przez dwa miesiące: lipiec i sierpień. Są miasta, w tym również okoliczne, w których już jakiś czas temu zdecydowało się na wprowadzenie takich rozwiązań. W niektórych opłaty za parkowanie w centrum obowiązują przez cały rok. Niewykluczone, że od przyszłego roku będzie tak również w Giżycku.


— Od przyszłego roku na stałe planujemy wprowadzić strefy płatnego parkowania na drogach powiatowych w ścisłym centrum miasta — mówi burmistrz Wojciech Karol Iwaszkiewicz. — Ma to dotyczyć ulic: Warszawska, Olsztyńska, plac Grunwaldzki, Unii Europejskiej, gen. Zajączka, Kętrzyńskiego. Wysłaliśmy do starosty dokumentację do zaopiniowania w związku ze strefami płatnego parkowania w Giżycku. Chcielibyśmy to wprowadzić od przyszłego roku.
Poza miejscami, gdzie opłaty miałyby obowiązywać przez okrągły rok, rozważa się również wprowadzenie sezonowej strefy płatnego parkowania.
Miałaby ona być zlokalizowana bliżej wody. Mowa o ulicach: Nadbrzeżna, Owsiana (parking), Kolejowa, Żeglarska, Szantowa, Róży Wiatrów.


Z obserwacji pracowników Urzędu Miejskiego wynika, że rotacja na placu Grunwaldzkim jest dość duża, wynosi ok. 60 proc. Problem wielogodzinnego, czy wielodniowego zajmowania miejsc w tym obszarze jest zatem niewielki. Na pozostałych terenach, na których miałyby obowiązywać opłaty za parkowanie, rotacja jest mniejsza. Spowodowane jest to głównie faktem, iż miejsca zajmowane są na czas dlłuższy niż kilka godzin.


— To wymaga interwencji, te miejsca powinny być udostępniane — nie ukrywa burmistrz. — Wówczas na czas większych imprez takie decyzje wyeliminowały by nam te pojazdy, które zaparkowane są na długo.
Do tej strefy mógłby również zostać włączony parking przy ulicy Dąbrowskiego, jednak jest to jeszcze kwestia rozważana. Władze miasta zastanawiają się również nad objęciem opłatami parkingowymi latem ulicy Turystycznej i parkingu przy Twierdzy Boyen.

Zmian miałoby być więcej, bowiem prawdopodobne jest, że z ruchu dla pojazdów w przyszłym roku zostanie wyłączony plac Andrzeja "Balona" Tarasiewicza. Poza tym z ulicy Nadbrzeżnej miałyby zniknąć kolorowe stragany.
— Dążę do tego, by na ulicy Nadbrzeżnej nie było żadnego handlu — zapowiada burmistrz. — Namioty, które są tam w tej chwili są ostatni rok. Będzie to deptak, trakt spacerowy, planuję zakupić budki jednolite na plac "Balona" i zamknąć ten plac dla ruchu pojazdów.


W kontekście parkingów nasuwa się pytanie: kto będzie odpowiedzialny choćby za pobieranie opłat? Czy miasto zatrudni w tym celu pracowników?
— Z naszych wyliczeń wynika, że strefy płatnego parkowania w miastach powiatowych, takich jak Giżycko nie są interesem dochodowym — mówi burmistrz. — Gdybyśmy mieli sami to organizować, dobrze by było, gdybyśmy bilansowali się z kosztami. Preferujemy wariant, w którym powierzamy to prywatnemu podmiotowi, który płaciłby prowizję od zebranych opłat. To nam stwarza w pewnym sensie możliwość zarobku bez nakładów, a ponadto przerzuca wszelkie obowiązki związane m.in. z uruchomieniem biura czy zatrudnieniem pracowników, na podmiot prywatny.

Oczywiście, są to póki co plany. Pomysł muszą zaakceptować radni, ustosunkować się do niego powinny służby. Również radni zdecydują o wysokości opłaty. Radni mogą również zdecydować o wprowadzeniu opłat abonamentowych lub zryczałtowanych oraz zerowej stawce opłaty dla niektórych użytkowników drogi.

Z.O.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (36) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. W wileu miastach płacą. #2789886 | 89.229.*.* 12 wrz 2019 15:02

  Tylko trzeba to umieć zrobić/ I żadnych zniżek, kart parkingowych /darmowych dla inwalidów , urzędników, vipów itp/. Bo niczego to nie zmieni.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mario J #2789836 | 5.173.*.* 12 wrz 2019 13:33

  A może zamiast płatnych parkingów gdzie pieniądze pójdą do kieszeni prywatnej zastosować ograniczenie parkowania do iluś tam minut? Powiedzmy parkowanie do 30 minut i straż miejska co jakiś czas skontrolije czy ten samochód nie stoi od godziny czy dwóch i wtedy kierowca zapłaci mandacik. Proste i bardziej uczciwe bo płacenia za wszystko co tylko możliwe to mamy już po same uszy.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. parkingowy #2786255 | 176.221.*.* 5 wrz 2019 08:05

   jesli juz maja byc te platne miejsca parkingowe to nich miasdto tom prowadzi, Zadnej zlodziejskikej prywaty

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. hras #2786253 | 176.221.*.* 5 wrz 2019 08:03

   stary sienkiel to nawet bezprawnie parkuje na placu grunwaldzkim na miejscu dla inwalidy ,a za wrocenie uwagi bezsczelnie jeszcze sie usmiecha.Co robi straz miejska

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. ya #2779303 | 83.9.*.* 20 sie 2019 14:18

   I bardzo dobrze - was należy wdeptać w ziemię , zgnoić i jeszcze kazać wam przeprosić że ktoś raczył podjąć taki wysiłek i że za słabo wam śrubę dokręca Co za społeczeństwo które bez żadnej próby oporu przyjmuje kolejne opłaty, podatki i nawet chwali za to władze Wy nie zasługujecie na nic lepszego - Artykuł o jakimś celebrycie który podczas zabawy uległ wypadkowi zebrał więcej komentarzy niż ten tutaj Rozumiem że można nie reagować na posunięcia rządu tłumacząc to tym ze my jako Giżycko nic nie znaczymy i nic nie wywalczymy Ale żeby nawet nie podjąć próby nacisku na władze lokalne aby wycofały się z tego pomysłu? I to w dzisiejszych czasach gdzie nawet poprzez internet można okazać swoje niezadowolenie i wpłynąć na to aby nas dostrzegli? Wstyd i hańba - tylko potem jeden z drugim będzie klął pod nosem jak będzie wysupływał drobne z portfela przy opłacie - tylko na to was stać niewolnicy

   Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (36)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages