Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Faraon - premiera po latach w Giżycku

2019-07-12 11:30:40 (ost. akt: 2019-07-12 11:36:17)
Fotos z filmu "Faraon" w reż. Jerzego Kawalerowicza udostępniony organizatorowi przez SF KADR

Fotos z filmu "Faraon" w reż. Jerzego Kawalerowicza udostępniony organizatorowi przez SF KADR

Miłośników polskiego kina czeka nie lada gratka. W niedzielę 11 sierpnia 2019 r. zapraszamy do Giżycka na wielkie wydarzenie filmowe, którym będzie „FARAON – premiera po latach”.

Pomysł ponownej premiery zrodził się podczas ubiegłorocznej rozmowy szefa Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego Bogumiła Osińskiego z Witoldem Sobocińskim, jednym z trzech operatorów filmowych realizujących 55 lat temu sceny dzieła Jerzego Kawalerowicza rozgrywające się na Nilu. Afrykańską rzeką w filmie było… mazurskie jezioro Kirsajty. Niestety, w listopadzie 2018 roku Witold Sobociński zmarł, ale nie odeszła wraz z Nim idea zorganizowania powtórnej premiery FARAONA.

Realizacją projektu zainteresował się marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, który przyjął honory Gospodarza tego niezwykłego wydarzenia. Poparcia udzieliły samorządy Giżycka i Węgorzewa.

W przygotowania włączył się wnuk Witolda, Piotr Sobociński jr - znakomity operator filmowy, autor zdjęć m.in. do filmów „Róża”, „Układ zamknięty”, „Bogowie” i „Cicha Noc”.

Przygotowywane przedsięwzięcie będzie więc swego rodzaju realizacją testamentu wybitnej i zasłużonej postaci świata kina i filmu, którą był i zawsze będzie Witold Sobociński. Będzie też znakomitą okazją do przypomnienia filmu (Nominacja do Oscara w roku 1967) w zrekonstruowanej cyfrowej wersji. Specjalny pokaz odbędzie się 11 sierpnia 2019 r. o godzinie 16 w Giżyckim Centrum Kultury. Tu będzie można uzyskać wejściówki uprawniające do udziału w projekcji.

Udział w premierze filmu po latach potwierdzili aktorzy: Barbara Brylska i Jerzy Zelnik, oczywiście wnuk mistrza kamery Witolda Sobocińskiego, Piotr Sobociński jr, jego brat Michał - także operator filmowy, siostra Maria - aktorka i matka trojga, aktorka Hanna Mikuć.

Jednym z ważnych wydarzeń poprzedzających premierę filmu będzie wernisaż wystawy werków z FARAONA z kolekcji rodziny Sobocińskich oraz fotosów z filmu udostępnionych przez Studio Filmowe KADR (11 sierpnia 2019 r., godz.14.30 EKOMARINA).

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Maczeta #2771534 | 89.229.*.* 3 sie 2019 06:54

    FARAON piękny wielki film arcydzieło ... nie ma już nikogo w tym kraju kto potrafił zrobić taki film wszechczasów ... mamy teraz pseudereżyserów i celebrytów zamiast aktorów .

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages