Sobota, 26 września 2020. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Zespół Szkół Zawodowych szkołą dobrych inicjatyw i praktyk

2019-06-05 11:36:05 (ost. akt: 2019-06-05 11:40:22)

Autor zdjęcia: Arch. ZSZ w Giżycku

W związku z realizacją projektu unijnego, polegającego na współpracy Zespołu Szkół Zawodowych w Giżycku z otoczeniem społeczno–gospodarczym, aż 50 uczniów Technikum Nr 3 mogło skorzystać z szerokiej oferty kursów zawodowych, które znacznie podniosły ich kwalifikacje zawodowe i szanse odnalezienia się nie tylko na lokalnym rynku pracy po ukończeniu szkoły.

Oferta zawierała między innymi profesjonalne kursy z zakresu języka angielskiego zawodowego dla technika hotelarstwa i technika żywienia i usług gastronomicznych, kursy: barmański, baristy, concierge`a, sommeliera oraz obsługi programu komputerowego dla hotelarzy, szczególnym zainteresowaniem cieszył się kurs animatora czasu wolnego oraz kurs na prawo jazdy kategorii „B”, do którego zakwalifikowało się 30 szczęśliwców.

Wszystkie kursy kończyły się egzaminami potwierdzonymi certyfikatami, a kurs na prawo jazdy oczywiście egzaminem państwowym i otrzymaniem upragnionego dokumentu - „prawo jazdy”. Swoje kwalifikacje podnosili również nauczyciele przedmiotów zawodowych , którzy uczestniczyli w zajęciach podnoszących umiejętności związane ze sztuką kulinarną oraz rozwijali umiejętności z zakresu hotelarstwa. Teraz swoją wiedzą i umiejętnościami nauczyciele podzielą się z młodzieżą, by zajęcia były ciekawsze i efektywniej przygotowywały do egzaminów zawodowych.

Chociaż głównym celem projektu było podniesienie kompetencji uczniów, szkoła została też doposażona w nowoczesny sprzęt, by zdobyte umiejętności wykorzystywać na bieżąco na zajęciach praktycznych z przedmiotów zawodowych. Pracownia hotelarska wzbogaciła się m. in. w komputer z oprogramowaniem do obsługi gościa hotelowego oraz wózek hotelowy do obsługi pięter; z przeznaczeniem do pracowni technologii gastronomicznej zakupiono piece konwekcyjno – parowe i piekarniki, sous-vide (urządzenie do gotowania w niskich temperaturach), schłodziarko- zamrażarkę szokową. Sala do obsługi konsumenta wzbogaciła się o komplet krzeseł i stołów oraz zastawę i bieliznę stołową. Dzięki temu specjalistycznemu sprzętowi i umiejętności jego obsługi podniesiona zostanie jakość kształcenia zawodowego, a uczniowie w przyszłości będą mogli sprostać wymaganiom rynku pracy.


Skoro o rynku pracy mowa to niezwykle cenną , a może najcenniejszą, inicjatywą w ramach realizacji projektu mogą okazać się miesięczne staże uczniów u lokalnych pracodawców. Przedsiębiorcy , na których potrzeby szkoła kształci młodych adeptów sztuki kulinarnej i hotelarskiej, decydowali o konstruowaniu założeń projektu, modernizowaniu programów nauczania, by uczniowie mogli sprostać wymaganiom stawianym przez współczesny rynek pracy. Korzyści ze stażu okazały się obopólne.

Odbywający staż, który wynosił w sumie 150 godzin, mogli zetknąć się z typowym środowiskiem pracy od tak zwanej „kuchni” – dosłownie i w przenośni, otrzymali też wynagrodzenie pieniężne. Pracodawcy mogli zaś kształcić przyszłych pracowników zgodnie ze swoimi potrzebami kadrowymi; w projekcie przewidziano też możliwość pokrycia poniesionych przez pracodawcę kosztów.


Projekt okazał się niezwykle wartościowy, ponieważ kształcił konkretne, praktyczne umiejętności, a każda z nich potwierdzona została certyfikatem. Młodzież zetknęła się z realnym rynkiem pracy, nauczyciele zdobyli informacje potrzebne, by kształcić młodzież zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami pracodawców, a przedsiębiorcy mieli wpływ na kształcenie u młodych ludzi konkretnych, pożądanych umiejętności. Pracodawcy upatrzyli sobie nowych pracowników , a uczniowie upewnili się co do tego, że słusznie wybrali zawód, który pozwoli im rozwijać własne pasje.

Zespól Szkół Zawodowych w Giżycku


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. hehehe #2745667 | 83.5.*.* 12 cze 2019 08:03

  https://www.facebook.com/zszgizycko/

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. lewc #2745665 | 83.5.*.* 12 cze 2019 07:59

  https://youtu.be/i0TbuvzdP9s

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. absolvent #2745663 | 83.5.*.* 12 cze 2019 07:58

  Spoko szkoła :-))

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Donald Tfusk :-) #2743982 | 89.229.*.* 7 cze 2019 23:34

  https://zsz.edu.pl/

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. wujek dobra rada #2743980 | 89.229.*.* 7 cze 2019 23:32

  zsz.edu.pl

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages