Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Anonimowe zawiadomienie do PKW w sprawie radnych z Giżycka

2019-04-18 08:00:00 (ost. akt: 2019-04-18 08:43:30)
Urząd Miejski w Giżycku

Urząd Miejski w Giżycku

Autor zdjęcia: SK

Dyrektor Delegatury Państwowej Komisji Wyborczej w Olsztynie otrzymał anonim od "Pracowników Urzędu Miasta", którzy piszą o "procederze, który ma miejsce w Radzie Miasta Giżycka".

"Pracownicy Urzędu Miasta" informują w nim o: "procederze, który ma miejsce w obecnej Radzie Miasta Giżycka. Kilkoro radnych pełni jednocześnie funkcję radnego/radnej i prezesa stowarzyszenia co jest niezgodne z Ustawą o Samorządzie Gminnym. Pełniąc funkcję publiczną korzystają z grantów przyznawanych przez Burmistrza Miasta oraz namawiają do przekazywania 1% na działalność ich stowarzyszeń".

Zdaniem anonimowych "pracowników" jest to "niezgodne z prawem i godzi w zaufanie wobec radnego, który został wybrany głosami mieszkańców". I na końcu zawiadomienia pojawiają się nazwiska radnych: Marii Popieluch - prezes Stowarzyszenia Promyk, Mirosława Lubasa - Mazurska Akademia Piłkarska, Pawła Andruszkiewicza - Aktywne Giżycko.

O komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do dr. Roberta Kempy, przewodniczącego Rady Miejskiej w Giżycku:
— Wystąpiłem do trójki wymienionych radnych o pisemne ustosunkowanie się do zarzutów zawartych w zawiadomieniu. Z przedstawionych mi wyjaśnień wynika, że w przypadku wspomnianej trójki radnych nie występuje kolizja z prawem. Jeden z radnych zrzekł się piastowanych wcześniej funkcji, a pozostali pełnią funkcje w stowarzyszeniach, ale nie prowadzą działalności gospodarczej z wykorzystaniem majątku gminnego. Żeby sytuacja była jasna do końca, o podobne wyjaśnienia poprosiłem wszystkich pozostałych radnych. Czekam na ich pisemne oświadczenia.

Zgodnie z art. 24f ust. 1 Ustawy o samorządzie gminnym, radny nie może prowadzić działalności gospodarczej (na własny rachunek lub z innymi osobami), zarządzać działalnością gospodarczą, pełnić funkcji przedstawiciela lub pełnomocnika w prowadzeniu działalności gospodarczej, o ile przedmiotowa działalność gospodarcza prowadzona jest z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat.

Prawo nie zakazuje więc łączenia funkcji radnego ze stanowiskiem prezesa stowarzyszenia, nawet jeżeli gmina udzieli na zadanie wykonywane przez to stowarzyszenie dotację, pod warunkiem, że nie prowadzi ono działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego — czytamy wyjaśnienie na portalu samorządowym wspolnota.org.pl
KT
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages