Niebezpiecznie było być Polakiem

2019-01-22 08:58:31(ost. akt: 2019-01-22 09:03:14)
Książka "Ludzie Dnia Wczorajszego"

Książka "Ludzie Dnia Wczorajszego"

Autor zdjęcia: Archiwum GG

Wspomnienia Augusta Klemensa Popławskiego, Polaka urodzonego w warmińskich Pluskach Małych, zostały wydane drukiem. Niezwykły życiorys, który pokazuje jak niełatwo w I połowie XX wieku było być Polakiem.
Wspomnienia zatytułowane „Ludzie Dnia Wczorajszego” zostały wydane przez Grupę WM, wydawcę „Gazety Olsztyńskiej”.
— Ramą narracji „Ludzie Dnia Wczorajszego” jest życiorys autora — czytamy we wstępie napisanym przez Jerzego Popławskiego, syna Augusta. — Centrum wydarzeń umieszczone zostało w małej, nieistniejącej już wiosce Małe Pluski. We wspomnieniach mojego Ojca wiele jest goryczy i smutku, jednakże przeplecionego nutką humoru. Ale nie tylko, bo pasją życia stało się odkrywanie historii regionu , toteż na kartkach książki możemy poznać efekt zebrania w syntetycznej formie materiałów gromadzonych skrupulatnie przez lata, notatek sporządzonych podczas wizyt w archiwach, spisanych przekazów ustnych i anegdot, czy wreszcie własnych analiz.

August Popławski należał do najbardziej wykształconych Warmiaków. Ukończył klasyczne gimnazjum w Tczewie i jako stypendysta Światowego Związku Polaków – Wyższą Szkołę Dziennikarską w Warszawie. Przed wybuchem wojny rozpoczął praktykę w opolskich „Nowinach Codziennych”, potem w „Narodowcu” w Herne. W swoim życiu był dwukrotnie aresztowany przez Niemców (1934, 1939). Służył w wojsku niemieckim i Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Po powrocie do kraju nie mógł znaleźć pracy w zawodzie, pracował m.in. w branży budowlanej. Zmarł w 1988 roku. Po latach ukazują się drukiem jego wspomnienia.
Każdy regionalista powinien mieć je na półce. Książka jest do nabycia w redakcji „Gazety Giżyckiej" (Giżycko ul. Konarskiego 5).
GG

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5