Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Giżycki "Elektryk" obchodzi jubileusz 50-lecia

2019-06-07 09:39:19 (ost. akt: 2019-06-07 09:52:53)

Autor zdjęcia: Arch. ZSEiI w Giżycku/Facebook szkoły

Część oficjalna odbywa się 7 czerwca w Ekomarinie, a o godz. 12.15 odbędą się spotkania w budynku szkoły (odsłonięcie tablicy pamiątkowej, zwiedzanie wystaw okolicznościowych, spotkania koleżeńskie w klasach, zapalenie zniczy na grobach nauczycieli i uczniów szkoły).Historia szkoły
(ze strony zseii.edu.pl)

W 1968 roku władze miasta chcąc wykorzystać pozostałą po zlikwidowanym Liceum Pedagogicznym bazę dydaktyczną, podjęły starania o utworzenie Technikum Elektrycznego. Uwieńczeniem tych starań było powołanie zarządzeniem Kuratorium Okręgu Szkolnego w Olsztynie z dnia 31 lipca 1968 roku Technikum Elektrycznego w Giżycku o specjalności "elektromechanika ogólna".

Organizatorem oraz pierwszym dyrektorem był mgr Lucjan Drab, wywodzący się, tak jak i pozostała kadra pedagogiczna, z Liceum Pedagogicznego. Odziedziczona baza nie wystarczyła na potrzeby rozwijającej się szkoły, dla tego też do planów budowlanych warsztatów szkolnych włączono dwie pracownie pomiarów elektrycznych i maszyn elektrycznych.

Zajęcia w nowo zbudowanych warsztatach rozpoczęły się 1 września 1970 roku. Ogromną pomoc w postaci sprzętu warsztaty szkolne otrzymały od zakładu opiekuńczego-Zakładów Aparatury Oświetleniowej w Wilkasach. Mimo dużych trudności organizacyjnych i niejednokrotnie prymitywnych warunków lokalowych szkoła rozwijała się liczebnie. Obok technikum powstały dwie klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej.

Grono nauczycielskie realizowało przyjęte zadania dydaktyczno-wychowawcze. Przynosiło to konkretne rezultaty w postaci sukcesów zespołowych i indywidualnych, szkoła zaczęła liczyć się w środowisku. Były to czołowe miejsca na szczeblu centralnym w Konkursie Czytelnictwa Prasy i Książki Technicznej, w Zimowych Igrzyskach Młodzieży, Olimpiadzie Wiedzy Technicznej.

Dzięki tym sukcesom i określonej renomie szkoły Kuratorium Oświaty i Wychowania w Olsztynie nadało szkole imię Komisji Edukacji Narodowej. Uroczyste nadanie imienia i sztandaru odbyło się 5 maja 1973 roku. Jednocześnie KOiW wyraziło zgodę na utworzenie na bazie technikum i zasadniczej szkoły zawodowej Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1, przemianowanych w roku 1979 na Zespół Szkół Elektrycznych. W roku 1973 szkołę opuścili pierwsi absolwenci Technikum Elektrycznego i Zasadniczej Szkoły Zawodowej.

Patrzę na zniszczone już nieco przez czas 25 tomów szkolnych kronik prowadzonych około 20 lat przez mgr Jana Bartnickiego i niecały tom przez mgr Marię Janczewską ,a gdy jej zabrakło przez mgr J. E. Bończak. Tysiące ludzi, słów, faktów, doznań, sukcesów i klęsk. Nie sposób ująć wszystkiego, tych wszystkich nazwisk, imion, twarzy w jednym krótkim szkicu. Można tylko wydobyć ton, zarys, czy szkic tego, co tli się w pamięci. Prawdziwa, intymna historia będzie inna dla każdego, kto splótł z nią życie, pracował, opuścił jej mury. Zapisała się w doświadczeniach, w sercach. Ile tysięcy jest takich historii?

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. absolwent 1984 r #2744327 | 89.229.*.* 8 cze 2019 21:20

  Wspaniałe wspomnienia chciałbym a żeby te czasy wróciły ………...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. absolwent 92 r #2743702 | 89.229.*.* 7 cze 2019 11:34

  szkoda , że w dniu roboczym , bo chętnie bym tam zajrzał , rozumiem , że weekend to świętość , ale raz na 50 lat można by się poświęcić

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages