Wtorek, 14 lipca 2020. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

Wileńskie Kaziuki jak zawsze w marcu (bilety kupisz w GCK)

2019-02-22 12:00:00 (ost. akt: 2019-02-22 12:58:07)

Autor zdjęcia: Arch. GCK Giżycko

Zapraszamy 3 marca na Wileńskie Kaziuki. Będzie także możliwość kupienia regionalnych przysmaków prosto z Litwy. Impreza odbędzie się w GCK (godz. 13).

Kaziuki - to nazwa odbywającego się od czterystu lat jarmarku odpustowego w Wilnie w dzień świętego Kazimierza (4 marca). W jego trakcie odbywały się pochody na czele z kuglarzami i przebierańcami. Kaziuki miały miejsce na Placu Katedralnym, a od 1901 roku na Placu Łukiskim. W okresie międzywojennym pochód otwierał przebrany za św. Kazimierza wilnianin.

Współcześnie to kiermasz odbywający się w różnych miejscach miasta połączony z występami artystycznymi. Można tu spotkać wiele ciekawych wyrobów rzemiosła ludowego i artystycznego. Kaziuki stały się popularne również w innych miastach Litwy, a także w wielu polskich miastach, zwłaszcza tam, gdzie mieszkają dawni wilnianie lub ich potomkowie.

W programie giżyckiej imprezy wystąpią m.in. zespoły: Troczanie – młodzieżowy taneczny zespół ludowy z Trok, Randez Vous – kapela z Landwarowa, Młodzieżowy Zespół Akordeonowy ze szkoły muzycznej w Nowej Wilejce. Dodatkowo podczas Kaziuków będzie można nabyć przysmaki regionalne oraz palmy wielkanocne przywiezione prosto z Litwy.

Bilety kosztują 18 zł (20% zniżki z Giżycką Kartą Mieszkańca). Można je kupić w sekretariacie GCK.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages