Spotkanie z Pawłem Smoleńskim

2019-04-10 10:13:59(ost. akt: 2019-04-10 10:15:19)
Zapraszamy na spotkanie literackie z cyklu „Cztery pory roku z literaturą” z Pawłem Smoleńskim – reporter, publicysta, od 1989 roku dziennikarz „Gazety Wyborczej”, wcześniej współpracownik pism drugiego obiegu.
CZTERY PORY ROKU Z LITERATURĄ
16 kwietnia 2019, godz. 18.00
Hotel MASOVIA
ul.Dąbrowskiego 8
Giżycko

Paweł Smoleński — autor wielu książek: Pokolenie kryzysu, „Gazeta Wyborcza” — lustro demokracji, Salon patriotów, Pochówek dla rezuna, Irak. Piekło w raju, Izrael już nie frunie, Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie (wraz z Bartłomiejem Kurasiem), Balagan. Alfabet izraelski, Oczy zasypane piaskiem, Szcze ne wmerła i nie umrze (wywiad rzeka z Jurijem Andruchowyczem), Zielone migdały czyli po co światu Kurdowie, Wieje szarkijja. Beduini z pustyni Negew, Krzyżyk niespodziany. Czas Goralenvolk (wraz z Bartłomiejem Kurasiem) oraz Syrop z piołunu. Wygnani w akcji „Wisła”.

Czym była akcja „Wisła” i jakie miejsce zajmuje we współczesnej polskiej pamięci? Czy musimy się dziś z niej rozliczać? Paweł Smoleński w swoim „Syropie z piołunu” odważnie stawia te pytania. I jednoznacznie na nie odpowiada.
Rozpoczęto deportacje, które objęły wszystkich „podejrzanych o ukraińskość”, włączając Łemków i mieszane rodziny polsko-ukraińskie.

Zmasowana akcja trwała trzy miesiące. Niektórzy badacze przyjmują, że zakończyła się na przełomie września i października 1947 roku, ale mniej systematyczne wywózki ciągnęły się jeszcze przez wiele lat. W sumie wywieziono około 140–150 tysięcy osób.

W wielu wsiach w Bieszczadach, Beskidzie Niskim, na Lubelszczyźnie i Chełmszczyźnie zapadła cisza. Wysiedleni zamieszkali kilkaset kilometrów dalej, w okolicach Olsztyna, Morąga, Giżycka, Węgorzewa, w Zielonogórskiem, na Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim. Odtąd towarzyszył im strach, przekazywany z pokolenia na pokolenie.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5