Wtorek, 7 lipca 2020. Imieniny Estery, Kiry, Rudolfa

Elektrośmieci wyrzucamy dziś na placu

2019-07-26 10:55:34 (ost. akt: 2019-07-26 11:15:55)
Uczestnicy akcji Cycling Recycling z burmistrzami Giżycka Wojciechem Iwaszkiewiczem i zastępcą Cezarym Piórkowskim

Uczestnicy akcji Cycling Recycling z burmistrzami Giżycka Wojciechem Iwaszkiewiczem i zastępcą Cezarym Piórkowskim

Autor zdjęcia: Zuzanna Ołdakowska

Znany ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski gości w Giżycku w ramach akcji Cycling Recycling - Mazury pełne dobrej energii. Dziś początek jego wyprawy połączonej ze zbiórką elektrośmieci.

Dziś (piątek, 26 lipca)w godz. 10.-14. na giżyckim skwerze naprzeciwko byłego kina Fala (Plac Grunwaldzki) odbywa się Wielka Mazurska Zbiórka Elektroodpadów, inaugurująca IV edycję projektu edukacyjnego „Cycling Recycling". W zamian za stare i zużyte telewizory, komputery, telefony i wszelki inny sprzęt IT/AGD/RTV można otrzymać w prezencie rowerowe lampki. W akcji weźmie również udział Lodzia – edukacyjna maskotka, która uwielbia pozować do zdjęć i wywoływać uśmiech na twarzach dzieci. – Nie przepuśćcie okazji na zdjęcie z wesołą lodówką – zaprasza ekolog.

W ramach akcji eko-peleton złożony z pracowników i wolontariuszy REMONDIS Electrorecycling i Organizacji Odzysku ELECTRO-SYSTEM w ciągu tygodnia okrąży na rowerach Krainę Tysiąca Jezior. Po przejechaniu ok. pół tysiąca km wyprawa zakończy się także w Giżycku. Dziennie przejadą nawet sto kilometrów, a zawodowymi kolarzami nie są. W przedsięwzięciu biorą udział osoby, które są miłośnikami ekologii, czystego środowiska, a niejeden wstał zza biurka by przyłączyć się do wspólnego sprzątania.

– Przemierzymy jeden z najpiękniejszych rejonów Polski, namawiając turystów i mieszkańców do selektywnego zbierania elektroodpadów – mówi Robert Wawrzonek, członek zarządu REMONDIS Electrorecycling. Rowerzyści odwiedzą Sztynort, Wilkasy, Ryn, Mikołajki, Ruciane-Nidę, Pisz, Węgorzewo, a także wiele mniejszych i urokliwych mazurskich marin, przystani, wiosek. Przeprowadzą kilkanaście edukacyjnych akcji mających na celu namawianie turystów i mieszkańców, aby po wakacyjnym pobycie Kraina Tysiąca Jezior pozostała czysta, a elektroodpady trafiały wyłącznie do punktów zbierania zamiast do jezior czy lasów, co niestety wciąż się zdarza…

To już czwarta edycja rowerowego rajdu "Cycling Recycling”. W 2016 r. Dominik Dobrowolski oraz eko-peleton okrążyli Polskę.

Mieszkańcy Giżycka przynoszą już swoje elektrośmieci na Plac Grunwaldzki.
— Jeden z mieszkańców Giżycka wkurzył się widząc stary telewizor na śmietniku, wziął go i przyniósł do nas— mówi Dobrowolski.— Elektrośmieci powinny trafiać do recyklingu i to jest główna idea naszej akcji. W podziękowaniu za przynoszenie nam elektrośmieci, wręczamy lampki rowerowe.

— Statystyki pokazują, że coraz więcej śmieci jest zwracanych, poddawanych recyklingowi— mówi inicjator akcji.— Jest jednak dużo opakowań, puszek, butelek, tu nic się nie zrobi bez edukacji ekologicznej.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Janusz #2767936 | 83.9.*.* 26 lip 2019 12:46

    A te lampki to za jeden elektrośmieć czy na jedną osobą ? Nic kurła nie napiszą a potem człowiek nie wie jak się przygotować- czy rodzinę ma ciągnąć i śmieci rozdzielić czy można samemu przynieść

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages