Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Lód na drodze wojewódzkiej z Giżycka do Mikołajek. Czy drogowcy mogą coś z tym zrobić?

2019-01-23 10:00:00 (ost. akt: 2019-01-23 11:01:26)
Oblodzone drogi mamy poza miastem, ale i samym Giżycku także są z tym problemy (na zdjęciu postój taksówek na placu Piłsudskiego)

Oblodzone drogi mamy poza miastem, ale i samym Giżycku także są z tym problemy (na zdjęciu postój taksówek na placu Piłsudskiego)

Autor zdjęcia: Sławomir Kędzierski

Droga wojewódzka nr 643 z Giżycka do Mikołajek jest w wielu miejscach oblodzona — narzekają kierowcy jeżdżący tą trasą.

Zwracam się z prośbą o pomoc w ostrzeżeniu kierowców na trasie Giżycka – Mikołajki – zwrócił się do redakcji Rafał Kozak. — Nawierzchnia jest fatalna i wygląda jak lodowisko. Są tu koleiny, ciężarówki mają problem z podjechaniem pod wzniesienia. Proszę o nagłośnienie, niech drogowcy posypią chociaż piaskiem. Od ostatnich opadów mija tydzień, a na tej trasie piaskarki nie było widać.

Drogi oznakowane trzema cyframi, jak np. trasa Giżycko – Mikołajki czyli 643 – są pod kontrolą Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie. Ta konkretna droga jest pod „opieką” Rejonu Dróg w Kętrzynie. Sygnał naszego Czytelnika przekazaliśmy właśnie do tej instytucji. Ale sytuacja na tej trasie jest znana pracownikom kętrzyńskiego Rejonu Dróg. Zdaniem jednego z nich utrzymanie tej drogi jest zgodne z uchwałą Zarządu Województwa w tej sprawie.

— Jesteśmy wykonawcami tej uchwały — komentował pracownik rejonu Dróg w Kętrzynie. — Nie można nas porównywać do utrzymania dróg krajowych, bo samorządy nie mają tyle pieniędzy co budżet państwa. Oni przez dwa dni wydają tyle, co my przez całą zimę. Uchwała wojewódzka ściśle określa, które odcinki mają być posypywane i w jakim czasie od ustania opadów. Odcinków prostych nie sypiemy w ogóle. Jadąc tam trzeba dostosować prędkość do warunków. Sypiemy tylko na skrzyżowaniach z drogami publicznymi, przystankach, niektórych wzniesieniach i łukach o odpowiednim nachylenia.

Zdaniem naszego rozmówcy, samorządy nie mają pieniędzy na utrzymanie dróg wojewódzkich w takim standardzie, jak to można zobaczyć na drogach krajowych. Zatem można spodziewać się, że jak na trasie Mikołajki – Giżycko pojawił się lód, to nieprędko zniknie. Drogowcy z Zarządu Wojewódzkiego nie usuną go, bo nie mają na to odpowiednich środków. Na stronie internetowej Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie znajduje się tabela ze standardami utrzymania dróg. Z niej można dowiedzieć się co i jak będzie na takiej drodze działo się w miesiącach zimowych. Kierowcom pozostaje tylko zmniejszyć prędkość, by cało dojechać do celu.

GG

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ee #2669362 | 83.31.*.* 25 sty 2019 09:28

  Dla chcącego nic trudnego, wystarczy zadzwonić do zarządu dróg wojewódzkich bądź do rejonu dróg w Kętrzynie i powiedzieć o sytuacji, taka sama sytuacja była ostatnio na drodze 650 wegorzewo kętrzyn, zadzwoniłam, po godzinie ruszyła piaskarka. Bo jak Pan tłumaczył kończyło dopiero sypać drogi krajowe, te są w pierwszej kolejności. Obyło się bez najmniejszych problemów.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ra #2669059 | 79.188.*.* 24 sty 2019 18:32

  To samo jest na drodze Piecki - Ruciane na prostej asfalt a na zakręcie ślizgawka . Godzinę temu zaraz za Pieckami wpadł do rowu jeden samochód a za pół godziny zanim przyjechała pomoc drogowa wjechał w niego drugi. A policji ani służb drogowych nie widać .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. leptoptelis #2668882 | 176.221.*.* 24 sty 2019 14:05

  Taka sytuacja jest od Wilkas aż do skrzyżowania z drogą krajową przed Woźnicami. Trzy wyjeżdżone koleiny na pozostałej powierzchni lód. Jak się trzeba minąć z pojazdem nadjeżdżającym z przeciwka to skóra na tyłku cierpnie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Olo #2668668 | 176.221.*.* 24 sty 2019 08:27

  Identycznie jest na drogach Biskupiec-Reszel.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. AUDI #2668620 | 79.190.*.* 24 sty 2019 07:04

  Posypią może wtedy jak Karetka Pogotowia lub Radiowóz policyjny jadąc do interwencji się rozpier.......... Zim nie ma od paru lat a oni pieniędzy nie mają. Dla siebie na premie zawsze znajdą czy na nagrody. Co by było gdyby jebało śniegiem od listopada do marca z mikołajek trzeba było by jezdzić do Giżycka krajówkami przez Mrągowo????

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (13)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages