środa, 24 kwietnia 2019. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

Radni i mieszkańcy Rynu przeciwni budowie drogi S16 na terenie gminy

2019-04-12 09:30:00 (ost. akt: 2019-04-12 12:19:50)

Autor zdjęcia: Katarzyna Tomaszewicz

W czwartek 11 kwietnia odbyła się w Rynie sesja nadzwyczajna, na której radni przyjęli oświadczenie, w którym sprzeciwiają się budowie drogi ekspresowej S16 przez ich gminę — 14 radnych było za przyjęciem oświadczenia, jeden przeciw. Na sesję przyszła także grupa mieszkańców przeciwna wariantowi C.

Droga numer 16 to najważniejszy szlak komunikacyjny w naszym regionie, łączący zachodnią i wschodnią część województwa. O rozwój "szesnastki" od lat zabiegają politycy i samorządowcy z Warmii i Mazur.

W 2017 roku GDDKiA, która zarządza DK16, podpisała umowę na wykonanie studium techniczno–ekonomiczno–środowiskowego i koncepcji programowej dla budowy drogi ekspresowej S16 na odcinku Mrągowo — Orzysz — Ełk. Według jednej wersji mogłaby ona przebiegać przez gminę Ryn. Grupa mieszkańców stanowczo przeciwko temu protestuje, mając na uwadze dobro środowiska, w tym ogromne połacie lasów, które miałyby pod tę budowę zostać wycięte. Sam pomysł budowy potężnego mostu nad jeziorem Tałty dla wielu osób jest nie do przyjęcia. Poza tym wariant C, który zakłada przebieg S16 przez gminę Ryn, jest najdłuższy, a zarazem najdroższy z przedstawianych wersji, a przy tym najbardziej ingerujący w środowisko naturalne.

W czwartek 11 kwietnia odbyła się sesja w Rynie, na której radni przyjęli oświadczenie, w którym sprzeciwiają się budowie drogi przez ich gminę — 14 radnych było za przyjęciem oświadczenia, jeden przeciw. Na sesję przyszła także grupa mieszkańców przeciwna wariantowi C.

— Nie jestem przeciwny budowie "szesnastki", bo nasze ulice są rozjeżdżane przez TIR-y, niemniej jednak ten wariant bardzo mnie niepokoi — mówi burmistrz Rynu Jarosław Filipek. — Budowa tak, ale nie w tym miejscu, nie w ten sposób. Ten wariant został nam narzucony i może nas mocno ograniczyć. Jako gmina zajmiemy stanowisko podobne do stanowiska Rady. Mamy bardzo krótki termin do wniesienia uwag do przebiegu drogi (do 15 kwietnia), stąd ta sesja nadzwyczajna.

W petycji, którą można podpisać w internecie, czytamy:
"Ekspresowe tempo konsultacji społecznych w sprawie możliwych wariantów projektowych budowy drogi S16 mającej połączyć Mragowo-Mikołajki-Orzysz-Ełk sprawia, że czasu na jakąkolwiek reakcję i zorganizowanie działań porotestacyjnych jeszcze fazie projektowej jest bardzo ograniczone. (...)
Planowany ruch ponad 20 tys. aut na dobę nie da Wam chwili wytchnienia. Zjednoczmy się i walczmy by do tego nie dopuścić. Droga TAK, proponowany przebieg - NIE".
KT
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (70) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. automaniak #2720673 | 37.47.*.* wczoraj, 08:04

  https://40ton.net/ciezarowki-elektryczne -moga-emitowac-wiecej-czastek-stalych-ni z-ciezarowki-dieslem-euro-6/

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Herkus Monte #2717290 | 37.47.*.* 15 kwi 2019 16:15

  Zapytajcie Ludzi .w MRĄGOWIE jak ich kilka lat temu przy budowie obwodnicy wykiwano. Niektórzy próbowali drogą sądową odzyskać stracone wartośći nie ruchomośći i figa z makiem

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. as #2717038 | 89.229.*.* 15 kwi 2019 07:42

  końmi niech jeżdżą!!!!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. OLD COP #2716829 | 176.221.*.* 14 kwi 2019 17:33

  wszystkie drogi prowadzące do Rynu są g ó w n i a n e. Nie można spokojnie jechać i cieszyć się pięknymi widokami. Nich chociaż jedna droga będzie dobra. Pozdrawiam

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. sklep z pamiątkami #2716663 | 37.47.*.* 14 kwi 2019 11:11

  A ja po zbudowaniu drogi otworzę w Mikołajkach i Rynie sklepy z pamiątkami .Bedę sprzedawac wisiorki z tirami,,maseczki antysmogowe , zatyczki uszne(stopery ) ,prezerwatywy tirówkom ,piwo bezalkoholowe szoferokom , antenki do radia CB ...... .tylko mam nadzieje ze władze gminne wywalczą w negocjacjach na MOP-ach(MIEJSCA OBSŁUGI PODROZNYCH) tanie miejsca dzierzawne bo obecnie to tylko stać na to poteżne koncerny

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (70)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages