Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Kanał Niegociński oficjalnie otwarty po remoncie

2019-04-30 14:18:15 (ost. akt: 2019-05-07 12:35:02)
W uroczystości otwarcia kanału po remoncie dokonali oficjele

W uroczystości otwarcia kanału po remoncie dokonali oficjele

Autor zdjęcia: Z.O.

Konferencja prasowa poświęcona zakończeniu prac remontowych na Kanale Niegocińskim odbyła się we wtorek 30 kwietnia przy skrzyżowaniu ulic Moniuszki i św. Brunona.

W konferencji udział wzięli m.in. Przemysław Daca – Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Grzegorz Szymoniuk - Dyrektor Departamentu Ochrony przed Powodzią i Suszą w Krajowym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Warszawie, Karol Karski, Europoseł, Artur Chojecki- Wojewoda Warmińsko- Mazurski, Monika Niemiec- Butryn-dyrektor Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W uroczystym oddaniu Kanału Niegocińskiego po remoncie uczestniczyli również przedstawiciele lokalnych samorządów: Wojciech Karol Iwaszkiewicz- Burmistrz Giżycka, Marek Jasudowicz- Wójt Gminy Giżycko, Mirosław Drzażdżewski- Starosta powiatu giżyckiego.

— Rzeczywiście było sporo różnych problemów w tym natury biurokratycznej— przyznaje Przemysław Daca.— Remonty związane z gospodarką wodną są trudne w porównaniu z innymi. Budowa trwała długo, bo od 2016 roku. Ja natomiast odpowiadam za Wody Polskie, które powstały w styczniu 2018 roku i mogę powiedzieć, że w zeszłym roku podeszliśmy do tej inwestycji "z kopyta" i dzięki temu udało nam się oddać ten kanał jako ważną, strategiczną drogę wodna w okolicy Giżycka.

Prace na kanale obejmowały rozbiórkę starych, zniszczonych umocnień brzegów i budowę nowych ubezpieczeń brzegowych ze stalowej ścianki szczelnej zakończonej oczepem stalowym. Degradacja brzegów była zaawansowana.

Problemy, które pojawiły się podczas remontu Kanału Niegocińskiego i tym samym wpłynęły na konieczność wydłużenia terminu prac dotyczyły kolizji z linami/ instalacjami położonymi pod dnem. Zagłębione były na nieprawidłowych rzędnych, co uniemożliwiało wykonanie pogłębienia kanału do założonych rzędnych i tym samym dotrzymania stosownych parametrów dla danej klasy drogi wodnej.

—To jest piękny region z ogromnym potencjałem, a środki unijne są wręcz stworzone do tego, żeby być inwestowane w tego typu działania— mówił Europoseł Karol Karski.

— Dla nas, mieszkańców to ważna inwestycja jeśli chodzi o kwestię komunikacyjną— mówił burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz. — Dla trudnego, w pewien sposób wykluczonego regionu otwierają się nowe perspektywy.

Nowe perspektywy zarówno jeśli chodzi o tę inwestycję, jak i planowaną sieć nowych linii kolejowych szybkich prędkości prowadzących z dziesięciu kierunków Polski do Centralnego Portu Komunikacyjnego i do Warszawy, w której sprawie obradowała dziś w Giżycku podkomisja sejmowa.

Koszt inwestycji to 12 870 970, 75 zł.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mieszkaniec #2725776 | 89.229.*.* 2 maj 2019 21:45

  Nawbijali larsenow przykryli to blacha pięknie to wygląda brzegi zaniedbane ważne żeby krawaty miły czym pływać, z wędką to już tam raczej się nie da wiem wiem po rybę na rynek do sadlosa

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. iva #2725470 | 89.229.*.* 2 maj 2019 11:40

   zenon przeproś Edka!!!!! Ale to już, chyba,że jesteś tchórzem.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. ida #2725467 | 89.229.*.* 2 maj 2019 11:37

    zenon - za bardzo się irytujesz, gazet nie czytasz!!!!!!! Opamiętaj się i nie ośmieszaj siebie!!!!!!!!!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. ida #2725466 | 89.229.*.* 2 maj 2019 11:35

    Zapomniałam o Łomrzy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Dzięki za przypomnienie. W Unii analfabetów nie potrzeba!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   3. ida #2725465 | 89.229.*.* 2 maj 2019 11:33

    A co tu robi Karski?!!!! Znowu chce się załapać na krzywy ryj do PE. Wózek widłowy i na Cypr, a nie być pośmiewiskiem Mazur.!!!Co on ma wspólnego z remontem Kanału i naszym regionem?!!!!!NIC. DOSŁOWNIE NIC~!!!! Gdzie on był do tej pory!!! Wstydu nie ma, lojkundź. A gdzie przedstawiciele Zarządu Zlewni z Giżycka?!!! Nie ma.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (26)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages