Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Strajk nauczycieli: szkoły informują rodziców, samorządy gotowe do pomocy

2019-04-05 11:45:00 (ost. akt: 2019-04-05 15:01:12)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Większość szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych za pośrednictwem swoich stron internetowych i Facebooka informują rodziców, by ich dzieci w miarę możliwości zostały w poniedziałek 8 kwietnia w domu. Jeśli oczywiście nie jest możliwe zapewnienie im opieki, mogą przyjść do szkół, gdzie obecna będzie dyrekcja i kadra kierownicza.

Małgorzata Czopińska, dyrektor Powiatowego Zespołu Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych w Giżycku: — Jeśli dojdzie do strajku, to przystąpi do niego 90- 92 proc. pracowników szkół. Ilu dokładnie będzie strajkowało, ma być wiadomo w poniedziałek, choć starosta giżycku poprosił, by te informację związkowcy podali wcześniej.

Janina Rusznicka, prezes giżyckiego oddziału ZNP, zapowiedziała współpracę z dyrektorami szkół i władzami samorządowymi, więc być może liczba strajkujących będzie znana nawet dziś 5 kwietnia.

Jeśli chodzi o szkoły ponadpodstawowe w powiecie, rodzice zostają powiadomieni, by ich dzieci w miarę możliwości zostały w domu. Jeśli oczywiście nie jest możliwe zapewnienie im opieki, mogą przyjść do szkół, gdzie obecna będzie dyrekcja i kadra kierownicza.

Wyjątki są w powiecie giżyckim dwa. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy będzie zamknięty w poniedziałek, o czym rodzice zostali poinformowani odpowiednio wcześniej. Wiąże się to między innymi z tym, że przy szkole funkcjonuje internat, który również będzie zamknięty, więc rodzice nie mogą przywieźć w poniedziałek dzieci do placówki.

— Podobnie jest z Młodzieżowym Ośrodkiem Socjoterapii. Mamy tu podopiecznych nie tylko z okolicy, ale np. województwa pomorskiego. Dyrekcja zobowiązała rodziców, by odebrali dzieci z internatu do godziny 16 w niedzielę — mówi Małgorzata Czopińska.

Dyrektorzy, w miarę możliwości, będą się starali zapewnić opiekę dzieciom i uczniom, którzy mimo strajku pojawią się w przedszkolu lub szkole, a którymi w tym czasie nie będą w stanie zająć się rodzice. Miasto Giżycko współpracuje w tym zakresie z dyrektorami placówek. Jeżeli nie będzie zajęć lekcyjnych, rodzice powinni podjąć decyzję dotyczącą celowości pójścia dziecka do szkoły lub przedszkola. Dlatego apelujemy o możliwość ewentualnego zapewnienia opieki dziecku w domu — podaje w komunikacie II zastępca burmistrza Giżycka Cezary Piórkowski.

— Z pomocą dyrektorom szkół i przedszkoli przyjdą nasze jednostki kultury i sportu: Miejska Biblioteka Publiczna, Giżyckie Centrum Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Straż Miejska, a także Państwowa Straż Pożarna.
Samorząd będzie koordynował to działanie, gromadził informacje, a w uzasadnionych przypadkach, na wniosek dyrektora, zapewniał dodatkową pomoc organizacyjną lub finansową — przekazuje zastępca burmistrza.

Przeprowadzenie egzaminów w gimnazjach i szkołach podstawowych na terenie Giżycka zależy wyłącznie od możliwości powołania komisji egzaminacyjnej
przez dyrektora szkoły, a w przypadku braku takiej możliwości – realizacji innej propozycji przedstawionej przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej,
co wynika z obowiązujących przepisów. Samorząd nie ma żadnych prawnych możliwości powoływania komisji, czy ingerowania w przebieg egzaminu.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. www #2709910 | 83.9.*.* 5 kwi 2019 13:10

  To bardzo przykre, że nauczyciele wciągają dzieci do swojej walki o przywileje branżowe. Samo to, że teraz nie wiadomo dokładnie, czy szkoła będzie działać czy nie - to jest skutek manipulacji i wielka niepewność w młodych głowach. Czego nauczyciele chcą nauczyć dzieci tymi strajkami ? Kiedyś nauczyciel uczestniczył w wychowaniu. Teraz większość ogranicza się tylko do przekazywania wiedzy przeczytanej w podręcznikach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages