środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Burmistrz Węgorzewa: Machina zmiany siedziby SP nr 1 ruszyła

2019-03-08 11:00:00 (ost. akt: 2019-03-08 11:10:41)

Autor zdjęcia: Monika Kacprzak

Niestety, nie uda się zatrzymać Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Bema. Procedura zmiany sieci szkół po reformie edukacji jest już zbyt zaawansowana, a „stary” budynek nie spełnia między innymi norm przeciwpożarowych.

W 2017 roku weszła w życie reforma edukacji. Głównym jej założeniem była likwidacja gimnazjów oraz powrót do ośmioklasowej szkoły podstawowej oraz czteroletniego liceum i pięcioletniego technikum. Szkoły zawodowe po zmianach funkcjonują jako trzyletnie I stopnia oraz dwuletnie II stopnia.

Jednym z najbardziej odczuwalnych efektów będzie likwidacja wspomnianych szkół gimnazjalnych. Znikną one z edukacyjnej mapy kraju 1 września 2019 roku.
Te reformy rzecz jasna wymusiły na samorządach przeprowadzenie wielu zmian w sieci szkół, aby przystosować się do zapisów nowego prawa. Zmiany te nie ominęły i Węgorzewa. A sprawa ta nie jest obojętna mieszkańcom miasta. Jedna z Czytelniczek wysłała do redakcji list, w którym pyta o przyszłe losy Szkoły Podstawowej nr 1.

— Chodzi o to, czy po zakończeniu gimnazjum, szkoła będzie przeniesiona do starego budynku, co się z nim stanie? — napisała mieszkanka Węgorzewa. — Pan burmistrz przed wyborami był przychylny temu pomysłowi, jako rodzice zastanawiamy się co dalej będzie ze szkołą i czy pan burmistrz słowa dotrzyma?

Jak wyjaśnił burmistrz Węgorzewa Krzysztof Kołaszewski, obecnie jest realizowana uchwała w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych przez gminę Węgorzewo do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą Prawo oświatowe [czyli dokument przyjęty przez radnych zeszłej kadencji i opracowany przez poprzednie władze samorządowe - przyp.red.]

— Załącznik do tej uchwały określił plan sieci publicznych ośmioletnich szkół podstawowych prowadzonych przez gminę Węgorzewo oraz granic obwodów obowiązujących od dnia 1 września 2019 roku, czyli od początku nowego roku szkolnego — poinformował gospodarz gminy. — Zgodnie z tym załącznikiem Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Węgorzewie ma siedzibę przy ul. Pionierów 6.
Krzysztof Kołaszewski zaznaczył, że obejmując urząd burmistrza, miał szczery zamiar pozostawienia siedziby SP nr 1 przy ul. Bema.
— Ale jak się okazało, wspomniana uchwała weszła w życie, machina zmiany siedziby szkoły ruszyła — wyjaśnia. — W styczniu tego roku zorganizowaliśmy wizję terenową z radnymi miejskimi, dyrekcją szkół i ZEAS-u, aby przeanalizować stan i zasób gminnych obiektów szkolnych w mieście. Dociera do mnie wiele pomysłów odnośnie pozostawienia SP nr 1 na ul. Bema. Należy tu jednak zaznaczyć, że np. nie ma możliwości połączenia klas 0-3 z SP nr 1 i SP nr 2. Obowiązują obwody i nie można ich łączyć.

Ponadto na wniosek dyrektor „Jedynki” funkcjonariusz z Państwowej Straży Pożarnej skontrolował obiekty szkolne przy ul. Bema i stwierdził, że w budynek B, gdzie miałoby się znajdować nauczanie zerowe, nie spełnia wymogów przeciwpożarowych.
— Dodatkowe wykorzystanie budynków na ul. Bema w inny sposób, pozaszkolny, jest niemożliwe przy jednoczesnym funkcjonowaniu Szkoły Podstawowej nr 1 — dodał burmistrz.

A do tego dochodzą liczby i sumy…
— Moim celem było utrzymanie funkcjonowania Szkoły Podstawowej nr 1 w budynkach przy ul. Bema, ale niestety wiąże się to z dodatkowymi kosztami rzędu około 200 tysięcy złotych rocznie — zaznaczył Krzysztof Kołaszewski. — Nadmienię, że 18 lutego 2019 r. otrzymaliśmy z Ministerstwa Finansów informację o wysokości przyznanej subwencji oświatowej, czyli środków z budżetu państwa przeznaczonych na finansowanie działalności szkół podstawowych w naszej gminie. Subwencja jest niższa o 307 tys. zł od wcześniej prognozowanej.
Burmistrz przypomniał, że gmina Węgorzewo jest „rekordzistą” w kategorii dopłacania do funkcjonowania placówek oświatowych. Do kwoty otrzymanej subwencji oświatowej w wysokości ok. 10 mln zł dopłaca ponad 12 mln zł, czyli 120 procent!


— Praktycznie każdy samorząd ponosi dodatkowe wydatki na oświatę, przy czym średnia krajowa oscyluje przy wartościach ok. 40 procent — informuje burmistrz Węgorzewa. — Problem polega na tym, że subwencja jest naliczana na każdego ucznia i zbilansowanie kosztów następuje w przypadku klas o składzie 25 uczniów. W naszej gminie, w jednej ze szkół, funkcjonuje klasa składająca się tylko z dwóch uczniów. Nie mówię tego po to, aby wzbudzać niepokój wśród dzieci, rodziców, nauczycieli czy lokalnej społeczności, ale po to, byśmy mogli uświadomić sobie obecną sytuację finansową gminy — podkreślił.
Jak dodał, uchwalony budżet gminy Węgorzewo na 2019 r. absolutnie nie pozwala na żaden wzrost wydatków bieżących – a tym są koszty utrzymania drugiej siedziby Szkoły Podstawowej nr 1.
— Możemy jedynie racjonalizować wydatki, co staram się wykonywać — zapewnił burmistrz. — W świetle tej sytuacji nie napawa optymizmem demografia, świadcząca o spadku liczby urodzeń w ubiegłych latach.

(raz)
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Węgorzewianka #2701082 | 213.17.*.* 21 mar 2019 09:43

  Przecież było wiadomo ,że jedynka zostanie przeniesiona do gimnazjum,ponieważ wiązało się to z kosztami i co burmistrz o tym nie wiedział?Obiecywał ,a teraz jak został burmistrzem nagle zmienił zdanie.No cóż przed wyborami można wszystko.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. pablo #2699198 | 217.99.*.* 17 mar 2019 19:08

  Pytam sie za czyich rzadow w Polsce doprowadzono do nizu demograficznego.I to bylo celowo zaplanowane,brak polityki pro rodzinnej,zmuszenie wielu milionow Polakow do emigracji za chlebem a dzisiaj sa tego skutki

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. podatnik #2698206 | 109.70.*.* 15 mar 2019 15:55

  Była prośba o podpisywanie się nazwiskiem pod informacjami na oficjalnej stronie Gminy Węgorzewo, niestety lekceważy się nadal internautów. Ktoś udostępnił kolejne informacje, większość bez autorstwa. Mało tego, informacja o sobotnim spotkaniu z panią od strajkowania ciągle przeskakuje na pierwsze miejsce. Kto jest administratorem tak kombinującym tą stroną internetową? https://wegorzewo.pl/?fbclid=IwAR1Gtp9CL XpE1I-756oxGCBYx3m2tgw3OeNwMtmhORPnSavii XquzPhi2GM

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. n-l #2697251 | 188.147.*.* 13 mar 2019 22:35

   "W świetle tej sytuacji nie napawa optymizmem demografia, świadcząca o spadku liczby urodzeń w ubiegłych latach. "Panie Burmistrzu co Pan mówi. Wg. Mnie nie jest to wypowiedź godna tej funkcji. Miasto się starzeje, młodzież ubywa. Więc kto za kilka lat zgasi światło. Nie było to przemyślane.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Amator #2696649 | 31.0.*.* 12 mar 2019 21:55

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Zamknąć nierentowne szkoły. Np w Perłach, która od wielu lat jest sztucznie utrzymywana. Niema co się bać Panie Burmistrzu. Czas na te cięcia!

   Pokaż wszystkie komentarze (18)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages