środa, 21 sierpnia 2019. Imieniny Franciszka, Kazimiery, Ruty

Płatne parkingi w Giżycku coraz bliżej

2019-08-16 12:00:00 (ost. akt: 2019-08-14 09:12:07)

Autor zdjęcia: Katarzyna Tomaszewicz

Parking przy ulicy Owsianej i plac Andrzeja „Balona” Tarasiewicza to jedyne miejsca w Giżycku, w których pobierane są opłaty parkingowe. I to tylko od początku lipca do końca sierpnia. W przyszłym roku takich miejsc może być więcej.

Na ulicy Owsianej i placu "Balona" opłaty pobierane są tylko w sezonie letnim, a dokładnie przez dwa miesiące: lipiec i sierpień. Są miasta, w tym również okoliczne, w których już jakiś czas temu zdecydowało się na wprowadzenie takich rozwiązań. W niektórych opłaty za parkowanie w centrum obowiązują przez cały rok. Niewykluczone, że od przyszłego roku będzie tak również w Giżycku.


— Od przyszłego roku na stałe planujemy wprowadzić strefy płatnego parkowania na drogach powiatowych w ścisłym centrum miasta — mówi burmistrz Wojciech Karol Iwaszkiewicz. — Ma to dotyczyć ulic: Warszawska, Olsztyńska, plac Grunwaldzki, Unii Europejskiej, gen. Zajączka, Kętrzyńskiego. Wysłaliśmy do starosty dokumentację do zaopiniowania w związku ze strefami płatnego parkowania w Giżycku. Chcielibyśmy to wprowadzić od przyszłego roku.
Poza miejscami, gdzie opłaty miałyby obowiązywać przez okrągły rok, rozważa się również wprowadzenie sezonowej strefy płatnego parkowania.
Miałaby ona być zlokalizowana bliżej wody. Mowa o ulicach: Nadbrzeżna, Owsiana (parking), Kolejowa, Żeglarska, Szantowa, Róży Wiatrów.


Z obserwacji pracowników Urzędu Miejskiego wynika, że rotacja na placu Grunwaldzkim jest dość duża, wynosi ok. 60 proc. Problem wielogodzinnego, czy wielodniowego zajmowania miejsc w tym obszarze jest zatem niewielki. Na pozostałych terenach, na których miałyby obowiązywać opłaty za parkowanie, rotacja jest mniejsza. Spowodowane jest to głównie faktem, iż miejsca zajmowane są na czas dlłuższy niż kilka godzin.


— To wymaga interwencji, te miejsca powinny być udostępniane — nie ukrywa burmistrz. — Wówczas na czas większych imprez takie decyzje wyeliminowały by nam te pojazdy, które zaparkowane są na długo.
Do tej strefy mógłby również zostać włączony parking przy ulicy Dąbrowskiego, jednak jest to jeszcze kwestia rozważana. Władze miasta zastanawiają się również nad objęciem opłatami parkingowymi latem ulicy Turystycznej i parkingu przy Twierdzy Boyen.

Zmian miałoby być więcej, bowiem prawdopodobne jest, że z ruchu dla pojazdów w przyszłym roku zostanie wyłączony plac Andrzeja "Balona" Tarasiewicza. Poza tym z ulicy Nadbrzeżnej miałyby zniknąć kolorowe stragany.
— Dążę do tego, by na ulicy Nadbrzeżnej nie było żadnego handlu — zapowiada burmistrz. — Namioty, które są tam w tej chwili są ostatni rok. Będzie to deptak, trakt spacerowy, planuję zakupić budki jednolite na plac "Balona" i zamknąć ten plac dla ruchu pojazdów.


W kontekście parkingów nasuwa się pytanie: kto będzie odpowiedzialny choćby za pobieranie opłat? Czy miasto zatrudni w tym celu pracowników?
— Z naszych wyliczeń wynika, że strefy płatnego parkowania w miastach powiatowych, takich jak Giżycko nie są interesem dochodowym — mówi burmistrz. — Gdybyśmy mieli sami to organizować, dobrze by było, gdybyśmy bilansowali się z kosztami. Preferujemy wariant, w którym powierzamy to prywatnemu podmiotowi, który płaciłby prowizję od zebranych opłat. To nam stwarza w pewnym sensie możliwość zarobku bez nakładów, a ponadto przerzuca wszelkie obowiązki związane m.in. z uruchomieniem biura czy zatrudnieniem pracowników, na podmiot prywatny.

Oczywiście, są to póki co plany. Pomysł muszą zaakceptować radni, ustosunkować się do niego powinny służby. Również radni zdecydują o wysokości opłaty. Radni mogą również zdecydować o wprowadzeniu opłat abonamentowych lub zryczałtowanych oraz zerowej stawce opłaty dla niektórych użytkowników drogi.

Z.O.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (29) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ya #2779303 | 83.9.*.* wczoraj, 14:18

  I bardzo dobrze - was należy wdeptać w ziemię , zgnoić i jeszcze kazać wam przeprosić że ktoś raczył podjąć taki wysiłek i że za słabo wam śrubę dokręca Co za społeczeństwo które bez żadnej próby oporu przyjmuje kolejne opłaty, podatki i nawet chwali za to władze Wy nie zasługujecie na nic lepszego - Artykuł o jakimś celebrycie który podczas zabawy uległ wypadkowi zebrał więcej komentarzy niż ten tutaj Rozumiem że można nie reagować na posunięcia rządu tłumacząc to tym ze my jako Giżycko nic nie znaczymy i nic nie wywalczymy Ale żeby nawet nie podjąć próby nacisku na władze lokalne aby wycofały się z tego pomysłu? I to w dzisiejszych czasach gdzie nawet poprzez internet można okazać swoje niezadowolenie i wpłynąć na to aby nas dostrzegli? Wstyd i hańba - tylko potem jeden z drugim będzie klął pod nosem jak będzie wysupływał drobne z portfela przy opłacie - tylko na to was stać niewolnicy

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Mieszkaniec #2778414 | 81.190.*.* 18 sie 2019 18:20

  wprowadzając opłaty na placu Grunwaldzkim znikną również TAKSÓWKARZE ???? MAM NADZIEJĘ ŻE TAK !!!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. vyh #2778325 | 83.9.*.* 18 sie 2019 13:33

  burmistrzu nie główkuj jak oskubać kierowców,tylko zwiększ liczbę miejsc parkingowych

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. chory pomysł #2778267 | 31.0.*.* 18 sie 2019 10:37

  Myślę,że mieszkańcy od lat parkujący swoje auta pod domem i pracownicy lokali przy wymienianych ulicach będą " wniebowzięci" za takie pomysły. Giżycko to mieścina, nie moloch z zapleczem parkingowym. Turyści wyjadą i znów będzie luźniej.Opodatkujcie jeszcze mieszkańcom powietrze, którym oddychają. Rozpier****cie to miasto na lizodupstwo zamiejscowym. którzy mają was w du*** a miejscowi dzięki którym swawolicie nieswoją gotówką macie za nic. Oprócz jednego radnego frontem do mieszkańców, nie zmienia się nic dla maluczkich.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Remi #2778196 | 89.229.*.* 18 sie 2019 06:55

   Należałoby jescze przenieśc wypozyczalnie wózków na pedały.bardzo czesto trzeba uciekac przed gówniazerią,która jezdzi jak wariaci.

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (29)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages