Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Prawie dwa miesiące po wyborach, a plakaty wiszą nadal. Ale w niektórych przypadkach mogą...

2019-07-18 10:31:52 (ost. akt: 2019-07-18 13:06:06)
Ulica Traugutta w Giżycku, plakat wyborczy

Ulica Traugutta w Giżycku, plakat wyborczy

Autor zdjęcia: Katarzyna Tomaszewicz

30 dni – tyle czasu po dniu wyborów ma pełnomocnik wyborczy komitetu wyborczego na usunięcie plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych ustawionych w celu prowadzenia kampanii wyborczej.

Wybory do Europarlamentu odbyły się 26 maja 2019 r., a więc termin określony przez prawo na ich usunięcie dawno juz minął. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara grzywny.

Plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej pełnomocnicy wyborczy co do zasady są obowiązani usunąć w terminie 30 dni po dniu wyborów.

Wyjątek od reguły
Wspomniany obowiązek nie dotyczy sytuacji, w której plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej znajdują się na nieruchomościach, obiektach lub urządzeniach niebędących własnością Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych, jednostek samorządu terytorialnego, ich związków lub stowarzyszeń, komunalnych osób prawnych oraz spółek, w których większość akcji lub udziałów ma Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki, oraz fundacji utworzonych przez organy władzy publicznej, a pozostawienie plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych po upływie terminu nastąpi za zgodą właściciela.

- Sprawdzimy, czy plakaty w Giżycku umieszczone są na prywatnych budynkach, czy na takich, z których według prawa powinny zniknąć w ciągu 30 dni po wyborach - powiedział nam komendant Straży Miejskiej w Giżycku Maciej Ambroziak. - Jeśli nie mają prawa tam wisieć, to będziemy interweniować,aby je usunięto.

[AKTUALIZACJA]
- Po sprawdzeniu okazało się, że faktycznie plakaty wiszą na budynkach na ul. Traugutta i pl. Dworcowym, ale są to obiekty prywatne ze znikomym udziałem gminy - przekazał nam komendant Ambroziak. - Znowelizowane przepisy dopuszczają taką sytuację, jeśli właściciel budynku wyraża na to zgodę.

KT

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. xx #2764187 | 37.47.*.* 19 lip 2019 01:24

  to niech prd z ul. Suwalskiej usunie tak jak plakaty po cyrku co ostatnio był

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. cuw #2764124 | 83.9.*.* 18 lip 2019 20:26

  Takie mordy obrzydzają zapiekanki

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. mieszkaniec #2764011 | 37.98.*.* 18 lip 2019 15:01

  JAREK CZY TO TY?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages