środa, 21 sierpnia 2019. Imieniny Franciszka, Kazimiery, Ruty

Elektrośmieci wyrzucamy dziś na placu

2019-07-26 10:55:34 (ost. akt: 2019-07-26 11:15:55)
Uczestnicy akcji Cycling Recycling z burmistrzami Giżycka Wojciechem Iwaszkiewiczem i zastępcą Cezarym Piórkowskim

Uczestnicy akcji Cycling Recycling z burmistrzami Giżycka Wojciechem Iwaszkiewiczem i zastępcą Cezarym Piórkowskim

Autor zdjęcia: Zuzanna Ołdakowska

Znany ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski gości w Giżycku w ramach akcji Cycling Recycling - Mazury pełne dobrej energii. Dziś początek jego wyprawy połączonej ze zbiórką elektrośmieci.

Dziś (piątek, 26 lipca)w godz. 10.-14. na giżyckim skwerze naprzeciwko byłego kina Fala (Plac Grunwaldzki) odbywa się Wielka Mazurska Zbiórka Elektroodpadów, inaugurująca IV edycję projektu edukacyjnego „Cycling Recycling". W zamian za stare i zużyte telewizory, komputery, telefony i wszelki inny sprzęt IT/AGD/RTV można otrzymać w prezencie rowerowe lampki. W akcji weźmie również udział Lodzia – edukacyjna maskotka, która uwielbia pozować do zdjęć i wywoływać uśmiech na twarzach dzieci. – Nie przepuśćcie okazji na zdjęcie z wesołą lodówką – zaprasza ekolog.

W ramach akcji eko-peleton złożony z pracowników i wolontariuszy REMONDIS Electrorecycling i Organizacji Odzysku ELECTRO-SYSTEM w ciągu tygodnia okrąży na rowerach Krainę Tysiąca Jezior. Po przejechaniu ok. pół tysiąca km wyprawa zakończy się także w Giżycku. Dziennie przejadą nawet sto kilometrów, a zawodowymi kolarzami nie są. W przedsięwzięciu biorą udział osoby, które są miłośnikami ekologii, czystego środowiska, a niejeden wstał zza biurka by przyłączyć się do wspólnego sprzątania.

– Przemierzymy jeden z najpiękniejszych rejonów Polski, namawiając turystów i mieszkańców do selektywnego zbierania elektroodpadów – mówi Robert Wawrzonek, członek zarządu REMONDIS Electrorecycling. Rowerzyści odwiedzą Sztynort, Wilkasy, Ryn, Mikołajki, Ruciane-Nidę, Pisz, Węgorzewo, a także wiele mniejszych i urokliwych mazurskich marin, przystani, wiosek. Przeprowadzą kilkanaście edukacyjnych akcji mających na celu namawianie turystów i mieszkańców, aby po wakacyjnym pobycie Kraina Tysiąca Jezior pozostała czysta, a elektroodpady trafiały wyłącznie do punktów zbierania zamiast do jezior czy lasów, co niestety wciąż się zdarza…

To już czwarta edycja rowerowego rajdu "Cycling Recycling”. W 2016 r. Dominik Dobrowolski oraz eko-peleton okrążyli Polskę.

Mieszkańcy Giżycka przynoszą już swoje elektrośmieci na Plac Grunwaldzki.
— Jeden z mieszkańców Giżycka wkurzył się widząc stary telewizor na śmietniku, wziął go i przyniósł do nas— mówi Dobrowolski.— Elektrośmieci powinny trafiać do recyklingu i to jest główna idea naszej akcji. W podziękowaniu za przynoszenie nam elektrośmieci, wręczamy lampki rowerowe.

— Statystyki pokazują, że coraz więcej śmieci jest zwracanych, poddawanych recyklingowi— mówi inicjator akcji.— Jest jednak dużo opakowań, puszek, butelek, tu nic się nie zrobi bez edukacji ekologicznej.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Janusz #2767936 | 83.9.*.* 26 lip 2019 12:46

    A te lampki to za jeden elektrośmieć czy na jedną osobą ? Nic kurła nie napiszą a potem człowiek nie wie jak się przygotować- czy rodzinę ma ciągnąć i śmieci rozdzielić czy można samemu przynieść

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages